Yerine Getirme Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir sipariş karşılama yöneticisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir sipariş karşılama yöneticisi olarak başarılı olmak için neler gerektiğini öğrenme zamanı.

Yerine getirme yöneticileri, ürünleri kaynaklarından müşteriye ulaştırma sürecini denetlemekten sorumludur. Bu süreci yöneten, sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlayan bir ekip yönetirler.

Ayrıca envanter yönetimi veya nakliye prosedürleri gibi şirketlerinin yerine getirme operasyonlarının diğer yönlerini yönetmekten de sorumlu olabilirler.

İcra Müdürü Sorumlulukları ve Görevleri

Bir sipariş karşılama yöneticisi genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Sipariş değişiklikleri veya iptalleri için müşteri isteklerinin gözden geçirilmesi, ardından müşteri talebine göre envanter seviyelerinin güncellenmesi
 • İyileştirme alanlarını belirlemek için sipariş döngü süreleri, hata oranları ve müşteri memnuniyet oranları gibi performans ölçümlerini takip etme
 • Sorunsuz operasyonların sağlanmasına yardımcı olmak için şirket içindeki pazarlama veya insan kaynakları gibi diğer departmanlara müşteri hizmetleri desteği sağlamak.
 • Ürün veya hizmetlerle ilgili siparişleri işlemekten ve müşteri sorularını yanıtlamaktan sorumlu bir personel ekibini yönetmek
 • Hasar görebilecek veya modası geçmiş olabilecek fazla envanter olmadan talebi karşılamak için yeterli ürün bulunduğundan emin olmak için envanter seviyelerini izlemek
 • Şirketin ihtiyaç duyduğu ürün veya malzemelerin siparişlerini vermek için satıcılarla koordinasyon sağlamak
 • Tüm müşteri siparişlerinin şirket politika ve prosedürlerine göre zamanında sevk edilmesini sağlamak
 • Ürünler veya hizmetler için uygun fiyatlar elde etmek için satıcılarla pazarlık yapmak
 • Bilgisayar sistemleri aracılığıyla siparişleri işleyerek, depo personeli ile iletişim kurarak veya gerekirse nakliye hizmetlerini düzenleyerek müşteri siparişlerinin doğru bir şekilde yerine getirilmesini sağlamak

Yerine Getirme Yöneticisi Maaşı Ne Kadar?

Yerine getirme yöneticilerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve endüstrisine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (30.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 20.000 TL (45.40 TL/saat)

İkmal yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda düşmesi bekleniyor.

İstihdam artışı sınırlı olacak çünkü e-ticaret, müşterilerin ürünleri online sipariş etmelerini ve mağazalardan teslim almalarını kolaylaştırdı. Bu durum sipariş karşılama yöneticilerinin depolara ve depolardan mal sevkiyatını denetleme ihtiyacını azaltacaktır.

Dipnot: Kapsamlı Yerine Getirme Yöneticisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Yerine Getirme Yöneticisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir sipariş karşılama yöneticisinin genellikle aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Bazı işverenler bir önlisans veya lisans mezuniyeti gerektirebilse de, giriş seviyesi yerine getirme yöneticilerinin genellikle lise diplomasına veya eşdeğerine sahip olmaları gerekir. İşletme, lojistik veya ilgili bir alanda diploması olanlar, iş başvurusunda bulunurken avantajlı olabilir.

Antrenman tecrübesi: Çoğu yerine getirme yöneticisi iş başında eğitim alır. Bu eğitim, şirketin politika ve prosedürlerinin yanı sıra kullandıkları yazılım ve teknolojiyi öğrenmeyi içerebilir. Eğitim ayrıca, yerine getirme merkezi personelinin nasıl yönetileceğini öğrenmeyi de içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, profesyonel yeterlilik gösterdikleri için yerine getirme yöneticilerine iş piyasasında bir avantaj sunabilir. İkmal yöneticisi olmak için gerekli standart sertifikalar yoktur. Fakat şirkete veya sektöre bağlı olarak tercih edilen veya gerekli olan belirli sertifikalar olabilir.

Gerçekleştirme Yöneticisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Gerçekleştirme yöneticileri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına iletme eylemidir. Bir sipariş karşılama yöneticisi olarak tedarikçiler, müşteriler ve ekibinizin diğer üyeleriyle iletişim kurmaktan sorumlu olabilirsiniz. Güçlü iletişim becerileri, bilgileri net bir şekilde aktarmanıza ve soruları etkili bir şekilde yanıtlamanıza yardımcı olabilir.

Organizasyon: Yerine getirme yöneticileri, ürünlerin depolanması ve dağıtımı da dahil olmak üzere, şirketlerinin siparişlerinin lojistiğini yönetmekten sorumludur. Organizasyon becerileri, ürünlerin konumu, siparişlerin durumu ve tedarikçilerin iletişim bilgileri dahil olmak üzere bir siparişi yerine getirmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri takip etmenize yardımcı olabilir.

Müşteri servisi: Müşteri hizmetleri, müşterilerle samimi ve yardımsever bir şekilde etkileşim kurma yeteneğidir. Yerine getirme yöneticileri müşterilerle genellikle telefon veya e-posta yoluyla etkileşime girer. Bu yüzden müşteri hizmetleri becerileri işin önemli bir parçasıdır. Ekip üyelerinizi eğitmenize yardımcı olması için müşteri hizmetleri becerilerini de kullanabilirsiniz.

Detaylara dikkat: Detaylara dikkat, küçük değişiklikleri fark etme ve buna göre ayarlamalar yapma yeteneğidir. Yerine getirme yöneticileri, siparişlerin doğru bir şekilde işlenmesini ve sevk edilmesini sağlamaktan sorumludur. Bu yüzden ayrıntılara dikkat etmek bu rol için önemli bir beceridir. Ayrıca, siparişleri doğru bir şekilde yerine getirdiklerinden emin olmak için çalışanları kontrol etmekten de sorumlu olabilirsiniz. Bu yüzden ayrıntılara gösterilen özen, bir çalışanın ek eğitime ne zaman ihtiyaç duyabileceğini fark etmenize yardımcı olabilir.

Problem çözme: Bir sipariş karşılama yöneticisi olarak, yerine getirme süreci sırasında ortaya çıkan sorunları çözmekten sorumlu olabilirsiniz. Sorun çözme becerileriniz, sorunun kaynağını belirlemenize ve sorunu çözmek için bir çözüm geliştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, yerine getirme sürecini iyileştirmenin yollarını bulmak için problem çözme becerilerinizi de kullanabilirsiniz.

Yerine Getirme Yöneticisi Çalışma Şartları Nasıl?

Bir sipariş karşılama yöneticisinin çalışma ortamı genellikle bir ofis ortamıdır. Fakat depoları veya diğer yerleri ziyaret etmek için biraz seyahat gerekebilir. Yönetici genellikle normal mesai saatlerinde çalışır. Fakat son teslim tarihlerini karşılamak veya sorunları çözmek için biraz fazla mesai gerekebilir. İş bazen stresli olabilir. Fakat yönetici genellikle bağımsız çalışabilir ve çalışma ortamı üzerinde büyük bir kontrole sahiptir.

Yerine Getirme Yöneticisi İçin Mesleki Gelişme

Yerine getirme yöneticilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Yerine getirme yöneticilerinin becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Online Pazarın Büyümesi

Online pazar yeri hızla büyüyor ve bu durum sipariş karşılama yöneticisi mesleği üzerinde önemli bir etkiye sahip. Yerine getirme yöneticileri artık ürünlerin zamanında ve doğru miktarlarda sevk edilmesini sağlamaktan sorumludur ve bu kadar büyük hacimli siparişlerle uğraşırken zor bir görev olabilir.

İkmal yöneticilerinin rekabette bir adım önde olmak için tedarikçileriyle güçlü ilişkiler geliştirmeleri ve envanteri nasıl etkin bir şekilde yöneteceklerini öğrenmeleri gerekecektir. Ayrıca, online pazarın taleplerine ayak uydurabilmek için hızlı ve verimli bir şekilde çalışabilmeleri gerekecektir.

Müşteri Deneyimine Odaklanma

İşletmeler müşteri deneyimine daha fazla odaklandıkça, bu hedefe ulaşmalarına yardımcı olabilecek profesyoneller arıyorlar. Bu durum müşterilerin baştan sona olumlu bir deneyim yaşamasını sağlayabilecek sipariş karşılama yöneticilerine olan talebin artmasına neden oldu.

Yerine getirme yöneticileri, ekip üyeleri için müşteri hizmetleri eğitimine odaklanarak bu trendden yararlanabilir. Ayrıca, müşterilerin deneyimleri hakkında geri bildirim sağlamalarına olanak tanıyan ve işletmelerin ürün ve hizmetlerini geliştirmelerine yardımcı olabilecek sistemler oluşturabilirler.

Tedarik Zinciri Yönetimine Vurgu

İşletmeler daha karmaşık hale geldikçe, tedarik zinciri yönetiminin önemi giderek daha belirgin hale geldi. Bu eğilim, yerine getirme yöneticileri gibi bu alanda uzmanlaşmış profesyoneller için artan bir talebe yol açmaktadır.

İkmal yöneticileri, tedarik zincirinin karmaşıklığını anlayarak, işletmelerin operasyonlarını optimize etmelerine ve maliyetleri düşürmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca, ürünlerin zamanında ve doğru miktarda teslim edilmesini sağlamaya da yardımcı olabilirler.

Bir Yerine Getirme Yöneticisi Nasıl Olunur?

E-ticarette tatmin edici bir kariyer, becerilerinizi ve deneyiminizi kullanmanın harika bir yolu olabilir. Alabileceğiniz birçok farklı yol vardır. Bu yüzden kariyerinizden ne istediğinizi ve nereye gitmek istediğinizi düşünmek önemlidir.

Başlamanın en iyi yollarından biri, e-ticaretin bir veya daha fazla alanında sertifika almaktır. Bu durum işverenlere bu alanda başarılı olmak için gerekli beceri ve bilgiye sahip olduğunuzu gösterecektir. Ayrıca sektör etkinliklerine katılarak ve online olarak diğer profesyonellerle bağlantı kurarak ağınızı oluşturabilirsiniz.

Dipnot: Bir Lojistik Yöneticisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bu kariyerde ilerlemenin en iyi yolu daha fazla eğitim ve deneyim kazanmaktır. Bir lisans mezuniyeti bu pozisyon için minimum gerekliliktir. Fakat birçok işveren yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder. Yüksek lisans mezuniyetine sahip olanlar, iş başvurusunda bulunurken bir avantaja sahip olacak ve daha üst düzey pozisyonlar için uygun olabilir. Eğitimin yanı sıra deneyim de önemlidir. Yerine getirme yöneticileri, müşteri hizmetleri, lojistik veya ilgili bir alanda çalışan birkaç yıllık deneyime sahip olmalıdır. Daha fazla deneyime sahip olanların daha üst düzey pozisyonlara terfi etmeleri daha olasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu