Anestezi uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Anestezi uzmanı Nedir?

Ameliyathane ortamını ameliyat yapmak yerine seveceğinizi düşünüyorsanız ve ara sıra acil durumla başa çıkmanın sorun olmayacağını düşünüyorsanız, anesteziyoloji sizin için olabilir.

Anestezi uzmanı, lokal veya genel anestezi uygulayarak hastasını ameliyat sırasında rahat, güvenli ve ağrısız tutan bir tıp doktorudur. Hasta ameliyathaneye girdikten sonra, bir anestezi uzmanı ameliyat boyunca yanlarında olacak ve anestezi sonrası bakım ünitesine kadar stabil olduklarından emin olacak.

Anesteziyoloji prestijli ve kazançlı bir tıp alanıdır. Fakat büyük bir eğitim ve uzmanlık gerektirir.

Anestezi uzmanı Ne Yapar?

Bir anestezi uzmanı, önerilen ameliyatın yanı sıra ilgili anesteziğe dayanmak için uygun şekilde hazırlandıklarından ve tıbbi açıdan uygun olduklarından emin olmak için ameliyattan önce hastayla görüşecektir. Bunu yaptıktan sonra, ameliyattan hemen önce anestezi uzmanı hastaya ya genel ya da lokal anestezi uygulayacaktır.

Ameliyat sırasında anestezi uzmanı hastanın kan basıncını, kalp ritmini, sıcaklığını, bilinç seviyesini ve kandaki oksijen miktarını izleyecektir. Genel anestezi için anestezi uzmanı her nefesi izleyecektir. Bu durum her nefeste verilen nefes hacmi ve karbondioksit miktarı ölçülerek yapılır. Ayrıca kalbin pompaladığı kan miktarını ve akciğer damarlarının içindeki kan basıncını da ölçebilirler.

Hastayı uyuttuktan sonra anestezi uzmanı, yapılan ameliyata bağlı olarak gerekirse hastanın pozisyonunu ayarlayacaktır. Örneğin bir sırt ameliyatı, mide ameliyatından farklı bir pozisyon gerektirecektir. Ayrıca, bir hastanın bacak bacak üstüne atmamasını kontrol etmek de önemlidir. Çünkü uzun bir operasyon süresince bacaklar çaprazlanırsa hasta potansiyel olarak sinir hasarına maruz kalabilir.

Anestezi uzmanının ameliyat sırasındaki görevlerinden bazıları şunlardır:
– Hayati belirtilerin sürekli izlenmesi
– Anestezi seviyesi ve derinliğinin izlenmesi
– Gerekirse ayarlamalar yapmak
– Potansiyel olarak yaşamı tehdit eden acil durumların tanınması ve zamanında müdahale
– Hastanın güvenliğini her zaman sağlamak

Ameliyathane ve doğum odası dışındaki diğer sorunlar için ağrı yönetimine ihtiyaç duyan hastalarla da çalışabilirler. Ameliyat geçiren ve hala bir çeşit ağrı yönetimi gerektiren hastalara son bakım sağlarlar. Ayrıca acil servislerde çalışabilir ve acil ağrı kesiciye ihtiyaç duyan hastalara yardımcı olabilirler.

Tüm tıp disiplinleri gibi anesteziyoloji de yeterince karmaşıktır ve birkaç alt uzmanlığa bölünmüştür. Başlangıçta bir bütün olarak anesteziyoloji eğitimi alırken, uzmanlık eğitimi boyunca ilerlerken, anestezistler belirli bir alanda uzmanlaşmayı seçerler.

Aşağıda, anesteziyoloji içindeki bazı alt uzmanlıklar ve her biri için yer alan sorumlulukların kısa bir özeti verilmiştir:

Kardiyotorasik Anestezi Uzmanı

Bu tip anestezi uzmanı, özellikle kalp ve akciğerleri içeren kardiyak ve torasik anesteziye adanmış ileri düzeyde eğitime sahiptir ve sorumluluğu perioperatif dönemi hasta için hem güvenli hem de rahat hale getirmektir.

Kardiyotorasik anesteziyologlar, baypas ameliyatı (baypas kalp-akciğer makinesinin gözetimi dahil), robotik cerrahi, minimal invaziv cerrahi ve karmaşık aort cerrahisini içerebilen insan göğsü operasyonları için anestezi sağlar. Ayrıca ameliyat sırasında hastanın ilaçlara verdiği bedensel tepkilere de göz kulak olurlar.

En Popüler:  Tıbbi Cihaz Teknisyeni Nedir? Nasıl Olunur?

Kardiyotorasik anestezistler ayrıca kalp sağlığı için ultrason değerlendirmeleri yapmak, kalp pillerinin ve implante edilebilir kardiyoverter defibrilatörlerin (ICD) yeniden programlanması için elektrofizyoloji danışmanlığı, özofagus rezeksiyonu ve çeşitli video yardımlı torakoskopik cerrahi türleri gibi kalp dışı prosedürlerle de çalışabilirler.

Genellikle ameliyat sırasında anestezi ve hasta bakımını iyileştirmeye yardımcı olmak için araştırma yaparlar ve bir ameliyattan önce, ameliyat sırasında ve sonrasında kalp hastalarına bakmanın yolları ve ilaçları üzerinde çalışırlar.

Yoğun Bakım Anestezi Uzmanı

Bazı anestezi uzmanları, hem yetişkin hem de pediatrik hastanelerde kritik bakım tıbbında alt uzmanlık yapmak için ileri düzeyde eğitim almaktadır. Resüsitasyon ve klinik fizyoloji ve farmakoloji konusundaki kapsamlı eğitimleri nedeniyle, anestezistler özellikle yoğun bakım ünitesindeki hastalara uygulama yapmaya uygundur.

Yoğun bakım anesteziyologları, hastalarını ihtiyaç duyduğu tıbbi değerlendirme, tanı, solunum/kardiyovasküler destek ve ağrı kontrolünü koordine edebilir ve ayrıca birçok acil durum ve travma durumunda hava yolu yönetimi, ileri yaşam desteği ve kardiyak ve pulmoner resüsitasyon sağlayabilir. Ayrıca hastaları acil ameliyat için stabilize etmede ve hazırlamada hayati bir rol oynarlar.

Nöroşirurji Anestezi Uzmanı

Diğer anestezistler gibi, nöroşirürji anesteziyologları da ameliyathanede anestezi sağlar. Fakat merkezi sinir sistemi, beyin ve omurga gibi çeşitli rahatsızlıklara sahip hastaların anestezi yönetiminde uzmanlaşırlar.

Anevrizmalar, kafa travmaları, pediatrik beyin cerrahisi, omurga cerrahisi, arteriyovenöz malformasyonlar, intrakraniyal tümörler, stereotaktik prosedürler ve nöroradyolojik prosedürler için anestezi yönetimi gereklidir.

Bu tür prosedürler yalnızca nöroanatomi ve nörofizyoloji hakkında sağlam bir anlayışa sahip olmayı değil, aynı zamanda kafa içi basıncı, serebral kan akışını ve serebral metabolik hızı ölçmek için bilgi tabanını da gerektirir.

Obstetrik Anestezi Uzmanı

Bir obstetrik anestezi uzmanı, hamile kadınlara ve bebeklerine kaliteli bakım vermek için doğum uzmanları, perinatologlar, ebeler, neonatologlar ve doğum ve doğum hemşireleri ile yakın çalışır.

Obstetrik anestezistler, doğum sancıları ve doğum sancılarının yönetimine yardımcı olmaya, sezaryen için anestezi vermeye ve ortaya çıkabilecek acil durumları yönetmeye hazır olarak hizmet eder.

Ağrı yönetimi seçeneklerini anne ile tartışırlar ve eğer anne istediğine karar verirse epidural anestezi uygularlar. Anneye göz kulak olurlar ve doğum uzun sürerse veya epidural yıpranırsa bir doz daha verirler.

Pediatrik Anestezi Uzmanı

Çocuklar küçük yetişkinler değildir ve hiçbir çocuk tamamen aynı değildir. Pediatrik anestezistler, ihtiyaçlarına göre her çocuk için kişiselleştirilmiş bir deneyim sağlamaya odaklanır. Ameliyattan sonra, pediatrik anestezistler, optimum iyileşme için rahatlık ve dinlenme sağlamak için en iyisi olan her çocuk için ağrı kesici ilaçlar reçete etmekte veya ağrı giderici teknikler önermektedir.

Pediyatrik anestezistler ayrıca radyolojik görüntüleme veya tarama prosedürleri, gastrointestinal prosedürler ve kooperatif ve hareketsiz bir hasta gerektiren diğer cerrahi olmayan tedaviler sırasında çocukların bakımı ile ilgilenirler.

Anesteziyoloji alanındaki diğer kariyer (hekimler değil):

Hemşire Anestezi Uzmanı

Bir hemşire anestezi uzmanı (veya sertifikalı bir hemşire anestezi uzmanı (CRNA)), lisansüstü eğitimini tamamlamış ve anestezi konusunda kurul sertifikasına sahip kişidir.

Bir anestezi uzmanı, cerrah, diş hekimi, ayak hastalıkları uzmanı veya diğer nitelikli sağlık uzmanlarının gözetimi altında anestezi uygulayabilirler. Bazı hemşire anestezistleri, solunum bakımı veya yoğun bakım hemşireliği gibi alanlarda kimlik bilgilerine sahiptir ve bazıları obstetrik, nöroşirürji, pediatrik, diş veya kardiyovasküler anestezi hizmetlerinde uzmanlaşmayı seçer.

En Popüler:  Anahtar Kelime Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Bunlar, bağımsız olarak lisanslı sağlık uzmanlarıdır ve genellikle kırsal hastanelerde ve başka türlü mümkün olmayacak alanlarda cerrahi, obstetrik ve travma stabilizasyon hizmetleri sunan tek anestezi hizmeti sağlayıcılarıdır.

Anestezi Asistanı

Anestezi asistanı (hemşire anestezi uzmanı ile karıştırılmamalıdır), anestezi uzmanının tıbbi yönlendirmesi altında anestezi uygulayan, hekim dışı bir anestezi sağlayıcısıdır.

Asistan anestezi ekipmanını çalıştıracak, hastaları izleyecek ve kaliteli anestezi bakımı sağlayacaktır. Anestezi asistanları, kaliteyi ve sürekli bakımı sağlamak için anestezi öncesinde, sırasında ve sonrasında hastaya eşlik eder. CPR ve yaşam desteği gibi hayat kurtaran önlemlere yardımcı olmak üzere eğitilmişlerdir.

Anestezi uzmanı Nasıl Olunur?

Anesteziyologların farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Anestezi uzmanının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Anestezi uzmanının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Anestezistler genellikle ameliyathane gibi büyük miktarda konsantrasyon ve uyanıklığın gerekli olduğu yüksek stresli durumlarda çalışırlar. Ayrıca birçok ayakta tedavi kurumunda çalışırlar ve genellikle bir ameliyattan sonra iyileşen veya ağrı tedavisi tedavisine ihtiyaç duyan kişilerle çalışmak zorunda kalacaklar.

Sıkça Sorulan Sorular

Anestezi uzmanı olmak için ne gerekir?

Anesteziyoloji alanına girmek için gerekenler çok özeldir; sadece belirli ilgi alanları, yetenekleri ve kişilik özellikleri olanlar bu uzmanlığı dikkate almalıdır. Anesteziyoloji, bilimlerde ve farmakolojide üstün olan ve sonuç odaklı bireyler olan tıp öğrencilerini çeker. Anestezistler son derece dikkatli olmalı ve hastalarının hayatları dengede olduğu için çok hızlı düşünebilmeli ve hareket edebilmelidir; ayrıntı odaklı olmalı ve bir şeyler ters gittiğinde iyi hazırlanmış olmalıdır.

Anestezistler, hastaları hastaneye girdiklerinde değerlendirir ve anestezi planı geliştirirler. Ameliyathanede ve ameliyat sonrası dönemde hastalara bakarlar. Anesteziyolojiyi düşünen bireylerin, yaşamı tehdit eden rahatsızlıkları olan hastalara bakma konusunda yetenekli ve tutkulu olması gerekir.

Anestezi Uzmanı ile Hemşire Anestezisti arasındaki fark nedir?

Bir hemşire anestezi uzmanı, anesteziyoloji alanında ekstra eğitim almış (genel olarak iki yıl) bir hemşiredir ve anestezi uygulama yeteneğine sahiptir. Çoğu ameliyat merkezinde ve hastane ortamında, kurul onaylı bir anestezi uzmanının gözetimi altında çalışırlar. Anestezi uzmanı, tıp fakültesi, staj ve ardından bir ABD hastanesinde akredite bir ikamet eğitimi programından geçen bir doktordur.

Anestezi uzmanı olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Anesteziyolojinin sizin için doğru kariyer olup olmadığını görün. Aşağıdakiler anesteziyoloji alanındaki artı ve dezavantajlardan bazıları:

Avantajları:

– yüksek maaş
– iş güvenliği
– çok çeşitli hasta türleri
– özerklik
– mesleki saygı
– ellerinle çalışmak
– ameliyathanede anında memnuniyet ve geri bildirim
– iyi çalışma programı

Dezavantajları:

– on yıldan fazla eğitim
– ikamet pozisyonları almak çok rekabetçi olabilir
– hasta bakımında takip ve süreklilik eksikliği
– yüksek düzeyde sorumluluk ve potansiyel stres gerektirir

Hevesli Anestezistler için bazı iyi tavsiyeler nelerdir?

Lisede biyoloji, kimya veya diğer ileri bilimler gibi fen derslerine odaklanmak iyidir. Liseden sonra anesteziyoloji yapmak isteyen öğrenci, üniversitede anatomi gibi ileri bilim derslerine odaklanmaya devam etmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu