Sunucu Yöneticisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Sunucu Yöneticisi Nedir?

Sunucu yöneticisi, bir şirketin bilgisayar sunucularından sorumlu olan ve her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlayan kişidir. Bunu yazılımı yükselterek, donanımı koruyarak, yeni sistem yapıları tasarlayarak ve uygulayarak, teknik sorunları ele alarak, sunucu etkinliğini izleyerek ve sunucu güvenliğini denetleyerek yapar. Bir şirketin bilgisayar sistemleri, bir kuruluşun en önemli parçalarından biridir, bu nedenle, bir sunucu yöneticisi de herhangi bir olası felaket için hazırlıklı olmalı ve yerinde bir kurtarma planı olmalıdır.

Her sunucu işletim sistemi benzersizdir, bu nedenle sunucu yöneticilerinin her işletim sistemi için eğitilmesi gerekir ve satıcı sertifikası almaları gerekebilir.

Sunucu Yöneticisi Ne Yapar?

Sunucu yöneticileri, bir şirketin sunucularından, ağından ve iş istasyonlarından sorumludur ve şirketin sistemlerinin başarılı bir şekilde çalışmasını sağlayan çeşitli sorumluluklardan sorumludur. Programları yükleyebilir, işletim sistemini en son yamalarla güncelleyebilir, sunucunun güvenlik politikasını yönetebilir ve kullanıcı ekleyebilirler.

Sunucu yöneticileri ağa giren ve çıkan verilere göz kulak olur ve genellikle ağı güvenli tutmaktan sorumludur, bu nedenle bir sunucu yöneticisi, güvenlik duvarı ayarlarını sıkılaştırarak ağ güvenliği endişelerine de yanıt verebilir.

Sunucu yöneticisinin sunuculara, iş istasyonlarına ve ağ aygıtlarına yeni donanımlar ekleyebilmesi veya ekleyebilmesi gerekir ve herhangi bir sorunu makul bir süre içinde onarması beklenebilir. Bazen sunucu yöneticilerinin, şirketin bilgisayar sistemlerinin düzgün çalıştığından emin olmak için saatlerce çalışması gerekir.

Sunucu yöneticisi Nasıl Olunur?

Sunucu yöneticilerinin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

En Popüler:  Coğrafyacı Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Bu meslek sana göre mi? Sunucu yöneticisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Sunucu Yöneticisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Sunucu yöneticileri genellikle yüksek hacimli web etkinliğine sahip işletmeler için çalışır. Rutin sunucu yönetim görevlerinin çoğu, normal iş saatlerinde tamamlanır. Fakat yeni sistem yükseltmeleri veya sunucu düzeltmeleri gecenin tek saatlerinde veya hafta sonları tamamlanmalıdır. Bu durum web sitesi trafiğinin ve ofis etkinliğinin en düşük seviyede olacağı ve bu nedenle iş üzerinde daha az etkiye sahip olacağı zamandır.

Sunucu Yöneticileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu