Araştırma Şefi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Araştırma Şefi Nedir?

Araştırma şefi, otel zincirleri, kafeler, restoranlar, gıda üreticileri ve yiyecek ve içecek endüstrisiyle ilişkili diğer şirketler gibi yerler için yeni ürünler ve malzemeleri formüle eden ve test eden kişidir. Yiyecekleri iyileştirmenin yollarını bulmak ve aynı zamanda tüketicilerin onu satın almak istemesini sağlamak için yiyecekleri analiz ediyor ve deniyorlar. Restoran mutfağının yoğun atmosferine karşı bir gıda araştırma laboratuvarı mutfağının daha rahat ortamında çalışırlar.

Araştırma şefleri hem gıda bilimi hem de mutfak sanatları konusunda eğitilmiştir ve hem lezzetli hem de seri üretildiklerinde bile öyle kalacak ürünler yaratmak için yiyecek ve bilime olan tutkularını birleştirirler.

Araştırma Şefi Ne Yapar?

Araştırma şefleri, yemek tarifleri oluşturmaktan, test için numuneler hazırlamaktan, mevcut ürünleri iyileştirmekten ve gıda ürünlerinin tadı, dokusu ve paketlenmesine katkı sağlamaktan sorumludur. Örneğin araştırma şefleri, glüten duyarlılığı veya çölyak hastalığı olan kişiler için glütensiz malzemelerle yapılan ekmek, kurabiye ve diğer unlu mamuller için tarifler geliştirmeye yardımcı olabilir.

Araştırma şefleri pazar eğilimlerini gözlemler, tüketici testleri gerçekleştirir ve tarifler oluşturur veya iyileştirir. Anketler sırasında müşterilerden etler, soslar, mezeler, çorbalar ve dondurulmuş ürünler gibi çeşitli ürünleri nasıl sevdiklerini derecelendirmelerini isterler. Müşterilerin neyi tercih ettiğini kaydediyorlar ve bu geri bildirime dayanarak lezzetli ve görsel olarak çekici gıda ürünleri yapıyorlar.

Araştırma şefleri, paketlenmiş gıda ürünlerinin tazeliğini, lezzetini, tutarlılığını ve besin içeriğini korumaya yardımcı olmak için genellikle gıda bilimcileriyle birlikte çalışır. Ayrıca, ambalaj endüstrisinin gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilecek mikroorganizmaların büyümesini önleyen veya tamamen ortadan kaldıran malzemeler bulmasına yardımcı olabilirler.

En Popüler:  Host veya Hostes Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bir araştırma şefinin iş görevleri şu maddeleri da içerebilir:

  • Çeşitli gıda maddelerinin ve bileşenlerinin raf ömrünün incelenmesi
  • Güncel eğilimler hakkında bilgi edinmek için gıda ile ilgili dergileri ve endüstri raporlarını okumak
  • Kullanılan malzemelerin ölçümlerinin alınması
  • Yeni bir tat grubu için tarifleri ayarlamak için tat test uzmanlarının görüşlerini kullanmak
  • Gıda ürünü oluşturma sürecinde detaylı notlar almak
  • Bir gıda ürününün potansiyel karlılığını incelemek için finans uzmanlarıyla buluşma
  • Bir gıda ürününün pazar çekiciliğini belirlemek için pazar araştırmacıları ile toplantı

Araştırma şefi Nasıl Olunur?

Araştırma şeflerinin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları aynı zamanda sanatsal yani; yaratıcı, sezgisel, hassas, açık ve ifade edici.

Bu meslek sana göre mi? Araştırma şefinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Araştırma Şefinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Araştırma şefleri, gıda endüstrisinin tüm sektörlerinde çalışarak gıda hizmeti grupları için çorbalar, deniz ürünleri ve soslar gibi bitmiş ürünlerin yanı sıra gıda üreticilerinin bitmiş ürünlerinde kullanmaları için soslar, baharatlar ve ekmek gibi bileşen sistemlerini optimize etmeye yardımcı olur. İstihdam yerleri arasında otel zincirleri, kahve dükkanı zincirleri, restoran zincirleri, yiyecek ve içecek üreticileri ve gıda üreticileri tarafından sözleşmeli özel araştırma laboratuvarları bulunmaktadır.

Araştırma şefinin işinin bir parçası olan müşteri sunumları, ticaret fuarlarına katılmak, trend araştırması ve altın standart prototipler oluşturmak gibi belirli sorumluluklar vardır. Normal bir gün, prototip geliştirme, proje toplantıları, üretim toplantıları, satın alma toplantıları, araştırma ve endüstri sertifikalarıyla ilgili dokümantasyon çalışmalarının bir kombinasyonudur.

Araştırma Şefleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu