Aile Sosyal Görevlisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Aile Sosyal Görevlisi Nedir?

Bir aile sosyal çalışanı, ailelerin ve bireylerin zor zamanlardan geçmelerine veya ek destek almalarına yardımcı olur. İnsanlara kendilerine sunulan özel hizmetler olduğunu bildirerek yardımcı olurlar ve daha sonra devam edip insanların bunları kullanması için planlar yaparlar. Bireylerin veya ailelerin doğru yola geri döndüğünü ve hayatlarında uyumu yeniden kazandığını görmenin tatmini olduğu için değerli bir kariyerdir. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, kar amacı gütmeyen sosyal hizmet ajansları ve çeşitli hükümet düzeyleri için çalışırlar.

Aile Sosyal Görevlisi Ne Yapar?

İşlevsiz hanelerde büyüyen, işlev bozukluğu hafiften aşırıya değişen çok sayıda insan var. Çocukken önlerine konan engellerin üstesinden gelebilen, olumlu ve sağlıklı bir yetişkin yaşamına devam edebilen insanlar var. Öte yandan, bazı insanlar büyüdükçe öğrendikleri olumsuz davranışları sıklıkla tekrar edecekler ve kendilerine yakın olanlarla düzgün ve sağlıklı ilişkiler kurmakta zorlanacaklar. Bu olumsuz davranışlar aile üyeleri üzerinde çok fazla stres yaratır ve bazen aileleri içindeki belirli durumlarla veya kişisel düzeyde karşılaştıkları sorunlarla nasıl başa çıkacaklarını bilmek konusunda yardıma ihtiyaç duyarlar. Bir aile sosyal hizmet uzmanı, krizdeki ailelere hizmet sunarak uyumu yeniden sağlamaya yardımcı olabilir.

Bir aile sosyal hizmet uzmanının, vaka çalışması yardımcısı, klinik sosyal hizmet asistanı, aile hizmet asistanı, sosyal hizmet asistanı, bağımlılıklar danışman asistanı ve insan hizmet çalışanı dahil olmak üzere birçok iş unvanı vardır. Çok çeşitli sorunları olan farklı topluluklara hizmet ederler. Çalışmaları, hizmet verdikleri müşterilere göre değişir.

Bir aile sosyal hizmet uzmanı genel olarak aşağıdakileri yapar:

 • Psikologların veya daha fazla eğitim veya deneyime sahip başkalarının yönlendirmesi altında çalışmak
 • Finansal, bağımlılık, akıl hastalığı, tıbbi veya stresle ilgili yardım olsun, müşterilerinin ne tür bir yardıma ihtiyaç duyduklarını belirlemeye yardımcı olun
 • Bir tedavi planı geliştirmek için müşterilerle ve diğer profesyonellerle birlikte çalışın
 • Müşterilere kendi veya diğer kuruluşlar tarafından sağlanan koordinasyon hizmetleri
 • Topluluklarındaki müşterileri için mevcut araştırma hizmetleri
 • Müşterilerin yardım programlarına başvurmak için evrak işlerini tamamlamasına yardımcı olun
 • Hizmetlerin uygun şekilde sağlandığından emin olmak için müşterileri izleyin
En Popüler:  Bahçıvan Nedir? Nasıl Olunur?

Aile sosyal hizmet uzmanı Nasıl Olunur?

Aile sosyal hizmet uzmanlarının farklı kişilikleri vardır. Sosyal bireyler olma eğilimindedirler yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdırlar. Sosyalleşmede, başkalarına yardım etmede ve öğretmede çok başarılılar. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Aile sosyal hizmet uzmanının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Aile Sosyal Görevlisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Aile sosyal hizmet uzmanları genellikle tam zamanlı çalışır ve bazı gece ve hafta sonları çalışır. Ofislerde, kliniklerde, hastanelerde, grup evlerinde veya barınaklarda çalışıyorlar. Bazıları müşterileri görmek için kendi toplulukları içinde seyahat ediyor. Aşağıdaki endüstriler en çok aile sosyal hizmet uzmanını istihdam etti:

 • Bireysel ve aile hizmetleri – yaklaşık %21
 • Bakım ve evde bakım tesisleri – yaklaşık %16
 • Toplum ve mesleki rehabilitasyon hizmetleri – yaklaşık %13
 • Eğitim ve hastaneler hariç büyük hükümet – yaklaşık %12
 • Yerel yönetim, eğitim ve hastaneler hariç – yaklaşık %12

Aile Sosyal Çalışanları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu