Yazılım Test Uzmanı Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Yazılım Test Uzmanı için Görev Tanımı

Yazılım test uzmanları, yazılım yayıncılarından ve video oyunu geliştiricilerinden finansal kurumlara ve tıbbi araştırma şirketlerine kadar çeşitli işverenler için yeni geliştirilen yazılımlar denemeleri yapmaktadır. Yazılım test teknisyenleri, bir ürün tüketiciye ulaşmadan önce hataları ve performans sorunlarını tespit etmek için yazılım geliştirme ekipleriyle birlikte çalışır. Yazılım test planları geliştirir ve çalıştırırlar, tasarım ekipleriyle etkileşime girerler ve bulgularının ayrıntılı raporlarını sunarlar. Ayrıca yazılım tasarım ekibine teknik yardım sağlayabilir ve gerektiğinde donanım onarımları ve güncellemeler yapabilirler. Yazılım test teknisyenlerine bazen test cihazları veya kalite kontrol teknisyenleri denir. Daha karmaşık teşhis ve problem çözme işlevlerini gerçekleştirenler kalite kontrol analistleri, süpervizörler veya mühendisler olarak bilinir. Yazılım test teknisyenleri, yazılım yayıncıları için veya teknoloji şirketlerini tam zamanlı personel olarak test etmek, birçok ürünü bir kerede değerlendirmek veya tek bir projede çalışmak üzere kiralanan bağımsız yükleniciler olarak çalışabilir.

EğitimÖnlisans genellikle gerekli, lisans derecesi önerilir, sertifika seçenekleri de mevcuttur
İş YetenekleriAnalitik, detay yönlendirme, uygulama kurulumu, iletişim
Ortalama Maaş (2023)*110.000 TL (yazılım geliştiricileri, sistem yazılımı)
İş Büyümesi (2016-2026)*%24 (yazılım geliştiricileri)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Birçok işveren, elektronik teknolojisi veya alakalı bir alanda ön lisans derecesi gerektirir. Bununla birlikte yazılım test teknisyeni pozisyonları bazen giriş seviyesi yazılım mühendisliği pozisyonları olarak kabul edilir. Bu yüzden bazı işverenler bilgisayar bilimi alanında lisans derecesi alan öğrencilere staj ve yaz işleri sunar. Video oyunu geliştirme gibi bazı alanlarda bilgisayar meraklısı testciler hala lisede iken işe alınabilir. Uluslararası Yazılım Test Enstitüsü (IIST) Sertifikalı Yazılım Test Uzmanı olarak sertifikasyon sunar. Amerikan Kalite Derneği aynı zamanda CQIA olarak da bilinen Sertifikalı bir Kalite Geliştirme Ortağı olarak sertifika sunmaktadır.

En Popüler:  Oyun Yöneticisi Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Gerekli beceriler

Yazılım test teknisyenleri, birkaç projede aynı anda çalışırken bulgularını doğru bir şekilde gidermek ve belgelendirmek için analitik, ayrıntı odaklı ve yüksek düzeyde organize olmalıdır. Uygulamaları kurup kaldırabilmeli, test protokollerini işletebilmeli ve yazılım test planları ve programları yazabilmelidirler. Yazılım uygulamaları konusunda uzmanlığa sahip olmasının yanı sıra, bilgisayar donanımı hakkında bilgi sahibi olmalı ve teknik diyagramları okuyabilmeli, aynı zamanda uzun süre boyunca tekrarlamalı görevler yapabileceklerdir. Test uzmanları zamanlarının çoğunu bağımsız olarak çalışsalar da iletişim ve kişilerarası beceriler de geliştirme ekibinin üyeleriyle etkileşimde bulunmak için şarttır.

Ekonomik ve Finansal Projeksiyonlar

Yazılım Test Teknisyenleri, İş İstatistikleri Bürosu’nun 2016-2026 döneminde yüzde 24’lük iş artışı öngördüğü bir alan olan daha geniş yazılım geliştirme alanındaki kilit aktörlerdir. 2018’den beri MİB’e göre uygulama yazılımı geliştiricileri yıllık 103.620 Türk lirası gelir elde ederken, sistem yazılımı geliştiricileri yılda 110.000 Türk lirası kazanmıştır.

Alternatif Kariyer

İşte bir yazılım mimarı olarak kariyer için diğer bazı seçenekler:

Bilgisayar programcısı

Program test aşamasında yazılım geliştiricilerin yanında çalışan bilgisayar programcıları, kod hatalarını veya diğer hataları tespit etmenize ve yazılımın düzgün çalışmasını sağlayan kodu yeniden yazmanıza yardımcı olur. Ayrıca Java ve C++ gibi programlama dillerini kullanarak yeni yazılımlar oluşturmak için yazılım geliştirici diyagramlarına ve akış şemalarına da atıfta bulunurlar. Bu meslekte çalışmaya hak kazanabilmek için, bilgisayar bilimi alanında bir önlisans derecesi genellikle gereklidir ve bazı işverenler lisans derecesine sahip olanları tercih edebilir.

MİB’e göre bilgisayar programcıları için iş fırsatlarının 2016 ve 2026 arasında %7 oranında düşmesi bekleniyor.

Web Geliştiricisi

Etkileşimli web siteleri oluşturmak için HTML kullanmak isteyenler için, bir web geliştiricisi olmak doğru bir seçim olabilir. Webmaster, web mimar ve tasarımcı, web geliştirme alanında bulunan tüm pozisyonlardır ve hangi iş sorumluluklarının yerine getirildiğini belirler. Tasarımcılar, web sayfalarının metin fontu, renk düzeni, resim düzeni ve grafik öğeleri gibi görsel bileşenlerini seçer. Mimarlar yapıyı kurarken yöneticileri siteyi çalışır halde tutar. Web tasarımında önlisans derecesi, işverenlerin genellikle adayda aradıkları şeydir ve programlama ve grafik tasarımdaki beceriler önemlidir. Web mimarisinde daha teknik pozisyonlar için ilgili alandaki bir lisans derecesi gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu