Güney Afrika Eğitim Sistemi

Güney Afrika, birinci sınıf kurumlarında Afrika’daki en yüksek üniversite eğitimini sunmaktadır. Şu anda bu çok kültürlü ülkede kariyer beklentilerini artıran 45.000 uluslararası öğrenciye katılabilirsiniz.

İster ülkenin yasama başkenti Cape Town’da, ister Johannesburg ve Pretoria gibi popüler yerlerde eğitim görmeyi tercih ederseniz, Güney Afrika’da görülecek, yapılacak ve deneyecek çok şey var.

Güney Afrika da üniversite sonrası yaşamak için gittikçe daha istihdam edilebilir bir yer haline geliyor. BRICS ülkesi olarak (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin ile birlikte) ülke, küresel ortalamanın çok daha hızlı büyüme potansiyeline sahip yükselen bir ekonomi olarak tanımlanmıştır. Güney Afrika Uluslararası Eğitim Birliği (IEASA), Güney Afrika üniversitelerindeki öğrencilere çalışmaları boyunca uluslararası bir iş perspektifi kazanmak için fırsatlar sağlamak için çalışmaktadır.

Ülke, ABD ve İngiltere gibi diğer popüler İngilizce konuşulan destinasyonlardan daha uygun fiyatlı bir üniversite deneyimi sunuyor. Öğrenim ücretleri oldukça düşüktür ve Güney Afrika’da yaşam maliyeti İngiltere’ye göre yaklaşık %40 daha azdır.

Güney Afrika üniversiteleri

26 devlet üniversitesine ev sahipliği yapan Güney Afrika, üç tür kurumda yüksek öğrenim sunmaktadır:

 • 12 geleneksel, akademik üniversite
 • Teknik, mesleki kurslar sunan sekiz ‘teknik’
 • Yukarıdakilerin bir kombinasyonunu sunan altı kapsamlı üniversite.

Ülkenin dokuz ilinin her birinin, Yükseköğretim ve Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından izlenen kendi eğitim departmanı vardır. Her il eğitim ve öğretimini yerel ve ulusal ihtiyaç ve ilgi alanlarına göre uyarlar yani; aldığınız eğitim seçtiğiniz kuruma göre değişir.

Dokuz üniversite, Times 400 Yükseköğretim Dünya Üniversitesi Sıralaması 2019’da, ilk 400’de üçü yer alıyor:

 • Cape Town Üniversitesi (156)
 • Witwatersrand Üniversitesi (201-250)
 • Stellenbosch Üniversitesi (301-350).

Güney Afrika’daki üniversitelerin birçoğu belirli konularda mükemmeldir. Fakat kalkınma çalışmaları ülke için özel bir güçtür; küresel olarak Cape Town Üniversitesi 18’inde Witwatersrand Üniversitesi ile bu konuda 9. sıradadır.

Güney Afrika’da en iyi bölümler ve dereceler

Güney Afrika’daki akademik yıl, Şubat başından Kasım ayının sonuna kadar devam eder ve Haziran başından Temmuz ortasına kadar uzatılmış iki yarıyıldan oluşur.

Onur derecesi ile bir Lisans derecesi almak için – Öğrenciler lisans ile aynı alanda bir araştırma tezi gerektiren – ek bir yıl tamamlamak için tercih edebilirsiniz. Fakat bir Lisans derecesi genellikle üç yıl sürer.

Yüksek lisans derecesi

Genellikle ders ve tez kombinasyonu, Güney Afrika’da Master derecesi tamamlamak 1-2 yıl sürer. Ders odaklı bir bileşeni olmayan araştırma odaklı programlar daha uzun süre çalışabilir.

En Popüler:  İzlanda Eğitim Sistemi

Akademik yıl iki yarıyıldan oluşur; birincisi Şubat’tan Haziran’a kadar, ikincisi Temmuz ortasında başlar ve Kasım’da biter. Sınavlar kursunuzun bir parçasıysa, genellikle sınavları her dönem sonunda alırsınız.

PhDs (Doktora)

Güney Afrika üniversitelerinde doktora programları Avrupa kurumlarının doktorası ile aynı yapıdadır. Üç ile beş yıllık bir süre boyunca, 80.000 ile 100.000 kelimelik denetimli bir tez tamamlayacaksınız.

Ancak işinizi sözlü olarak savunmak zorunda kalmayacaksınız. Tezinizi tamamladıktan sonra, değerlendirilecek üç sınavdan oluşan bir komiteye göndermeden önce, fakültenize yazılı bildirimde bulunacaksınız.

Bir doktora programına katılabilmek için uluslararası geçerliliğe sahip bir Master derecesi gerekmektedir. Bazı kurumlar sadece Master derecesi %65 ve üzerinde olan adayları kabul etmektedir.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

Öğrenci değişimi için Güney Afrika üniversiteleri ile herhangi bir bağlantıları olup olmadığını öğrenmek için kendi üniversitenize danışın. Alternatif olarak fırsatları aşağıdakilerle de arayabilirsiniz:

 • ISEP Yurtdışı Eğitim – birçok İngiltere ve Güney Afrika üniversitesi arasındaki bağlantılara ev sahipliği yapıyor.
 • Uluslararası Eğitim Değişim Konseyi (CIEE) – sanattan topluluk gelişimine kadar Cape Town’da birçok yurtdışı eğitim programı sunar.

Kurs ücretleri

Öğrenim maliyeti Güney Afrika’da Birleşik Krallık’takinden çok daha ucuzdur. Bununla birlikte ücretler kurumlar, kurslar ve hatta modüller arasında değişecektir. Bu yüzden başvurmadan önce ne kadar ücretlendirilebileceğinizi kontrol etmeniz önerilir.

Örneğin 2019’dan itibaren Witwatersrand Üniversitesi MBA programı için 238.070 R $ (12.404 £) ücret alırken, MSc dersleri R63.610 R $ (3.314 £) ve beşeri bilimler konularında MA’lar 41.840 R $ (2.200 £) civarındadır. Uluslararası öğrenciler bunun üstünde, dönem başına 54.820 R8 (2.856 £) ücret öderler.

Herhangi bir Güney Afrika kurumunun uluslararası öğrencisi olarak geri ödemesiz uluslararası başvuru ücreti ödemeniz gereken (15 £) ve çoğu durumda yıllık (sadece 200 £ altında). Bu rakamlar kurumlar arasında farklılık göstermektedir.

Ayrıca spor takımına ve toplumlara katılma ücretlerinin yanı sıra bakım maliyetlerini de dikkate almanız gerekir.

Güney Afrika’da eğitim için burs imkanları

Uluslararası öğrenciler için finansman fırsatları olsa da bunlar nadir olabilir. Bursların ve bursların Güney Afrika vatandaşlarına veya Güney Afrika Kalkınma Topluluğu (SADC) üye ülkelerinin vatandaşlarına tahsis edilmesi daha olasıdır.

Seçtiğiniz üniversiteye doğrudan başvurmak, hangi burs ve bursların kullanılabileceğini bulmanın en hızlı yoludur. Finansmanın mümkün olduğu yerlerde, mümkün olduğunca erken sorgulamalısınız. Başvuru tarihleri, Şubat ayındaki bir sonraki akademik yılın başlangıcı için Temmuz ayı kadar erken olabilir.

En Popüler:  Hindistan Eğitim Sistemi

Alternatif olarak Leverhulme Trust dünyanın herhangi bir yerinde okumak isteyen İngiltere öğrencilerine burs vermektedir. Eğer bir Milletler Topluluğu ülkesi vatandaşıysanız, Milletler Topluluğu Bursuna da hak kazanabilirsiniz.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Vize olmadan Güney Afrika’da uluslararası öğrenci olarak kayıt yaptıramazsınız.

Belirli bir kurs, kurum ve süre için verilen öğrenci vizeleri, dönem boyunca haftada 20 saate ve tatillerde tam zamanlı çalışmanıza izin verir.

Bir kursta yerinizin resmi onayını aldıktan sonra vize başvurunuza başlayabilirsiniz. Başvurmak için BI-1738 başvuru formunu doldurmanız ve yerel Güney Afrika elçiliğinizde veya konsolosluğunuzda sunmanız gerekir:

 • Kursunuzun bitiminden en az 30 gün sonra geçerli olan bir pasaport
 • Ek pasaport fotoğrafları
 • Üniversitenizden resmi kabul mektubu
 • Açık bir ceza geçmişi kontrolü
 • Kurs sonunda dönüş yolculuğunuzun detayları dahil olmak üzere uçuş bilgileri
 • Kaldığınız süre boyunca yeterli mali ve geçerli sağlık sigortası kanıtı
 • Vize ücreti ödemesi kanıtı.

Süreç hakkında daha ayrıntılı bilgi için İçişleri Bakanlığı (DHA) – Güney Afrika Vizesine Başvurma bölümünü ziyaret edin.

Başvuruların işlenmesi altı ile sekiz hafta sürer. Bu yüzden gecikmelere veya sorunlara izin vermek için en kısa sürede kendiniz başlayın.

Nasıl başvurulur?

Yüksek Lisans başvurusunda bulunmak için lisans derecesine ihtiyacınız vardır. Kursunuz ilgili bir konuda bir derece isteyebilir. Fakat bu her zaman böyle değildir; emin olmak için belirli kurs gereksinimlerini kontrol edin. Çoğu kurum, başvuruları online bir portal aracılığıyla kabul eder.

Uluslararası başvuru sahiplerinin, başvuru tarihlerinin bir sonraki Şubat ayından itibaren başlayan kurslar için erken; genellikle Ekim ayı civarında düşme eğilimi gösterdiği için mümkün olduğunca erken başvurmaları teşvik edilmektedir.

Dil şartları

Güney Afrika 11 ulusal dile ev sahipliği yapmaktadır. Fakat kursların çoğu İngilizce olarak verilmektedir. Bazı geleneksel üniversiteler yine de kurslar sunabilir. Bununla birlikte dil daha kapsayıcı bir çalışma deneyimi sunmak için üniversitelerde aşamalı olarak kaldırılmaktadır.

İngilizce ilk diliniz değilse, genellikle aşağıdaki testlerden biri aracılığıyla yeterliliğinizin kanıtı istenir:

 • 7.0 veya üstü genel IELTS puanı
 • NBT’nin Akademik Okuryazarlık bileşeninde en az %65’lik bir puan
 • Başvuru sunulmasından üç ile beş yıl önce tamamlanan yüksek standartta bir TEFL yeterliliği.

İngiltere yeterlilikleriyle karşılaştırma

İngiltere yeterliliklerinizin Güney Afrika’da bir kursa giriş için geçerli olup olmayacağı, ne ve nerede çalıştığınıza bağlıdır.

Güney Afrika Yeterlilik Kurumu (SAQA), emin değilseniz yeterliliklerinizin doğrulanmasını sağlamak için kullanabileceğiniz bir Yabancı Yeterlilik Değerlendirmesi hizmeti sunar. Bir başvuruda bulunmak için bir başvuru formu doldurmanız ve imzalamanız, iade edilmeyen bir ücret R300 (yaklaşık 15 £) ödemeniz ve ücret ödemesinin kanıtı ve kimlik belgenizin onaylı bir kopyası (pasaport gibi).

Başarılı başvuru sahipleri, Güney Afrika’da sunulanlara eşdeğer olarak yabancı nitelikleri resmen tanıyan Değerlendirme Sertifikası alacaklardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu