Avusturya Eğitim Sistemi

Şu anda Avusturya’da okuyan 87.000 uluslararası öğrenciye katılın ve yüksek yaşam standardının, düşük öğrenim ücretlerinin tadını çıkarın ve ülkenin zengin kültürel tarihini kucaklayın.

Avusturya’da genel yaşam maliyeti diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerine kıyasla düşüktür. Bu da yeni evlerini keşfetmek için biraz para ödemek isteyen öğrenciler için iyi bir haberdir.

Avrupa’nın kalbinde yer alan Avusturya, özellikle sanatta kültürüyle ünlüdür. Bir öğrenci olarak genellikle indirimli fiyatlarla bol miktarda sanat sergisi, konser, tiyatro gösterisi ve festivalin tadını çıkarabilirsiniz. Büyük açık hava sizin için daha fazla şeyse, ülkenin dağlık manzarası, özellikle kayak, yürüyüş ve tırmanma zevkine sahip olanlar için spor türlerine hitap eder.

Viyana, Avusturya’nın başkenti ve açık arayla en büyük şehridir ve ülke nüfusunun yaklaşık beşte birini oluşturmaktadır. Büyük bir öğrenci topluluğuna sahip olmasına rağmen Viyana öğreniminize devam etmek için bakmanız gereken tek yer değil. Diğer popüler yerler arasında Graz, Innsbruck, Linz ve Salzburg bulunmaktadır.

Avusturya üniversiteleri

Avusturya’da beş farklı kurum türü yüksek lisans derecesi sunmaktadır. Bunlar:

 • Devlet üniversiteleri çok çeşitli yüksek öğrenim kursları sunmaktadır. Öğretim elemanları sürekli akademik araştırmalar yapmaktadır.
 • Özel üniversiteler daha özerktir. Öğretim üyeleri kendi derslerini tasarlamakta özgürdür ve kurum kendi ücretlerini belirleyebilir ve kabulleri yönetebilir.
 • Öğretmen eğitim kolejleri, adından da anlaşılacağı gibi, özellikle lisansüstü eğitim kursları sunmaktadır.
 • Uygulamalı bilimler üniversiteleri (UAS), işe yerleştirmeler, stajlar ve mesleğe dayalı öğrenme yoluyla öğrencilere mesleki odaklı kurslar sunmaktadır.
 • Sanat üniversiteleri müzik, drama, film, güzel sanatlar veya uygulamalı sanatlar okumak isteyen öğrenciler içindir.

Avusturya üniversitelerinin beşi QS Dünya Üniversite Sıralaması 2022’nin ilk 500’ünde yer alıyor. Avusturya’nın en eski kurumu olan Viyana Üniversitesi (154.) en yüksek sırada yer alıyor ve bunu şöyle takip ediyor:

 • Viyana Teknoloji Üniversitesi (192)
 • Innsbruck Üniversitesi (266)
 • Graz Teknoloji Üniversitesi (311)
 • Johannes Kepler Üniversitesi Linz (412).

Avusturya’da akademik yıl, kış dönemi (1 Ekim – 30 Ocak) ve yaz dönemi (1 Mart – 30 Eylül) olmak üzere iki dönemden oluşur.

Avusturya’da en iyi bölümler ve dereceler

Çoğu Avusturya üniversitesi şimdi üç kademeli bir Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora sistemini benimsemiştir. Fakat bazı kurumların hala diploma programı veya Magister kalifikasyonu sunduğunu göreceksiniz. Özellikle tıp ve mühendislik alanlarında.

Geleneksel iki katmanlı yapı, lisans ve yüksek lisans eğitimini birleştirerek daha uzun bir eğitim süresinin gerektiği anlamına gelir. Genellikle dört ile altı yıl arasında.

Bununla birlikte Avrupa ülkeleri arasında Avrupa standartlarında öğretim standartları ve niteliklerin kalitesi ile karşılaştırılabilirlik sunan bir anlaşma olan Bologna Süreci’ne uygun kurslar lehine aşamalı olarak sürdürülmektedir. Bu revizyon, Avusturya yeterliliklerinin Birleşik Krallık’ta kazanılanlarla doğrudan karşılaştırılabilir olduğu anlamına gelir.

Avusturya’da bir lisans kursuna kabul edilmek için, genellikle lise çıkış sertifikası veya eşdeğeri ve Almanca yeterliliğinizin kanıtı gerekir. Bu ülkenin resmi dilidir ve lisans derslerinin çoğunun Almanca öğretti. Bir Almanca dil sınavına girmeniz ve bir giriş sınavına girmeniz gerekebilir.

En Popüler:  Avustralya Eğitim Sistemi

Yüksek lisans derecesi

Lisans seviyesine kıyasla, İngilizce öğretilen daha yüksek lisans programlarını bulacaksınız.

Yarıyıllarda ölçülen çeşitli konularda mevcutturlar ve genellikle tamamlanması iki ile dört yarıyıl (iki yıl) sürer. Programınızın bir parçası olarak çekirdek ve isteğe bağlı modüllerin bir kombinasyonunu inceleyeceksiniz ve yazılı ödevler, pratik projeler, sınavlar ve sözlü bir savunma sağlamanız gereken bir tezin tamamlanmasıyla değerlendirilecektir.

Bir lisansüstü derse kabul edilmek için ilgili bir konuda lisans derecesi gerekir. Buna ek olarak bir giriş sınavını da geçmeniz gerekebilir. Başvurmadan önce daha fazla bilgi için kurumunuza başvurun.

PhDs (Doktora)

Mevcut en yüksek yeterlilik düzeyi olan doktoralar ağırlıklı olarak devlet üniversitelerinde verilmektedir ve hem İngilizce hem de Almanca olarak çalışılabilir.

Üç yıl boyunca bir tezle ilgili araştırmaları tamamlamayı bekleyebilirsiniz. Bu sınavlar, sorularını yanıtlamadan önce bir sınav komitesine sunarsınız. Kursun bir parçası olarak tezinizi araştırma yöntemleri, literatür taraması ve istatistikleri analiz etme ve bunları çalışmalarınıza uygulama gibi ek yardım gibi alanlarda tamamlama konusunda eğitim alacaksınız.

Başvurmak için, geçmiş niteliklerin resmi notları, derece sertifikaları, referans mektupları ve beraberindeki kişisel beyan ile birlikte doldurulmuş bir başvuru formu göndermeniz gerekir.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

İngiliz öğrenciler, AB’nin Avrupa’daki eğitim, öğretim, gençlik ve sporu destekleyen Erasmus+ programına (2020/21 yılında onaylandı) katılarak Avusturya’da eğitim alabilirler. Program, kişisel ve profesyonel olarak gelişmenize yardımcı olacak çalışma, eğitim ve iş deneyimi yerleşimleri sunmaktadır.

Fırsatlar lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesindeki öğrencilere ve geçtiğimiz yıl içinde mezun olmuş öğrencilere açıktır. Yerleşimler üç aydan bir akademik yıla kadar sürebilir.

Seyahat ve yaşam masraflarına yardımcı olmak için mali destek Erasmus+ hibesinden alınabilir. Bunun için üniversiteniz veya kolejiniz aracılığıyla başvuracaksınız.

Üniversitenizin Avusturya’daki bir ortak üniversite ile resmi bir anlaşması olmalıdır. Kurumunuzun programa dahil olup olmadığını ve konunuzda Erasmus+ şemasını sunduğunu kontrol edin. Program hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir yerleşime başvurmak için üniversitenizdeki Erasmus+ koordinatörü ile konuşun.

Kurs ücretleri

Diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında, uluslararası öğrenciler Avusturya’da inanılmaz düşük eğitim ücretlerinden yararlanmaktadır.

Bu durum kayıtlı olduğunuz kursu öngörülen sürede veya iki yarıyıl arabellek aşamasında tamamladığınız sürece geçerlidir. Bu zaman dilimini aşarsanız, İngiltere, AB veya Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) vatandaşı olarak her dönem 363.36 € (302 £) ödemeniz gerekir.

İngiltere, AB veya AEA dışındaysanız, bu ücret dönem başına 726.72 € (605 £)’ya yükselir.

Bununla birlikte uygulamalı bilimler üniversiteleri yılda 363.36 € (302 £) ücret alırken, özel üniversiteler ve öğretmen eğitimi kursları kendi ücretlerini belirleyebilir. Size hangi ücretlerin uygulanabileceğini öğrenmek için kurumunuza danışın.

Avusturya’da eğitim almayı seçtiğiniz her yerde, öğrencilerin sendika üyeliği için küçük bir ücret ödemekle yükümlü olacaksınız, genellikle dönem başına yaklaşık 20 € (16.50 £). Bu zorunlu ücret, öğrenci kaza sigortanızı da kapsar.

En Popüler:  Hindistan Eğitim Sistemi

Avusturya’da eğitim için burs imkanları

Ücretlerinizi tamamen karşılayacak fon bulmakta zorlanacak olsanız da ihtiyaçlarınıza uyacak ve yaşam ve çalışma maliyetlerinizi sübvanse edebilecek birçok burs bulunmaktadır.

Seçtiğiniz üniversiteyle finansman fırsatları bulabilirsiniz. Bunlar genellikle liyakat veya ihtiyaç esaslıdır. Size yardımcı olup olamayacaklarını görmek için doğrudan üniversiteye başvurun.

Avusturya’daki eğitiminizi finanse etmenin bir başka yolu da bir iş bulmaktır. Oturma izniniz buna izin verse de, uluslararası bir öğrenci olarak bazı kısıtlamalarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden iş aramaya başlamadan önce bunu iki kez kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

İngiltere, AB, AEA veya İsviçre’den bir öğrenciyseniz, Avusturya’da okumak için vizeye ihtiyacınız olmayacaktır. Geçerli bir sağlık sigortanız olduğu ve kaldığınız süre boyunca kendinizi desteklemek için yeterli paranız olduğunu kanıtlayabildiğiniz sürece, tek ihtiyacınız olan pasaportunuz veya kimlik kartınız gibi geçerli bir seyahat belgesidir.

Bir öğrenci olarak muhtemelen üç aydan daha uzun süre kalmayı planlıyorsunuzdur. Bu durumda, varıştan sonraki dört ay içinde oturma izni almanız gerekir.

İngiltere, AB, AEA veya İsviçre dışındaysanız, Avusturya’ya girmek için giriş veya oturma iznine ihtiyacınız olacaktır. Öğrenciler için kurallar ve prosedürler, kalış sürenize ve giriş sınavına girmeniz gerekip gerekmediğine bağlı olarak değişir.

Nasıl başvurulur?

Başvurunuzu doğrudan katılmayı umduğunuz üniversiteye göndereceksiniz. Bazı kurumlar online başvurular sunarken, diğerleri için bir başvuru formu indirmeniz ve posta yoluyla başvurmanız gerekir.

Başvuru süreci uzun olabilir, bazı durumlarda altı aya kadar sürebilir. Bu yüzden başvurunuzun işlenmesi için zaman tanımak için mümkün olduğunca erken başvurmanız önerilir.

Bir Yüksek Lisans eğitimi almak istiyorsanız kursunuzdan önceki yaz boyunca – hatta lisans eğitiminin son yılında başvurmayı hedeflemelisiniz.

Avusturyalılar idari prosedürler konusunda katıdır; son tarihler pazarlık konusu değildir ve doğru belgeleri verdiğinizden emin olmalısınız.

Bir Üstatlığa giriş için ihtiyacınız olacak:

 • Derece sertifikası
 • Derslerin resmi transkriptleri
 • Almanca dil yeterliliğinin kursun öngördüğü seviyeye dair kanıtı
 • Pasaportunuzun bir kopyası.

Nerede çalıştığınıza bağlı olarak kişisel bir beyan, CV veya portföy sunmanız veya giriş sınavlarına girmeniz gerekebilir. Seçtiğiniz kurumdan daha fazla bilgi edinin.

Dil şartları

Ülkenin resmi dili olduğundan, Avusturya’daki lisans üniversite derslerinin çoğunun Almanca öğretilmesi şaşırtıcı değildir. Fakat lisansüstü düzeyde, özellikle medya, pazarlama ve işle ilgili konular gibi en uluslararası erişime sahip kurslarda daha fazla İngilizce konuşan kurs bulunmaktadır.

Buna rağmen öğrenci yaşamına tam olarak entegre olmak ve katılmak için Almanca hakkında biraz bilgi sahibi olmak en iyisidir.

Almanca’daki yeterliliğinizi Ortak Avrupa Diller Referans Çerçevesinde B2 veya C1 standardına kanıtlamanız gerekebilir. Bunu, ülkenin yabancı dil olarak Almanca için resmi olarak tanınan sınav sistemi olan Österreichisches Sprachdiplom Deutsch (ÖSD) ‘nu alarak yapabilirsiniz. ÖSD’yi dünya çapında 45’ten fazla ülkede bulunan merkezlere götürebilirsiniz.

Dilde yeterliliğinizi henüz kanıtlamadıysanız, Üniversite Hazırlık Programı’nın bir parçası olarak yoğun bir Almanca kursu okuma seçeneği de vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu