Yüz yüze ve online iş görüşmesi nasıl hazırlanır?

Yaz sonrasında, gelecek yıl için işe alma planlarını tasarlamaya başlayan, projeleri ve sözleşme kalemlerini ana hatlarıyla belirten birçok şirket var. Mesleki faaliyetlerimizi uyguladığımız sektöre bağlı olarak değişmekle birlikte, yılın son çeyreği ve bir sonraki yılın ilk çeyreği özgeçmişimizi güncellemek ve iş değişikliği aramak için iyi bir zamandır. Aşağıda, yüz yüze veya online iş görüşmesine nasıl hazırlanacağınıza dair bazı ipuçları vereceğim.

İş görüşmesi nasıl hazırlanır: 5 temel ipucu

İş görüşmesi ile yüzleşmek stresli bir durumdur ve başvurduğumuz pozisyona uygunluğumuzdan, ön hazırlıktan, zaman yönetiminden veya kendimizi ifade etme şeklimizden bağımsız olarak görüşmecinin adaylığımızın değişimini büyük ölçüde değiştirmesini sağlayabiliriz. Buna ek olarak küresel çevre ve telematik iletişim olanakları, görüntülü görüşme platformları sayesinde yüzlerce veya binlerce km ile yüz yüze görüşme yapmamıza olanak tanıyor ve Skype en çok kullanılıyor.

Kötü bir konu olsa da bir takım yönetimi uzmanı olarak çok sayıda adayla görüşme ve çoklu seçim süreçlerine katılma şansım oldu. Bu yüzden zaten topikal ve uyarlanmış dışından bazı ipuçları veya tavsiyeler vermeye çalışacağım hem dengeyi hem de lehinize yapabilen hem online hem de çevrimdışı:

Zemini hazırlayın

İyi bir başlangıç ​​yapmak istiyoruz. Bu yüzden elinizin altında olan tüm öğeleri programlayın. Röportaj yapacağınız günü, saati, yeri ve kişiyi onaylayın. Eğer yüz yüze görüşme yapıyorsanız, iyi park edebiliyorsanız, biraz kontrolü geçmek zorundaysanız vb. Online bir iş görüşmesine nasıl hazırlanacağınızı merak ediyorsanız, önce iyi bir bağlantınız olduğunu, görüşme yapacağınız platformda bir kimliğiniz olduğunu ve görüşmecinin bunu bildiğini kontrol etmelisiniz.

Bir röportaj yapacaksanız, bunun nedeni şirketin profilinizle ilgilenmesi ve en azından görüşmeci CV’nizi okumasıdır. Bu yüzden çalışmak istediğiniz şirketi biraz daha iyi tanımak için zaman ayırdığınızı takdir edecektir (iş felsefesi), iş modeli, hangi ülkelerde faaliyet gösterdiği vb.). Ayrıca “kıyafet yönetmeliği” nin ne olduğunu bulmak için iyi bir zamandır, takım elbise ve kravatın kızlarda erkek veya elbise durumunda gömlek ve pantolonlara yol vermesi normaldir. Bazı bölgelerde bile kot pantolon ve tişört giyebiliriz. Fakat eşofman sonuna gelmeden lütfen. Açıkçası hijyen, görüşme gününe özel olmaması gereken bir şeydir.

İpucu: Birçok görüşmeci adayların nasıl tıraş edildiğine ve adayların nasıl oluşturulduğuna bakar. Dikkatsiz bir sakal, kusurları olan bir tıraş veya karminle lekelenmiş dişler isteksizliği veya dikkat eksikliğini yansıtabilir.

En Popüler:  Proje Yöneticileri için En İyi 10 Mülakat Sorusu

Sözsüz iletişiminizi kontrol edin

Ağzımızla söylediğimiz, vücudumuzla ifade ettiğimiz kadar önemlidir. Cinsiyetten bağımsız olarak ilk selamlama olarak bir el sıkışma sunar. İşaret ve görüşmeci arıyorum.

Buz kırıcı röportajını yapmak için oturmadan önce yorum yapabilir. Fakat kaba konulardan (politika, din, spor vb.) Kaçınabilirsiniz. Onunla konuşurken görüşmeci gözüne bakın. Ona bir şey anlatırken bakışlarınızı başka bir noktaya yönlendirebilirsiniz. Fakat maruziyetinize dikkatinizi çekmek için birkaç kez göz teması kurmaya çalışın. Zor bir görünüm, güvenlik ve samimiyet eksikliğini gösterir.

Sözsüz bir dil gördüğünüzde nasıl bir iş görüşmesi hazırlayacağınızı bilmek çok önemlidir. Bu yüzden ellerinizi kontrol etmeniz gerekir; İletmekte olduğumuz mesajı desteklemek için jest yapmak olumsuz değildir. Fakat aşırı gestrasyon aşırı aktif hale gelebilir ve söylediklerimize odaklanmayı kaybedebilir. Eller tercihen masanın üzerinde, ya titreşimli parmaklarla ya da sadece üzerinde. Fakat masanın altına saklamaktan kaçının. Çünkü bir şey gizleme izlenimi verebiliriz. Kolları aşmaktan kaçının, savunmacı bir tavrı yansıtın ve aradığımız, görüşmeciyi bizi tanımasını kolaylaştırmaktır.

İpucu: Şahsen, adayla yüz yüze oturmayı sevmiyorum çünkü bir çatışma duygusu veriyor. 90 derecelik bir açıda oturmak gevşemeyi ve sizi daha doğal bir şekilde tanımanızı kolaylaştırır. Sözsüz iletişimdeki bazı uzmanlar, hakkımızda olanlara daha fazla dikkat ettiğimizi. Bu yüzden görüşmecinin sağında olmalısınız.

Röportajdan daha iyi konuşma

Sizinle bir aday olarak konuşursam, bir röportajın özgeçmişimi gözden geçirmeye odaklanması beni çok rahatsız ediyor. Müfredat, mülakatçının nerede daha derine inmemizi istediğini öğrenmek için zaman harcamak zorunda kaldığı önceki bir belgedir. Halihazırda yansıyan şeyleri okumak, adayları daha iyi tanımak için bıraktığımız zaman kaybıdır.

Soru-cevap biçiminden kaçın ve konuşmacı olarak niteliklerinizi ortaya çıkarın. Mülakatçınıza çalışma hayatınızı ilginç ve daha fazlasını bilmek isteyen bir şekilde anlatmalısınız. Doğal olun, görüşmecinin bilmediği kötü kelimeler veya çok teknik kelimeler kullanmadan dilinize dikkat edin. İşinizi yapmak istediğiniz pozisyon için önemli olabilecek ayrıntılarda sizi parlatan ve durduran yolda yönlendirin.

Bir iş görüşmesine nasıl hazırlanacağınızı bilmek için aşağıdaki genel soruların cevaplarını prova edebilirsiniz: 5 yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz? En büyük kusurun nedir? Benim tavsiyem, kişisel olarak değersiz olduğunu düşündüğüm bu tür bir eserde çok fazla durmamanız için özlü ve açık olmanızdır. En büyük profesyonel hatanız nedir gibi sorular? Daha açıklayıcı olma eğilimindedirler ve bize adayın başarısızlığının esnekliği ve yönetimi hakkında daha fazla bilgi verirler.

İpucu: Mesajınızı nitel ve nicel verilerle destekliyorsanız (örneğin: “Stratejik bir projeye öncülük ettim, 10 profesyonelden oluşan bir ekip yönettim ve şirketin büyümesi üzerinde %10 etki yaratıyorum”) başarılarınız hakkında daha küresel bir vizyon sunacaksınız.

En Popüler:  Harika Bir Video CV Hazırlayın

Sizi adayların geri kalanından ayıran güç

Birçok durumda, seçiciler tam anlamıyla taramaları gereken yüzlerce özgeçmiş alırlar. İlk ekranın 6 saniyeyi geçmediği tahmin edilir ve görüşmeci sığabileceğine inanırsa, ortalama 20 saniyelik daha ayrıntılı bir okumayı tekrar yapacaktır. CV’nizin yalnızca masanızda/e-posta tepsinizde bulunan yığından biri olmaması için bir yol bulmanız gerekir.

Özgeçmişinizin güncellenmesi, en benzer bilgilerin (ad, telefon numarası, e-posta, deneyim, çalışmalar, diller, vb.) Kolayca görünür ve görsel olarak çekici olması önemlidir.

“Mülayim” Word biçiminden kaçının. Şu anda CV’nizi daha büyük bir görsel etki ile oluşturmak için şablonlara sahip birden fazla platform var. İşverenin ziyaret edebilmesi için Linkedin profilimizin URL’sini eklemeniz önerilir.

Şematik olun. Fakat sadece birçok şirketi, tarihi ve işlevi listelemeyin. Başarılarınızı, yönettiğiniz projeleri ve şirket, takım yönetimi vb. için ne anlama geldiğini ortaya koymak için iyi bir zamandır.

Bir iş görüşmesine nasıl hazırlanacağınızı bilmek için, öncelikle koçunuza pozisyon için en uygun aday olduğunuzu kanıtlamak için elinizdeki tüm kaynakları kullanmalısınız. Bu yüzden Skype aracılığıyla bir görüşme yapıyorsanız, Belgelerinizi, raporlarınızı veya yayınlarınızı profesyonel olarak becerilerinizi tekrar teyit eden işe alım görevlisi ile paylaşın.

İpucu: Bence bildiğimiz gibi CV eski bir araç. Giderek daha fazla işe alımcı adayları aramak ve bu profesyonel ağdaki profilleri aracılığıyla onları daha iyi tanımak için Linkedin’i kullanıyor. Belki de ifadenizi yazmanıza, görünürlük kazanmanıza veya profilinizi doğru kitleye ulaştırmanıza yardımcı olmak için farklı profesyonellerin öğrettiği sayısız çalıştaydan birine gitmek için iyi bir zamandır.

CV’niz zaten güncellenmişse, bu web semineri sayesinde Linkedin profilinizi geliştirme fırsatını kaçırmayın.

Linkedin’de bir iş bulun: tüm stratejiler

Ayrıca sorabilirsiniz

Bir iş görüşmesine nasıl hazırlanacağınızı bilmek için bu son ipucu sizi diğer cantidatoslardan öne çıkarabilir.

Röportaj tek yönlü bir iletişim değildir. Görüşme sırasında işlevleriniz, tele-çalışma olanakları veya iş yararları hakkında şüpheleriniz olabilir. Görüşmeciler çoğu zaman ne istediğinizi sormak için zaman ayırsa da işe alan kişiye ilgilendiğiniz için başvurduğunuz pozisyon hakkında gerçekten daha fazla bilgi edinmek istediğinizi göstermek için cevapların ötesinde bir etkileşim olması olumludur.

İpucu: Röportaj yaptığımda, röportajı yapan kişiye bir teşekkür mesajı ve ondan geri bildirim göndermeyi severim. Bu durum daha sonra ortaya çıkan diğer soruları vurgulamak veya açıklığa kavuşturmak istediğim noktaları vurgulamama yardımcı olur. Kararlaştırılan zamanda bir yanıt almadıysanız, sürece olan ilginizden birkaç gün sonra sormaktan çekinmeyin. Normalde işe alım yapanların birkaç açık süreci vardır ve hatırlatıcımız ilgimizi vurgulamak, profilimize dikkat etmek ve ilk elden süreç hakkında bilgi almak için geri dönmektedir.

İş görüşmesine nasıl hazırlanacağınızı öğrenmek için bazı ipuçları biliyorsunuz, ne düşünüyorsunuz? Yorum yapmaktan ve paylaşmaktan çekinmeyin..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu