Amerika’da İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

ABD’de iş deneyimi ve staj fırsatları bol olsa da yabancı işçiler lisansüstü bir iş bulmayı zor bulabilir.

Şehir hayatını, kumsalları, çölleri veya milli parkları seviyorsanız ABD’nin 50 eyaletinde herkesi mutlu edecek bir şeyler var. Her eyalet çok sayıda gezi fırsatı sunarken, her birinin kendi kültürü ve kuralları vardır. Bu da hangisinin size en uygun olduğunu görmek için araştırmanızı yapmanız gerektiği anlamına gelir.

ABD’deki işler

İşsizlik azalıyor ve imalat ve sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere birçok endüstri önümüzdeki birkaç yıl içinde önemli bir büyüme bekliyor. Bununla birlikte iş piyasası rekabetçi olmaya devam ediyor ve uluslararası mezunların niteliklerini ve deneyimlerini gerçekten işverenlere satmaları gerekecek.

Popüler endüstriler

 • Havacılık
 • Tüketim malları
 • Elektronik
 • Gıda işleme
 • Sağlık hizmeti
 • Motorlu Taşıtlar.

Ülke dünyanın en gelişmiş medya sektörlerinden birine sahiptir. ABD film, TV ve müziğinin küresel bir kitlesi var ve binlerce gazete, radyo istasyonu ve haber kanalı var.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) dijital ve teknoloji sektörlerinde öne çıkmaktadır. Örneğin Kaliforniya’daki dünyaca ünlü Silikon Vadisi yüzlerce yenilikçi işletmeye ev sahipliği yapmaktadır.

Büyük ABD şirketleri şu maddeleri içermektedir:

 • AT&T
 • Exxon Mobil
 • Ford Motor
 • Google
 • IBM
 • JPMorgan Chase & Co.
 • Microsoft
 • Pfizer
 • Procter ve Gamble
 • Walmart
 • WarnerMedia.

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre hemşireler, bakıcılar, hemşirelik ve tıbbi asistanlar gibi sağlık profesyonellerine olan talebin yanı sıra aşçılar, muhasebeciler, yazılım geliştiriciler, perakende çalışanlar, müşteri hizmetleri temsilcileri, büro memurları, pazar talebi de artmaktadır. araştırma analistleri ve pazarlama uzmanları.

İş ilanlarına şu adresten bakın:

 • CareerBoard
 • USAJobs

Bu iş portallarında listelenen ilan edilen konumlardan herhangi birine başvurmadan önce ABD’de çalışma hakkına sahip olmanızın beklendiğini belirtmek gerekir.

İstihdam arayan mezunlar ödevlerini yapmalıdır. Çünkü karmaşık ve oldukça kısıtlayıcı vize süreci nedeniyle istihdamın sağlanması zor olabilir. Turizm ve seyahat dışında ülkeye girmek için doğru vizeye ihtiyacınız olacak (aşağıya bakınız).

ABD’de iş bulmak

Ülkenizde ABD’de ofisleri olan ve transfer olanakları bulunan bir kuruluşla iş bulmak, uluslararası çalışanların ülkede istihdam elde etmenin en kolay yolu olabilir.

Bu bir olasılık değilse, katı vize gereksinimleri nedeniyle ABD’ye girmeden önce iş başvurusunda bulunmanız gerekir. Uzmanlık becerileriniz ve vasıflarınız varsa, işverenler vizenize sponsor olabilir. Fakat bunun güvenliğini sağlamak zor olabilir.

Başvuru prosedürleri İngiltere’deki prosedürlere benzer. ABD’de özgeçmiş adı verilen bir özgeçmiş ve ön yazı göndererek iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Alternatif olarak bazı boş pozisyonlar için başvuru formu doldurmanız gerekebilir. Başarılı olursa, bir çeşit psikometrik test içeren röportaj yapmaya davet edileceksiniz. İşe ve işverene bağlı olarak birden fazla görüşme olabilir.

En Popüler:  İtalya İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Yaz işleri

Her yıl Haziran ve Eylül ayları arasında yaz çalışmaları ve seyahat fırsatları bulmak mümkündür. Bu süre zarfında tema parklarında, otellerde, plaj kulüplerinde ve çiftliklerde sezonluk ve ücretli işler yapabilirsiniz.

Bir başka popüler seçenek de bir Amerikan yaz kampında çalışmaktır. Her yıl binlerce öğrenci ve yeni mezunlar ülke çapındaki kamplarda çalışıyor. Genç Amerikalılara sanat ve zanaattan spora her şeyi öğreterek, yazları diğer ABD ve uluslararası işçilerle geçirebilirsiniz.

Sezonluk ve yaz kampı fırsatları için bakınız:

 • BUNAC – Work America
 • Camp Amerika
 • IST Plus ile Camp Exchange USA
 • CoolWorks.com

ABD’de böylesine büyük bir ülkeden beklediğiniz gibi birçok gönüllü fırsat var. Fakat doğru vizeye girdiğinizden emin olmanız gerekir.

B-1 vizesi olan ticari ziyaretçi vizesi, ülkeye gelmek isteyenler için bir yardım veya dini kuruluş adına ücretsiz çalışma yapmak için uygundur. Fakat belirli koşulların karşılanması gerekir. Bu yüzden bir pozisyonu kabul etmeden önce daima kontrol edin.

Eğitim öğretim şartları

ABD’nin özellikle New York, California, Arizona ve Texas gibi kentsel alanlarda yüksek göçmen ve mülteci topluluklarına sahip bölgelerde ikinci dil olarak İngilizce (ESL) ve yabancı dil olarak İngilizce (EFL) öğretmenlerine artan bir ihtiyaç vardır. Fakat yabancı işçilerin ABD’deki sıkı istihdam koşulları nedeniyle öğretim pozisyonlarını garanti altına alması zor olabilir.

İngilizce öğretme fırsatları devlet ve özel okullarda, yüksek ve yetişkin eğitiminde mevcuttur.

Bir devlet okulunda veya devlet tarafından finanse edilen bir kurumda (devlet üniversiteleri gibi) öğretmenlik yapmak için genellikle bir derece ve öğretim lisansına ihtiyacınız vardır. Özel okullarda öğretmenlik yapmak için her zaman bir öğretim lisansına ihtiyacınız yoktur. Fakat Yüksek Lisans derecesi bir postayı garanti altına alma şansınızı artıracaktır. Yetişkin eğitiminde bir TEFL veya TESOL sertifikasını tamamlamayı öğretmek, çeşitli ortamlarda çalışmanızı sağlayacaktır.

Stajlar (Erasmus, AIESEC vb.)

Öğrenciler, yeni mezunlar ve profesyoneller J-1 vizesine başvurarak ABD’de geçici olarak çalışabilirler. Buna 12 aya kadar sürebilen bir staj programı ve bazı sektörlerde 18 aya kadar sürebilen bir stajyer programı dahildir.

J-1 vizesine başvurmadan önce kendi stajınızı bulabilir veya bir staj sağlayıcısı aracılığıyla bir yerleşim bulabilirsiniz. Çoğu sağlayıcı, yerleştirme ve vize sponsorluğu da dahil olmak üzere tüm paketi sunar.

ABD’de staj sağlayan kuruluşlar şu maddeleri içermektedir:

 • BUNAC
 • CIEE
 • CI

Fulbright Komisyonu ayrıca, en az bir yıl profesyonel iş deneyimi olan uluslararası mezunlar için kısa süreli iş fırsatları ve stajyer programı sunmaktadır.

ABD vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

ABD, göç konusundaki sağlam duruşu nedeniyle girmek için karmaşık bir ülkedir. Fakat belirli kategoriler için birçok program ve vize mevcuttur. Bu yüzden doğru olanı seçtiğinizden emin olmanız gerekir, örneğin J-1 değişim programı, öğrencilerin ve profesyonellerin 18 aya kadar iş deneyimi ve kültürel değişim kazanmasını sağlar.

En Popüler:  Malezya İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Size sponsor olmak isteyen bir işvereniniz varsa yardımcı olabilir. Fakat çok uluslu bir şirketle iş bulmayı ve ülkeye giriş yapmak için bir ABD şubesine transfer olmadıkça bu çok nadirdir. L-1 vizesi, sizi beş yıla kadar ABD operasyonlarına aktarmak isteyen şirketler için bir seçenektir.

Belirli vasıflı pozisyonları doldurmak isteyen işverenler H kategori vizelerine başvurabilirler. Bunlar kayak eğitmenleri gibi mevsimlik işçiler için H-2B geçici işçi programına kadar profesyoneller ve seçkin bireyler için H-1’i içerir. Bununla birlikte bunların sayısı çok sınırlıdır ve başvuru bireyden ziyade işveren tarafından yapılmalıdır.

İngiltere vatandaşları Visa Feragat Programının (VWP) bir parçasıdır yani; sınırlı süreli bir tatil için ülkeye bir ESTA’da seyahat edebilirler.

Göçmenler ve göçmen olmayanlar için çalışma vizelerini daha iyi anlamak için İngiltere’deki ABD Büyükelçiliği ve Konsolosluklarını ziyaret edin. Fakat genel bir bakış:

 • Göçmen olmayan vize – Bu durum ABD’de geçici bir konaklama arayanlar içindir. İş, staj, yaz çalışması, tatil veya eğitimi kapsar.
 • Göçmen vizesi – Bu durum ABD’de kalıcı olarak yaşamak ve çalışmak isteyen herkes için gereklidir. Ülkeye giriş yaparken bu vize sahipleri aynı zamanda Yeşil Kart (daimi ikamet durumu) almalıdır.

ABD’de yaşadığınızda, ABD vatandaşlığına devam etmek mümkündür. Bununla birlikte ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri web sitesi genellikle en az beş yıldır Yeşil Kart sahibi olmanız gerektiğini açıkladığı için yol uzun bir yol. Bu durum diğer gereksinimleri karşılamaya ek olarak yapılır.

ABD dışındaki vatandaşlara seyahat sigortasına erişim sağlamanın yanı sıra InsureMyTrip, vize süreci hakkında kapsamlı ve güncel bilgiler de sunmaktadır. Dolayısıyla, ülkeye girişte hangi seyahat belgelerine ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz, neyin gerekli olduğunu keşfetmek için siteyi ziyaret edin.

Mevcut siyasi durum ve ABD göç politikasının değişken doğası nedeniyle, ağırlıklı olarak Müslüman ülkelerin vatandaşlarının ABD’ye girişlerini etkileyebilecek herhangi bir kural veya kısıtlamaya dikkat etmeleri gerekecektir.

Dil şartları

Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi dili İngilizcedir. Bu sizin ilk diliniz değilse bir İngilizce Dil Yeterlilik sınavına girmeniz gerekebilir. TOEFL ve IELTS sınavları en yaygın olanlarıdır.

İngiltere yeterliliklerinizi işverenlere nasıl açıklarsınız?

İşverenler normalde İngiltere yeterliliklerini tanır. Bu durum bazı ABD vatandaşlarının işe dönmeden önce okumak için İngiltere’ye seyahat etmeleri gerçeğiyle vurgulanmaktadır. Fakat bir işe başvurmadan önce İngiltere diplomasının kabul edileceğini kontrol etmeye değer.

ABD’de çalışmak nasıl bir şey?

Resmi olarak ABD’li işçiler geleneksel sabah 9’dan akşam 5’e veya haftada 40 saat çalışıyorlar. Fakat gerçekte, çalışanlar genellikle bunun ötesine geçer. Özellikle yasal veya tıbbi mesleklerde çalışıyorsanız, ara sıra 12 saat çalışmanız gerekebilir.

İki haftalık yıllık izin standart olsa da bazı ABD’li çalışanlar yılda dokuz ücretli tatil günü için İngiltere ortalamasının oldukça altında kalmak zorunda kalmaktadır. ABD’de ücretli izin, Yeni Yıl, Martin Luther King Günü, Anma Günü, Bağımsızlık Günü (4 Temmuz), İşçi Bayramı, Gaziler Günü, Şükran Günü ve Noel Günü gibi resmi tatilleri de içerir. Tüm özel işletmeler resmi tatilleri onurlandırmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu