Yazılım Mühendisliği Mimarı Maaşları, Ne İş Yapar? Görev Tanımı

Yazılım Mühendisliği Mimarı için Görev Tanımı

Yazılım mühendisliği mimarları, işletmelerin hedeflerine ulaşmalarını sağlayan yazılım ve bilgi sistemleri için çerçeve tasarlar. Sistemlerin neyi başarması gerektiğini belirlemek için yönetimle iletişim kurmaları ve iş yüklerini düzene sokabilecek ve büyük miktarda bilgiyi işleyebilecek etkili uygulamalar geliştirmek için son kullanıcılarla birlikte çalışmaları gerekir. Yazılım mühendisliği mimarları, çoğu zaman işletme operasyonlarını birden fazla departmana entegre eden teknik platformlar sağlayan kurumsal bilgi sistemlerinin oluşturulması ve uygulanmasında yer alır. Sistem tasarlamanın, test etmenin ve değiştirmenin yanı sıra, mimarlar da eğitimi koordine edebilir, personeli yönetebilir, ürün belgeleri oluşturabilir ve müşteriler ve satıcılarla etkileşime girebilir.

Eğitim Lisans derecesi gerekli, sertifika mevcut
İş Yetenekleri İletişim becerileri, proje başlatma, hedef yönelimi, motivasyon
Ortalama Maaş (2023)* Sistem yazılımı geliştiricileri için 110.000 TL, yazılım uygulamaları geliştiricileri için 103.620 TL
İş Büyümesi (2016-2026)* Yazılım geliştiriciler için %24

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Yazılım mühendisliği mimarisindeki kariyerler genellikle bilgisayar bilimi, yazılım mühendisliği veya alakalı bir alanda lisans derecesi gerektirir. Fakat bazı işverenler daha üst düzey pozisyonlar için yüksek lisans derecesi tercih edebilir. Yazılım geliştirme deneyimi, entegrasyon teknolojileri, sunucular, veritabanları, platformlar, programlama dilleri ve Web tabanlı mimariler iş fırsatlarını artırabilir. Uluslararası Yazılım Mimarları Birliği (IASA) gibi profesyonel kuruluşlar, deneyim düzeylerine dayanan gönüllü sertifikalar sunmanın yanı sıra seminerler, ağ oluşturma fırsatları ve iş listeleri hakkında bilgiler sunar.

Gerekli Yetenekler Nedir?

Yazılım mühendisliği mimarları, teknik tasarım ve entegrasyon teknolojilerinde analitik, yaratıcı ve bilgili olmalıdır. Ekipleri yönetebilecekleri, projeler üzerinde işbirliği yapabilecekleri ve yönetim ve iş arkadaşlarıyla etkileşime girebilmeleri için güçlü yazılı ve sözlü iletişim becerilerine sahip olmaları gerekir. Projeleri başlatabilmeli ve bunları tamamlamaya, tasarımdan uygulamaya, test etmeye, modifikasyonlara ve eğitime kadar görebilmelidirler. Hedef odaklı olmalı, sonuç odaklı olmalı ve baskı altında çalışabilmelidir.

En Popüler:  Sabit Mühendis Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Ekonomik Durum ve Finansal Tahmin

2016-2026 dönemi için, Meslek İstatistikleri Bürosu, yazılım mühendisliği mimarlarını da içerecek bilgisayar yazılımı geliştiricileri için %24’lük bir aşırı büyüme öngörüyor. Maaşlar tecrübeye ve işverene göre değişmektedir. 2018’den beri yazılım geliştiricileri için ortalama maaş 103.620 TL, sistem yazılımı geliştiricileri ise o yıl 110.000 TL getirdi.

Benzer Meslekler

Bilgisayar geliştirme kariyerlerinde bu diğer seçenekleri keşfedin:

Bilgisayar Ağı Mimarı

2016-2026 yılları arasında geçen on yılda, bu meslek için MİB tarafından mevcut pozisyonlar için ortalama %6 büyüme beklenmiştir. Genellikle bilgisayarlarla alakalı bir alanda lisans derecesine sahip olmakla birlikte, ilgili iş deneyimi ile birlikte, bu mimarlar, yalnızca iki ofisi birbirine bağlayanlar veya uluslararası sistemleri bağlayanlar da dahil olmak üzere veri iletişim ağları tasarlar. MİB, 2017 yılında bilgisayar ağı mimarları için yılda ortalama 104.000 TL ücret bildirdi.

Bilgisayar programcısı

En azından bilgisayar bilimleri alanında bir önlisans derecesine sahip ve genellikle çeşitli programlama dillerinde uzmanlık sahibi olan bilgisayar programcıları, yazılım programları oluşturmak için kod yazarak iş ararlar. İstihdamdaki düşüş %7 olarak 2016-2026 arasında gerçekleşmiştir ve MİB 2017 ortalama maaşının 82.240 TL olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu