Yazılım Mühendisleri Maaşları, Ne İş Yapar? Görev Tanımı

Yazılım Mühendisi İş Tanımı

Kendi bilgisayar programlarını üreten ya da üçüncü taraf yazılımlarını kişiselleştirmek için ihtiyaç duyan her işletme, program yazmak, düzenlemek ve test etmek için yazılım mühendislerine ihtiyaç duyar. Birçok bilgisayar yazılımı katmanı vardır ve her biri, bu katmana özgü dillerde bir uzman gerektirir. Yazılım mühendisliği hızla değişen bir alandır: yazılım eğitimi, hemen hemen tüm öğrenim kurumlarında mevcuttur ve çoğu yazılım mühendisi, diller ve geliştirme ortamları geliştikçe işle ilgili öğrenmeye devam eder.

Yazılım mühendisleri, ağlar, işletim sistemleri, veritabanları veya uygulamalar gibi birkaç geliştirme alanında uzmanlaşma eğilimindedir ve her alan kendi bilgisayar dilleri ve geliştirme ortamlarında akıcılık gerektirir. Yazılım mühendislerinin küçük bir yüzdesi yalnız çalışır. Fakat çoğu karmaşık projeler oluşturmak için birlikte çalışan geliştirme gruplarındaki diğer uzmanlarla birlikte çalışır.

Eğitim Lisans gerekli yazılım, matematik veya fen bilgisi
İş Yetenekleri Analitik beceriler, grup çalışması, hedef kitle bilgisi, farklı rollerin anlaşılması
Ortalama Maaş (2023)* Sistem yazılımı geliştiricileri için 110.000 TL
Uygulamalar yazılım geliştiricileri için 103.620 TL
İş Büyümesi (2016-2026)* Tüm yazılım geliştiriciler için %24

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Nasıl bir yazılım mühendisi olunacağını belirlerken, çoğu işverenin yazılım mühendislerinden en az bir lisans derecesine sahip olmasını, yazılım, matematik veya bilimin yanı sıra bilgisayar sistemleri ve uygulamaları konusunda geniş deneyime sahip olmalarını bilmek yararlı olabilir. Benzersiz veya özel gelişim platformlarına sahip daha büyük şirketler veya kuruluşlar, genellikle yeni çalışanlar için eğitim sağlar.

İstenen Yetenekler

Güçlü analitik beceriler ve detaylara dikkat etme yeteneği, yazılım mühendisliğinde başarılı bir kariyer için anahtardır. Ayrıca gruplar halinde iyi çalışma kapasitesi ve takım arkadaşlarının oynadığı çeşitli rolleri anlama istekliliği de faydalıdır. Çalıştıkları konu alanı veya hedef kitle hakkında bilgi önemlidir.

En Popüler:  Gaz Aletleri Tamir Teknisyeni Maaşları, Ne Yapar? İş Tanımı

İstihdam ve Maaş Durumu

Meslek İstatistikleri Bürosu, yazılım geliştiricilerin işlerinin 2016’dan 2026’ya kadar %24 oranında artacağını ve yazılım mühendisliğini iş piyasasında en hızlı büyüyen sektörlerden biri haline getireceğini öngörüyor. 2018’den beri sistem yazılımı geliştiricileri yılda ortalama 110.000 Türk lirası gelir elde ederken, uygulama yazılımı geliştiricileri yılda ortalama 103.620 Türk lirası kazanmıştır.

Alternatif Kariyer

Yazılım ve bilgisayar geliştirmedeki meslekler için bu diğer seçeneklere göz atın:

Bilgisayar programcısı

Yazılım geliştiricilerle çalışmak ve uygulamalar ve sistemler için kod yazmak isteyenler için, bilgisayar programcısı olmak iyi bir kariyer hareketi olabilir. Java ve C++ gibi bilgisayar dillerini kullanan programcılar, çalışan yazılım ürünleri oluşturur, performans testlerini gerçekleştirir ve programlardaki hataları ortadan kaldırmanın yollarını bulur.

Mesleğe girmek, bilgisayar bilimi veya alakalı bir alanda lisans derecesi gerektirir. Bununla birlikte bazı işverenler bilgisayar programlama konusunda önemli programlama bilgisine ve bir önlisans derecesine sahip birini işe alabilir.

MİB tarafından 2018’de bildirildiği üzere, bilgisayar programcılarının ortalama maaşı 84.280 TL’di. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), 2016 ve 2026 yılları arasında mevcut programlama işlerinde %7’lik bir düşüş öngördü ve mobil ve İnternet teknolojisi endüstrilerinde potansiyel açıklıklar meydana geldi.

Web Geliştiricisi

Etkileşimli ve dinamik web siteleri oluşturmak ilgi çekici bir kariyere benziyorsa, web geliştiricisi olmayı düşünün. Web geliştirme, web yöneticisi, web tasarımcısı ve web mimarını içeren birçok işi açıklar. Göreve bağlı olarak görevler, HTML ve JavaScript kullanarak sitelerin yapısını programlamayı, görsel bileşenler ve düzen seçmeyi, hataları düzeltmeyi, uygulama ve video eklemeyi, web sitesi trafiğini gözlemlemeyi ve değişiklik amacıyla siteye erişim ayarlamayı içerebilir.

Pek çok web geliştirme pozisyonu sadece bir ortaklığın web tasarımı veya benzeri bir alandaki derecesini gerektirebilir. Fakat daha karmaşık web mimarisi işlerini dolduran işverenler programlama veya bilgisayar bilimleri alanında lisans derecesi alabilir. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tahminlerine göre web geliştiricileri 2016-2026 yıllarında %15 istihdam artışı yaşamalıdır. 2018’de Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) ABD’de 162.900 web geliştiricisinin çalıştığını ve 2018’de ortalama 69.430 TL gelir elde ettiğini tahmin ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu