Adli Bilim Teknisyeni Nedir? Nasıl Olunur?

Adli tıp teknisyeni, cezai soruşturmalarla ilgili kanıtları analiz eder ve toplar. Bazıları doğrudan olay mahallinde çalışır, diğerleri ise yalnızca laboratuvarda toplanan bilgileri inceleyerek çalışabilir. Bir adli tıp teknisyeni, fiziksel, kimyasal ve biyolojik analizleri kullanarak suç mahallerinden alınan kanıtları test eder.

Bir adli bilim teknisyeninin ne yaptığını öğrenmek için Youtube’dan meslek tanıtım videosu izleyebilirsiniz.

Ücretsiz Meslek Testi

Nasıl Adli Bilim Teknisyeni Olunur?

Genellikle bir adli bilim teknisyeninin fen alanında lisans derecesi vardır. Biyoloji veya kimya gibi dereceler yaygındır. Bununla birlikte adli tıp dereceleri sunan okullar bulabilirsiniz. Kurs, toksikoloji, patoloji veya DNA çalışmalarını içermelidir. Genel doğa bilimleri programlarını alan öğrenciler, adli bilimlerle yakından ilgili tüm dersleri dikkate almalıdır. Amerikan Adli Bilimler Akademisi, adli bilim programları sunan okulların bir listesini içerir. Bu web sitesinde, Adli Bilimler endüstrisinin daha fazla araştırılmasına yardımcı olabilecek ek kaynaklar da vardır.

Birçok Adli Bilim Teknisyeni, kimlerin polis olarak çalıştığını ve ayrıca bir polis akademisine kabul edilmek için gerekli eğitim gereksinimlerini karşılamış olduğunu seçmektedir. Nasıl polis memuru olunacağı hakkında daha fazla bilgi için Polis Memurları (Polis) için iş tanımımıza bakın.

Giriş düzeyindeki adli tıp teknisyenleri iş başında eğitim alır ve genellikle deneyimli bir araştırmacı altında çalışır. Bu eğitim sırasında, laboratuvar uzmanlıklarına ek olarak kanıt toplamak ve belgelemek için uygun prosedürleri ve yöntemleri öğreneceksiniz. Eğitim süresi uzmanlığa göre değişebilir. Genellikle 10-12 aydır.

Mesleğe giriş için genel olarak sertifikalar ve lisanslar gerekli değildir. Bununla birlikte her devletteki farklı standartlar ve düzenlemeler nedeniyle kimlik bilgileri yaşadığınız yere göre değişebilir. Zorunlu olmamasına rağmen birinin kazanabileceği çeşitli lisanslar ve sertifikalar mevcuttur. Bununla ilgili daha fazla bilgi için yerel kuruluşlarınıza bakın.

En Popüler:  Gıda Güvenliği ve Kalite Teknisyeni Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Adli Bilim Teknisyeninin İş Tanımı

Bir adli tıp teknisyeninin birincil görevi, bir suç mahallinde kanıt toplayarak veya bir laboratuvarda kanıtları değerlendirerek ceza soruşturmalarına yardımcı olmaktır. Adli tıp teknisyenleri, bunlarla sınırlı olmamak üzere, fotoğraf çekmeyi, gözlemleri çizmeyi ve vücut sıvılarını, silahları veya parmak izlerini toplamayı içeren fakat bunlarla sınırlı olmayan fiziksel kanıt toplar. Çok dikkatli olmalılar ve tüm bilgilerin kanıtı, konumu, kaydı ve kataloğunun konumunu fark etmeleri gerekir. Bu durum olay yerini araştıranların delillere başvurmalarına ve bunları uygun yetkililere sunmalarına olanak tanır.

Adli tıp teknisyenleri, analizlerine atıfta bulunarak şüpheliler ve suç faaliyeti arasındaki kanıtları ilişkilendirmeye çalışırlardı. İşlenen suç hakkında daha doğru bir fikir oluşturmak için bir suç mahallini yeniden inşa etmeleri gerekebilir. Genellikle toksikoloji gibi alakalı bir alanda diğer profesyonellerle istişarelerde bulunurlar. Tüm adli tıp teknisyenleri, bulgularını ve araştırma yöntemlerini detaylandıran raporlar geliştirir. Genellikle bu raporları avukatlara, dedektiflere ve diğer kolluk kuvvetlerine sunmaları ve açıklamaları istenir. Bazen bir adli bilim teknisyeninin mahkemede de ifade vermesi gerekebilir.

Suç mahalli müfettişlerinin günlerden, akşamlardan veya gecelerden farklı olabilen düzensiz saatleri vardır. Fazla mesai yaygındır. Çünkü bir suç meydana geldiğinde kanıt toplamak veya analiz etmek için her zaman mevcut olmaları gerekir. Bununla birlikte laboratuvarlarda çalışan teknisyenlerin genellikle düzenli saatleri vardır.

Adli Bilim Teknisyeni Kimdir?

Popüler medyada, adli tıp teknisyenlerinin çalışmaları hızlı ve heyecan verici görünüyor. Gerçekte, iş yavaş ve zahmetli ama yine de son derece önemli. Adli tıp teknisyenleri genellikle olay yeri incelemesinde veya laboratuvar analizinde uzmanlaşmıştır.

Suç mahallinde gözlemleri kaydeder, fotoğraf çeker ve kanıt toplarlar. Laboratuvarda, suçla ve bir şüpheliyle bağlantısını belirlemek için silahlar ve lif, saç ve doku gibi maddeler üzerinde testler yapıyorlar. Ayrıca bulgularını ve kullanılan laboratuvar tekniklerini belgelemek için raporlar yazarlar. Bazı adli tıp teknisyenleri, parmak izi, DNA, el yazısı analizi veya balistik gibi belirli alanlarda uzmanlaşmıştır. Dijital adli tıp analistleri, bilgisayar temelli suçlarda uzmanlaşmıştır. Elektronik dolandırıcılığı, dolandırıcılığı ve kimlik hırsızlığını ortaya çıkarmak için veri toplar ve analiz ederler.

En Popüler:  Kuyumcu Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Adli tıp teknisyenlerinin çoğu polis departmanları, suç laboratuvarları, morglar ve adli tıp bürolarında çalışır. Her türlü hava koşulunda dışarıda çalışabilirler ve zamanlarını laboratuvarlar ve ofisler arasında paylaştırabilirler. İş başındaki deneyimlerden uzmanlık ve tümdengelim yetenekleri kazanırken, adli bilim teknisyenlerinin genellikle kimya, biyoloji veya adli tıp alanında en az bir lisans derecesi ile başlamaları gerekir. Adli tıp teknisyenleri mahkemede bilirkişi tanık olarak ifade vermeye çağrılabilir. Kanıtları ve ifadeleri suçluyu hapse göndermeye veya masumları temizlemeye yardımcı olabilir.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Adli Bilim Teknisyenleri.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 19-4092.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu