Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı Nedir?

Bir arama motoru optimizasyonu uzmanı (veya SEO uzmanı), bir müşterinin web sitesini analiz eden ve arama motorları için optimize edilmesi için gerekli değişiklikleri uygulayan kişidir. Arama motoru optimizasyonu uzmanları bir şirket çalışanı, bireysel danışman olabilir veya bir SEO danışmanlık firması için çalışabilir. Bu uzmanlar, belirli bir SEO kopyasının nasıl yazılacağını anlar ve anahtar kelime araması söz konusu olduğunda derinlemesine bilgi sahibidir. Bir şirket (büyük veya küçük) satışları veya pazarlamaları için web trafiğine güveniyorsa, bir arama motoru optimizasyonu uzmanı tutmak, başarılı ve karlı bir iş sahibi olmanın anahtarıdır.

Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı Ne Yapar?

Bir şirketin web sitesi harika görünebilir. Fakat hedeflenen ziyaretçileri çekmiyorsa ve onları ödeme yapan müşterilere dönüştürmüyorsa, işini yapmıyor ve aslında iş üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Bir web sitesini incelerken, bir arama motoru optimizasyonu uzmanı şirketin hedeflerini belirleyecek ve hedef kitlenin kim olduğunu anlayacaktır. Daha sonra trafiği en üst düzeye çıkarmak ve arama motoru sayfa sıralamasını iyileştirmek için stratejiler uygulayacaktır. Bu durum belirli anahtar sözcükler veya tümcecikler içeren içerik ekleyerek, HTML başlık etiketlerini yeniden yazarak, yapısal sorunları gidererek, kaliteli iç bağlantılar elde ederek, web sitesi düzenlerini test ederek ve pazarlama ve reklam tekniklerini deneyerek yapılabilir.

Bir işletmenin başarısı için web sitesinin en son SEO standartlarına uyması kritik önem taşır. Arama motorlarının (özellikle Google), SERP (‘arama motoru sonuç sayfası’) için kriter olarak neyi kullandığının anlaşılmasını sağlamak, yapılan tüm tasarım seçimlerine karar verir.

En Popüler:  Şifreleme uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bir arama motoru optimizasyonu uzmanının şu maddeleri anlaması gerekir:
– pazarlama
– insan psikolojisi
– sosyal medya manzarası
– web tasarımı ve geliştirme
– internet analizi
– iş modelleri
– kültür
– viral pazarlama
– içerik
– ürün

Arama motoru optimizasyonuna dahil olan üç katman vardır ve bir uzman, başarıyı en üst düzeye çıkarmak için stratejisine üç açıdan yaklaşır:

Teknik

– bir arama motorunun bir web sitesinin içeriğini taramasının ve dizine eklemesinin ne kadar zor veya kolay olduğunu belirleyen bir sitenin yapısını içerir

Sayfa İçi Optimizasyon

– bir web sitesine gelen trafiği artırmaya yardımcı olan anahtar kelimeler, HTML etiketleri ve orijinal SEO kopyası içerir

Sayfa Dışı Optimizasyon

– bir web sitesine gelen bağlantıların sayısını ve kalitesini içerir

Arama motoru optimizasyonu uzmanı Nasıl Olunur?

Arama motoru optimizasyonu uzmanlarının farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Arama motoru optimizasyonu uzmanının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

SEO iyileştirmesi, online iş yapan herhangi bir işletme veya sektör için zorunludur. Şirketler için gelir elde etmek için arama motoru optimizasyonu uzmanlarına artan bir bağımlılık var. Bu kariyer, önümüzdeki yıllarda devam eden hızlı büyümeye hazır görünüyor.

Arama motoru optimizasyonu uzmanları bir şirket çalışanı, bireysel danışman olabilir veya bir SEO danışmanlık firması için çalışabilir. SEO konusunda o kadar bilgili olmayan pazarlama ekiplerinden, uzman arama motoru optimizasyonu uzmanlarına olan bağımlılığı artırmaya doğru bir geçiş oldu.

En Popüler:  Gazeteci Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu