Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Nedir? Nasıl Olunur?

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Nedir?

Ağız ve çene cerrahı, ağız boşluğu ve çene-yüz bölgesini ilgilendiren diş ve tıbbi sorunları tedavi eden kişidir. Vücudun maksillofasiyal bölgesi alın, yüz, elmacık kemikleri ve yumuşak doku kemiklerini içerir.

Tedavi genellikle hastalıkları, kusurları veya yaralanmaları tedavi etmek ve işlevi veya görünümü iyileştirmek için ameliyat ve ilgili prosedürleri içerir.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ne Yapar?

Ağız ve çene cerrahları genellikle tanı konulduktan sonra genel diş hekimleri veya birinci basamak doktorlarından sevk edilen hastalarla görüşür.

Çoğu ağız ve çene cerrahisini bir dişhekimliği uzmanlığı olarak düşünür. Fakat ihtiyaç duyulan iş türü genellikle genel bir dişhekiminin yaptığından çok daha karmaşık ve karmaşıktır. Bir ağız ve çene cerrahı gerçekten hem diş hekiminin hem de tıp doktorunun birleşimidir; birçok ağız ve çene cerrahı hem diş hekimliği hem de tıp alanında derecelere sahiptir.

Ameliyat gerektirebilecek birkaç diş ve tıbbi durum vardır. Örneğin:

 • Gömülü, hasarlı ve onarılamayan dişlerin çıkarılması
 • Tümörleri yüz, boyun, çene veya ağızdan çıkardıktan sonra rekonstrüktif cerrahi
 • Temporomandibular eklem bozukluğu (TME)
 • Ağız boşluğu, tükrük bezleri, çene ve boyun enfeksiyonları
 • Ağız ülseri gibi oral mukoza
 • Çeneleri yeniden hizalamak için çene cerrahisi (ortognatik cerrahi)
 • Diş implantları ve eksik kemik ve diş eti dokularının yenilenmesi
 • Ağız, boyun veya yüzü içeren yapısal anormallikler
 • Doğuştan kusurlar (yarık dudak ve damak ve çene büyüme sorunları)
 • Ağız kanseri (biyopsi için doku veya tümörlerin alınması)
 • Yüz laserasyonları, intra-oral laserasyonlar ve kırık yüz kemikleri dahil yüz yaralanmaları
 • Kozmetik diş prosedürleri (çene ve elmacık kemiği iyileştirmeleri gibi)
En Popüler:  Optisyen Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Yüz ve ağız anormalliği, sadece bir kişinin normal çalışma yeteneğine müdahale etmekle kalmaz, hayatının her bölümünü etkileyebilir. Ağız ve çene cerrahları, bir kişinin işlevini ve görünümünü geri kazandırmak için gerekli yeteneklere sahiptir. Fakat en önemlisi, bir kişinin normal yaşama yeteneğine sahiptir.

Ağız ve çene cerrahı Nasıl Olunur?

Ağız ve çene cerrahlarının farklı kişilikleri vardır. Sosyal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısı oldukları anlamına gelir. Sosyalleşmede, başkalarına yardım etmede ve öğretmede çok başarılılar. Bazıları da gerçekçidir yani; bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, gerçek, pratik ve tasarrufludur.

Bu meslek sana göre mi? Ağız ve çene cerrahının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisinin iş yeri ve şartları nasıldır?

Ağız ve çene cerrahları hastaneler, büyük tıp merkezleri ve diş hekimliği muayenehanelerinde çalışır. İlerleme fırsatları, bir dişhekimliği okulunda profesör olarak çalışmayı veya eğitimde sakinleri denetlemeyi içerebilir. Bir diş hekimliği muayenehanesi veya sağlık tesisi için çalışmaya ek olarak birçok ağız ve çene cerrahı kendi muayenehanelerini açar.

Ağız ve çene cerrahı cerrahları genellikle çok uzun saatler çalışır. Ağız boşluğu ve maksillofasiyal alan içindeki cerrahi genellikle çok karmaşık ve karmaşıktır. Ağız cerrahlarının da acil tedavi gerektiren acil durumlar için hazır olmaları gerekebilir.

Ağız Diş ve Çene Cerrahları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu