Güney Afrika İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Çok kültürlülüğü ile gökkuşağı ülkesi olarak bilinen Güney Afrika, iş dünyasındaki boşlukları doldurmak için gereken yetenekleri ile uluslararası profesyonelleri ağırlıyor.

İşsizlik oranları yüksek, ülkenin yarı vasıflı ve vasıfsız işçi rezervi var ve işverenlerin çoğunluğu Güney Afrikalı yerlileri işe almayı tercih ediyor.

Bununla birlikte kıtlık endüstrilerinde, yüksek vasıflı bireylerin uluslararası uygulamaları teşvik edilmektedir. Bir yabancı işçinin yurtdışından Güney Afrika’ya servet getireceği veya işsiz Güney Afrikalılar için iş olanakları sağlayacağı durumlarda yabancı işçilerin de ülkede kendi işlerini kurmaları teşvik edilmektedir.

Harekete geçmeye karar verirseniz, boş zamanlarınızda keşfedeceğiniz çok şey bulacaksınız. Cape Town’un başkenti, Table Dağı’nın tepesinde panoramik manzaralar, Zeitz Çağdaş Sanat Müzesi gibi birçok kumlu plaj ve kültür noktası sunmaktadır.

Alternatif olarak daha ileriye giderek, dünyaca ünlü Kruger Ulusal Parkı’nda safariye gidebilir, Maloti-Drakensberg Park’ın doğal güzelliğine bakabilir veya maceraperest hissediyorsanız büyük beyaz köpekbalıklarıyla kafes dalışı yapabilirsiniz.

Güney Afrika İş İlanları

Afrika’nın en büyük ekonomilerinden birine (Nijerya’dan ikinci) sahip olan Güney Afrika aynı zamanda kıtanın en sanayileşmiş ülkelerinden biri ve madencilik ve maden işleme alanında dünya lideridir. Diğer kilit sektörler arasında araç üretimi, tarım ve finansal hizmetler ve bankacılık bulunmaktadır.

Büyük olasılıkla Cape Town, Johannesburg ve Durban gibi kentleşmiş, kalabalık alanlarda iş bulabilirsiniz. Birçok uluslu şirketin Güney Afrika şubesi vardır:

 • BMW
 • Deloitte
 • McDonald
 • PepsiCo
 • Toyota.

Kendi ülkenizde bu şirketlerden birinde veya başka bir çok uluslu şirkette – çalışıyorsanız, Güney Afrika’da çalışmak için bir yerleşim veya geçici görev alabilmeniz mümkündür.

İşçi açığı ve pazar payı

İçişleri Bakanlığı, Güney Afrika’nın kritik beceri alanlarını detaylandıran bir belge olan Hükümet Gazetesi Staatskoerant’ı hazırladı. Hükümet, bilgi ve deneyimlerini aşağıdaki alanlara taşıyabilen yabancı işçileri ülkeye davet ediyor:

 • Tarım, tarımsal faaliyetler ve ilgili bilimler
 • Mimari ve yapılı çevre
 • İşletme, ekonomi ve yönetim çalışmaları
 • Bilgi iletişimi ve teknolojisi
 • Mühendislik
 • Sağlık meslekleri ve ilgili klinik bilimler
 • Yaşam ve yer bilimleri
 • Profesyoneller ve yardımcı profesyoneller
 • Esnaf – boru tesisatçıları, endüstriyel mekanik ve kaynakçılar dahil
 • Akademisyenler ve araştırmacılar.
En Popüler:  Almanya İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Liste ayrıca lisansüstü öğrencileri yabancı işçilere ihtiyaç duyan bir alan olarak tanımlamaktadır.

Bu alanlarda uluslararası yeteneklerden faydalanacak 200’den fazla özel rol veya nitelik vardır. Uzmanlığınız varsa, Güney Afrika’da iş bulmak zor olmamalı.

Güney Afrika’da iş bulmak

İş aramanıza evde çeşitli yollarla başlayabilirsiniz. Arama motorları iyi bir başlangıç ​​noktasıdır:

 • Findajobinafrica.com
 • MyJobMag

Alternatif olarak Güney Afrika gazetelerinin online yayınlarından ilanlara bakabilirsiniz:

 • Mail & Guardian online

İşe alım ajansı bulmak için Güney Afrika Sarı Sayfalarına da başvurabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz belirli bir şirket varsa, onlara spekülatif bir uygulama göndermeyi düşünün.

Yaz işleri

Ücretli yaz işleri yelpazesi, İngiltere’de sunulanlara kıyasla sınırlıdır. Fakat bazı işler için gereken belirli yeteneklere sahipseniz, şanslı olabilirsiniz. Örneğin çocuklarla çalışma deneyiminiz varsa, yazınızı otomatik bir çift olarak geçirmeyi düşünebilirsiniz.

Bir yaz deneyimini finanse etmek istiyorsanız bol miktarda teklif var.

Eğitim öğretim şartları

Güney Afrika’da yurtdışında eğitim vermek için, ilgili Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğret (TEFL) yeterliliğine ve önceki öğretim deneyimine ihtiyacınız olacaktır. Bununla birlikte İngilizce ülkenin ana dillerinden biri olduğundan, çok sayıda ücretli TEFL çalışması yoktur. Doldurulması gereken roller genellikle yerli Güney Afrikalılara verilir.

Daha çeşitli dillerin konuşulduğu daha kırsal alanlarda, İngilizce konuşan öğretim asistanlarına olan talep daha yüksektir; matematik, fen ve teknoloji yeterliliklerine sahip olanlar özellikle aranır. Bu uzmanlık becerilerine sahipseniz, Güney Afrika’da sizin için hala bir öğretim pozisyonu olabilir.

Stajlar (Erasmus, AIESEC vb.)

Güney Afrika’da birçok staj ve yerleşim mevcuttur. Bu da size bir ilgi alanı izlerken ülkenin tadını çıkarır. Fakat uluslararası başvuru sahipleri için ücretli staj sayısı sınırlı olduğundan, maliyetleri kendiniz karşılamanız gerekecektir.

Güney Afrika vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Yabancı adayların ülkede çalışmasına izin veren dört çalışma vizesi kategorisi vardır:

 • Genel iş – başvuruların çoğunu kapsayan ve beş yıla kadar geçerli olan en yaygın vize türü. Başvurunuzun bir parçası olarak imzalı bir daimi iş sözleşmesi göndermeniz gerekir.
 • Kritik beceriler; mesleklerde çalışanlar için Güney Afrika hükümeti kritik öneme sahiptir. Beş yıla kadar geçerlidir, Güney Afrika’da teyit edilmiş bir istihdama ihtiyacınız yoktur. Fakat başvurmak için becerilerinizin veya yeterliliklerinizin yazılı kanıtını sağlamanız gerekir.
 • Şirket içi transfer (ICT) – kendi ülkenizdeki çok uluslu bir şirkette en az altı ay çalışmışsanız, Güney Afrika şubesine yerleşmek için başvurabilirsiniz. BİT vizesi dört yıla kadar geçerlidir.
 • İş vizesi – Güney Afrika’da bir iş kurmayı planlıyorsanız buna ihtiyacınız olacak. Başvurmak için ayrıntılı bir iş planı sunmanız ve işletmenizin şirket yasalarına uygun olduğunu ve iş gücünüzün en az %60’ının Güney Afrikalı olduğunu kanıtlamanız gerekir.
En Popüler:  Malezya İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Work Visa South Africa’da hangi vizeye ihtiyacınız olacağını belirlemek için bir değerlendirme yapabilirsiniz.

İş vizesi başvurusu yapmanız 80 sterlin civarında bir ücrete mal olacak. Doldurulmuş bir başvuru formunun yanı sıra, bu başvurunun geçerli bir pasaport, konaklama yerinizin tüm detayları ve seyahat için finansal düzenlemeler ve iki adet vesikalık fotoğraf içermesi gerekir. Bunları yerel Güney Afrika büyükelçiliğinize veya konsolosluğunuza göndermeniz gerekir.

Güney Afrika uçuşuna başlamadan önce vizenizin belgelerini sunmalısınız. Bunu yapmazsanız, Güney Afrikalı yetkililer sizi dönüş uçuşuna koyma hakkını saklı tutar. Herhangi bir rahatsızlıktan kaçınmak için, planlanan kalkış saatinizden en geç altı hafta önce çalışma vizenize başvurun.

Dil şartları

Güney Afrika’nın 11 resmi dili yasalarca eşit olarak tanınmaktadır. Fakat eğitim, medya ve siyasi yayınların dili öncelikli olarak İngilizcedir. Günlük olarak diğer dokuz dili duyacak olsanız da İngilizce akıcılık ve Güney Afrikalı bir Afrikalılar için yeterli olacaktır.

İngiltere yeterliliklerinizi işverenlere nasıl açıklarsınız?

Güney Afrika’daki işverenlerin, meşru olmaları şartıyla İngiltere yeterliliklerinizi kabul etmekte herhangi bir problemleri olmamalıdır. Güney Afrika Yeterlilik Kurumu (SAQA), uluslararası niteliklerini doğrulamak ve kurumlarının akredite olup olmadığını kontrol etmek isteyen adaylar için tavsiye ve rehberlik sunmaktadır.

Güney Afrika’da çalışmak nasıl bir şey?

Çalışma hayatı, haftada on saate kadar fazla mesai ve pazar günleri iki kat ödeme seçeneği ile Pazartesi-Cuma 9:00-17:00 arası genel İngiltere yapısını takip eder.

Ocak 2019 itibarıyla Güney Afrika’daki asgari ücret saat başı 1.42 £ civarındadır. Bu ayda ortalama 180 £ etmektedir. Ülke, işçilere adil bir yaşam ücreti sunma teklifiyle 2018’de ilk asgari ücretini tanıttı.

İşçiler, Güney Afrika’nın 12 resmi tatil günleri hariç olmak üzere, yılda 21 gün üst üste izin alma hakkına sahiptir.

Çalıştıktan sonra Güney Afrika Gelir Servisi’ne yeni bir vergi mükellefi olarak kaydolmanız gerekir. Ödediğiniz vergi tutarı ikametgah bazındadır. Daimi olmayan bir Güney Afrika sakini olarak yalnızca Güney Afrika geliriniz üzerinden vergilendirileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu