Yazılım Kalite Kontrol Mühendisi Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Yazılım Kalite Kontrol Mühendisi İçin Görev Tanımı

Genellikle Kalite kontrol mühendisleri veya uzmanları olarak adlandırılan yazılım kalitesi güvence mühendisleri, ürün hedefleri konusunda yöneticilere danışan, kullanıcı davranışlarını öngören ve yazılım test durumları yazan son derece ayrıntılı odaklı, sistemli çalışanlardır. Ayrıca otomatik test komut dosyaları uygularlar, yazılım hatalarını giderir ve başvuru prosedürlerini belgeler. İşverenler bilgisayar sistemleri tasarım şirketleri, bilgisayar ve elektronik üreticileri veya yazılım yayıncılarını içerebilir.

EğitimAlanında lisans derecesi; bazı işler yüksek lisans ve profesyonel sertifika gerektirmektedir
İş YetenekleriBilgisayar yazılımı bilgisi, iletişim becerileri
Ortalama Maaş (2023)*KG mühendisleri için 63.670 TL
İş Büyümesi (2016-2026)**Yazılım geliştiriciler için %24

Kaynaklar: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Her ne kadar eğitim gereksinimleri işveren tarafından değişebilse de, birçok firma bilgisayar bilimi, bilgi sistemleri teknolojisi veya yazılım mühendisliği alanında lisans programı mezunlarını arıyor. Bazı işverenler, iş geçmişi olan veya ilgili alanda yüksek lisans derecesine sahip adayları tercih edebilir; ileri düzeyde iş başı eğitimi de sağlanabilir. Zorunlu olmamakla birlikte profesyonel bir yazılım kalite mühendisi sertifikası, Amerikan Kalite Derneği aracılığıyla mevcuttur ve iş adaylarına iş piyasasında avantaj sağlayabilir.

Gerekli Yetenekler Nedir?

Princeton, başarılı yazılım kalite kontrol mühendislerinin bilgisayar sistemleri ve yazılım standartları konusunda geniş bir anlayışa sahip olduğunu, kullanıcı odaklı davranmayı öngörme ve sorunları verimli ve yaratıcı bir şekilde çözme konusunda ayrıntılı ve usta olduğunu belirtti. Kalite kontrol mühendisleri, yazılımla ilgili sorunları gidermek ve ürünleri ayarlamak için ürün yöneticileri ve programcıları ile birlikte çalıştıkları için iyi kişilerarası ve iletişim yetenekleri de faydalıdır.

En Popüler:  Teknik Müdür: Görev Tanımı, Gereksinimler ve Kariyer Bilgileri

İstihdam ve Maaş Durumu

Meslek İstatistikleri Bürosu, 2016 ve 2026 arasında genel olarak yazılım geliştiriciler için ülke genelindeki ortalama yüzde 24’lük büyüme oranından çok daha hızlı olacağını öngörüyor. Tecrübeli QA mühendisleri genellikle bilgi sistemleri teknolojisi gibi ilgili alanlara taşınma fırsatına sahip veya bilgisayar sistemleri analizi veya liderlik pozisyonları üstlenmesi. Diğerleri serbest danışmanlıkta fırsatlar bulabilir. Bir QA mühendisinin ortalama maaşını 2019’da 63.670 Türk lirası olarak bildirmiştir.

Benzer Meslekler

Bilgisayar mühendisliği ve programlama alanındaki meslekler için bu diğer seçeneklere göz atın:

Bilgisayar Donanımı Mühendisleri

Bilgisayar donanımı mühendisleri, devre kartları, ağlar, işlemciler ve yönlendiriciler dahil olmak üzere çeşitli bilgisayar sistemleri ve parçalarının kullanılabilirliğini geliştirdikleri ve kontrol ettikleri araştırma laboratuvarlarında çalışmaktadır. Bilgisayar Mühendisliği, bilgisayar bilimi veya elektrik mühendisliği lisans diploması, özellikle Mühendislik ve Teknoloji Akreditasyon Kurulu (ABET) tarafından onaylanan lisans derecesi, giriş seviyesi bir pozisyon elde etmek için olağan şarttır.

MİB tarafından bildirildiği üzere, bilgisayar donanımı mühendisleri 2016 ve 2026 arasında istihdamda %5 veya ortalama bir büyüme bekleyebilirler. 2017’den beri bir bilgisayar donanımı mühendisi ortalama 115.120 TL maaş kazandı.

Bilgisayar Programcıları

Bilgisayar programcıları, orijinal yazılım programlarının kodlarını veya talimatlarını oluşturur. Bu sayede bilgisayar nasıl yanıt vereceğini bilir. İlgili bir alandaki önlisans derecesi, programlama pozisyonu elde etmek için minimum akademik gerekliliktir; Bununla birlikte profesyonellerin çoğunluğu bilgisayar bilimi veya yakından ilgili bir çalışma alanında lisans derecesine sahiptir. MİB, 2016-2026 arasındaki bilgisayar programcıları için istihdam olanaklarında %7’lik bir düşüş öngörüyor. 2017’de bilgisayar programcısı olarak çalışan kişiler, ortalama 82.240 TL yıllık maaş aldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu