Embriyolog: Görev Tanımı ve Kariyer Gereksinimleri

Embriyologlar, üreme konusunda yardıma ihtiyacı olan hastalara yardım etmek için doktorlarla çalışabilir veya araştırmada çalışabilirler. Yüksek lisans derecesine geçmeden önce, kariyerlerine biyolojik bilim alanında lisans derecesi ile başlarlar. Başarılı embriyologların klinik çalışmaları ve araştırmaları birleştirebilmeleri gerekir.

Genel Bilgiler

Embriyologlar yaşamın başlangıcını ve üreme bilimini inceler. Bazıları doktora veya tıbbi dereceye sahip olabilir. Genellikle en az bir master derecesi vardır. Embriyoloji alanında eğitim almış kişiler, doğurganlık araştırmacıları, kıdemli embriyologlar, profesörler ve androloglar olarak kariyer yapabilirler.

Eğitim Şartları Klinik bilimde yüksek lisans derecesi; Bazı öğrenciler ayrıca bir yüksek lisans veya doktora kazanırlar. derece
Öngörülen İş Büyümesi (2014-2024) Tüm tıp bilimcileri için %8
Ortalama Ücretler (Mayıs 2015) Bütün tıp bilimcileri için 82.240 ₺

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Kariyer Tanımı: Embriyolog

Embriyoloji uzmanları, hastalarına üreme sağlığı sorunları ve klinik araştırmalar konusunda yardımcı olmak için doktorlarla çalışır. Klinik embriyologlar, yumurta almaktan, in vitro fertilizasyona yardımcı olmaktan, klinik kayıtları tutmaktan ve yumurtalar üzerinde testler yapmaktan sorumludur. Genellikle hastanelerde ve doğurganlık kliniklerinde çalışırlar. Fakat laboratuvarda da çalışabilir veya akademi’de görev alabilirler.

Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

Embriyologlar biyoloji veya biyotıp alanında lisans derecesine ve bazı embriyologlar doktora derecesi kazanmasına rağmen üreme bilimi veya klinik bilim dalında yüksek lisans derecesine ihtiyaç duyarlar. ya da M.D. Bu tür birkaç bilim insanı hem doktora hem de tıp diplomasına sahiptir. Bu alana özgü kurslar biyokimya, moleküler biyoloji, endokrinoloji, kısırlık, genetik ve in vitro fertilizasyondur. Bir lisans derecesi, genellikle 4-5 yıl sürer, bir yüksek lisans derecesi ise ek bir iki yıllık çalışma ve doktora derecesi alır. başka bir üç yıl. Tıbbi doktora yapan öğrencilerin ayrıca ikamet ve staj programlarını tamamlamaları gerekir.

En Popüler:  Elektrikçi Nedir? Maaşları, Kariyeri ve Eğitimleri

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Embriyologlar genellikle klinik uygulamaları veya araştırmaları içeren pozisyonlarda çalışırlar. Pozisyonun türünden bağımsız olarak çoğu embriyologun her iki pozisyon için de yetenekleri gerekir. Bu yüzden akademik araştırma yapabilmeleri ve bildiri yazabilmeleri, tıp bilimindeki gelişmeleri anlamaları ve üreme yardımı isteyenlere danışmanlık yapmaları gerekiyor.

Kariyer Durumu

Meslek İstatistikleri Bürosu ‘ya göre tıp bilimcileri 2014-2024’teki on yıl için %8lik iş artışı görecekler. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) ayrıca tıp bilimlerinde çalışanların yüksek lisans derecesine sahiplerse, yüksek lisans derecesi gibi daha iyi iş olanaklarına sahip olacaklarına dikkat çekiyor. veya Doktora

Bir embriyologun çalışması doğurganlık tıbbi prosedürlerini, araştırmayı, yazmayı veya hasta konsültasyonlarını içerebilir. Bazı embriyologlar tıbbi derecelere veya doktoralara devam edebilirken, yüksek lisans derecesi asgaridir. Embriyologlar, doğurganlık ve üreme konusunda uzmanlaşmış hastanelerde veya kliniklerde istihdam bulabilir veya daha akademik veya araştırma türü bir ortamda çalışmayı seçebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu