Grup Ev Çalışanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir grup ev işçisinin ne yaptığını, bu işi nasıl edineceğinizi ve bir grup ev işçisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Grup ev çalışanları, gelişimsel engelli bireylerin günlük bakımından sorumludur. Duygusal desteğin yanı sıra banyo yapma ve giyinme gibi günlük aktivitelere yardımcı olarak bu bireylerin mümkün olduğunca normal bir yaşam sürmelerine yardımcı olurlar.

Grup Ev İşçisi Sorumlulukları ve Görevleri

Grup ev çalışanları, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Banyo yapma, giyinme, yemek yeme ve hijyen gibi günlük yaşam becerilerinde destek ve yardım sağlama
 • Bireylerin günlük yaşamlarında kullanılabilecek yeni beceriler kazanmalarına yardımcı olmak
 • Sakinlere uygun hizmetleri sağlamak için diğer profesyonellerle koordinasyon
 • Engelli bireylerin kişisel hijyen ve bakımlarını sağlamalarına yardımcı olmak
 • Bedensel veya zihinsel engelleri nedeniyle kendi yemeklerini hazırlayamayan sakinler için yemek hazırlamak
 • Güvenliklerini ve kurallara ve düzenlemelere uymalarını sağlamak için sakinlerin faaliyetlerini izlemek
 • Devlet ruhsatlandırma düzenlemelerine uygun olarak koruyucu ailedeki çocukların faaliyetlerini denetlemek
 • Otizm, serebral palsi, Down sendromu veya zihinsel engelli gibi zihinsel sağlık sorunları veya engelleri olan çocuklar ve yetişkinlerle terapötik faaliyetlerde bulunmak
 • Grup evlerinde yaşayanlar için davranışlarını izleyerek ve kabul edilemez davranış durumlarını bildirerek güvenli ve temiz bir ortam sağlamak

Grup Ev İşçisi Maaşı Ne Kadar?

Grup evden çalışanların maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, grup evinin büyüklüğüne ve işin bulunduğu şehre bağlı olarak değişmektedir.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 31,930 $ (15,30 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 15.000 TL (27.80 TL/saat)

Grup ev çalışanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı artması bekleniyor.

Daha fazla sayıda engelli daha uzun yaşadığı ve onlara bakacak daha az çocuğu olduğu için grup evlerine olan ihtiyaç artacaktır. Ek olarak, bebek patlamalarının yaşlanmasının Alzheimer hastalığı ve genellikle bir grup evine yerleştirilmesini gerektiren diğer demans türlerine sahip kişilerin sayısında bir artışa yol açması bekleniyor.

Grup Ev İşçisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Grup ev çalışanlarının genellikle aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

En Popüler:  Mutfak Amiri Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Eğitim: Grup ev çalışanları genellikle bir lise diplomasına ihtiyaç duyar. Bazı grup evleri, sosyal hizmet, psikoloji veya hemşirelik alanında bir önlisans mezuniyeti gerektirebilir. Bu dereceler, grup ev çalışanlarına çeşitli durumlarda müşterilerle çalışmak için bilgi ve beceriler sağlar.

Antrenman tecrübesi: Grup ev çalışanları genellikle amirlerinden iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, kuruluşun politikaları ve prosedürleri, evdeki çocuklar ve çalışanın tamamlaması beklenen görevler hakkında bilgi edinmeyi içerebilir. Eğitim ek olarak bir ev turu ve çocuklara kısa bir giriş içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Grup ev çalışanlarının kendi alanlarında çalışmak için bir sertifika veya lisans almaları gerekmez. Bununla birlikte, bazı eyaletler evde sağlık yardımcılarının sertifika veya lisansa sahip olmasını gerektirir.

Grup Ev İşçisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Grup ev çalışanları başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim yetenekleri: Grup ev çalışanları, amirleri, müşterileri ve diğer personel üyeleri ile iletişim kurabilmelidir. Görevlerinizi müşterilerinize ve diğer personele açık bir şekilde anlatabilmeli ve yardıma ihtiyacınız olduğunda soru sorabilmelisiniz. Ayrıca, işinizi ve ortaya çıkabilecek sorunları tartışmak için amirlerinizle iletişim kurabilmelisiniz.

Empati: Empati, başkalarının duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Grup ev çalışanları genellikle çeşitli farklı kişilikler ve durumlarla uğraşmak zorundadır. Empati sahibi olmak, müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve onlarla en iyi nasıl etkileşim kuracağınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

Sabır: Gelişimsel engelli bir grup insanla çalışmak, özellikle davranış sorunları varsa zor olabilir. Grup ev çalışanlarının müşterilerine karşı sabırlı olmaları ve her zaman aynı şekilde yanıt veremeyebileceklerini anlamaları önemlidir. Bu durum grup ev çalışanının müşterilerini ve onlarla en iyi nasıl çalışacağını daha iyi anlamasına yardımcı olabilir.

Problem çözme yetenekleri: Grup ev çalışanları, grup üyeleri arasındaki çatışmaları çözmekten, davranışsal sorunları ele almaktan ve ortaya çıkabilecek diğer sorunlara çözüm bulmaktan sorumlu olabilir. Sorunları tanımlayıp çözebilmek, grup ev çalışanlarının sahip olması gereken önemli bir beceridir.

Organizasyon becerileri: Grup ev çalışanları, günlük programlarını, iş arkadaşlarının programlarını ve izledikleri asistanların programlarını takip etmek için organizasyon becerilerine ihtiyaç duyar. Ayrıca, sakinlerin ilaçlarını, tıbbi kayıtlarını ve diğer önemli belgelerini takip etmek için organizasyon becerilerine ihtiyaçları vardır. Grubun evini temiz ve düzenli tutmak için organizasyon becerileri de gereklidir.

Grup Ev Çalışanı Çalışma Şartları Nasıl?

Grup ev işçileri genellikle altı ila sekiz kişinin yaşadığı konut tesislerinde çalışır. Ayrıca günlük programlarda veya topluluk temelli ortamlarda çalışabilirler. Genellikle haftada 40 saat çalışırlar. Fakat saatleri sakinlerin ihtiyaçlarına ve programa bağlı olarak değişebilir. Akşamları, hafta sonları ve tatil günlerinde çalışabilirler. Ayrıca günün 24 saati nöbette olabilirler. Grup ev işçilerinin, hasta veya tatilde olan personeli karşılamak için fazla mesai yapması gerekebilir. Ayrıca acil durumlarda fazla mesai yapmaları gerekebilir. İş fiziksel ve duygusal olarak zorlu olabilir ve grup ev çalışanları stresle başa çıkabilmelidir.

En Popüler:  Sosyal Medya Ajanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Grup Evde Çalışan İçin Mesleki Gelişme

İşte grup ev işçilerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Grup ev çalışanlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Daha Fazla Destek İhtiyacı

Nüfus yaşlandıkça, daha fazla desteğe olan ihtiyaç artmaya devam edecek. Bu durum evde grup çalışanlarının ihtiyacı olanlara daha fazla bakım ve destek sağlamaya hazır olması gerektiği anlamına gelir.

Grup ev çalışanları, farklı durumlarda ihtiyaç duyulan farklı destek türlerine aşina olarak bu eğilime hazırlanabilir. Ayrıca, ilgilendikleri kişilerle daha iyi iletişim kurabilmeleri için güçlü iletişim becerileri geliştirmeye çalışabilirler.

Kültürel Yeterliliğin Önemi

Kültürel yeterlilik, birlikte çalıştıkları çocukların ve ailelerin ihtiyaçlarına daha iyi hizmet verebilmek için grup ev çalışanlarının sahip olması gereken önemli bir beceridir.

Grup ev çalışanları, birlikte çalıştıkları çocukların ve ailelerin kültürel geçmişlerini anlayarak onların ihtiyaçlarını ve bunların nasıl karşılanacağını daha iyi anlayabilir. Bu durum ilgili herkes için sonuçların iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Profesyoneller Arasında İşbirliği

Son yıllarda, farklı alanlardaki profesyoneller arasında işbirliğine yönelik artan bir eğilim olmuştur. Bu durum özellikle ekip tabanlı yaklaşımların giderek daha popüler hale geldiği sosyal hizmetler alanında geçerlidir.

Grup ev çalışanları ekip halinde çalışmaya daha çok alıştıkça, diğer profesyonellerle nasıl etkili bir şekilde işbirliği yapacaklarını öğrenmeleri gerekecek. Bu durum etkili bir şekilde iletişim kurmayı, sorumluluğu paylaşmayı ve ortak hedefler doğrultusunda birlikte çalışmayı öğrenmeyi içerir.

Grup Ev Çalışanı Nasıl Olunur?

Grup ev çalışanları, engelli insanların yaşamlarında bir fark yaratmak için eşsiz bir fırsata sahiptir. Bu bireylerin bağımsız yaşamalarına yardımcı olabilir ve onları mutlu, tatmin edici bir yaşam sürmeleri için ihtiyaç duydukları kaynaklarla bağlayabilirler.

Bu kariyerde başarılı olmak için, başkalarına yardım etme ve hayatın her kesiminden insanlarla iyi çalışabilme konusunda güçlü bir arzunuz olmalıdır. Grup ev çalışanları genellikle müşterileri ile çok fazla zaman harcadıklarından sabırlı ve şefkatli olmalısınız.

Kariyer ve İş İmkanları

Grup ev çalışanları, vardiya amiri, program koordinatörü veya program direktörü gibi pozisyonlara geçebilir. Bazı durumlarda, lisanslı sosyal hizmet uzmanları veya danışmanlar da olabilirler. Tecrübe ile grup ev çalışanları yönetim pozisyonlarına geçebilir veya kendi grup evlerini açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu