Yatırım Sorumlusu Nedir; Maaşları Ne Kadar? 2023

Yatırım Sorumlusu Nedir?

Yatırım Yetkilileri, kuruluşlarının yatırım portföylerini yönetmekten sorumlu üst düzey yöneticilerdir. Hem kısa vadeli hem de uzun vadeli yatırım planları geliştirir, yatırımlar önerir ve emekli maaşlarını izlemek, varlıkları yönetmek ve varlıkları tahsis etmekle sorumlu olan bir ekip üyesini denetlerler.

Yatırım Yetkilileri, hissedarlarının kârını maksimize etmek amacıyla kuruluşlarının mütevelli heyetine rapor verir. Yatırım şirketleri, bankalar veya perakende şirketleri için çalışabilirler ve genellikle hissedarlar, mütevelliler ve üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarla buluşmak için seyahat etmeleri gerekmekle birlikte, genellikle bir ofis ortamında çalışabilirler. Meslek İstatistikleri Bürosu tarafından yayınlanan verilere göre Yatırım Yetkilileri de dahil olmak üzere Genel Müdürlere yönelik toplam talep %6 oranında artmaktadır. Bunun 2025 yılına kadar 147.000 yeni pozisyonun açılmasıyla sonuçlanması bekleniyor.

Yatırım Görevlisi Görevleri ve Sorumlulukları

Kuruluşlarının sağlıklı yatırımlar yaptığından ve hissedarların memnun kaldığından emin olmak için Yatırım Görevlileri çok çeşitli önemli görevler üstlenmektedir. Bu temel Yatırım Şefi görev ve sorumluluklarını belirlemek için birkaç online iş ilanını analiz ettik.

Yatırım Süreçleri Yaratın

İster yeni süreçler uyguluyorlar, ister önceden mevcut olanları yeniden tasarlıyorlar, bir Yatırım Görevlisinin en önemli sorumluluklarından biri, etkili ve verimli yatırım süreçleri yaratmaktır. Birçok farklı yatırım stratejisi türü vardır ve hangi stratejinin organizasyonları için en iyi olduğunu belirlemek ve ardından gerektiği şekilde değiştirmek Yatırım Görevlisinin görevidir.

Yatırım Önerileri Yapın

Bir Yatırım Görevlisi organizasyonu yatırım yapmayı düşündüğünde, bu potansiyel yatırım fırsatlarını değerlendirmek ve bu değerlendirmeye dayalı bir tavsiye yapmak ona düşer. Yatırımcıların kârlarını ve yatırım getirilerini en üst düzeye çıkarmanın yanı sıra, Yatırım Yetkilileri de önceden seçilen yatırım stratejilerine uymak zorundadır.

Varlıkları Tahsis Edin

Düzenli olarak Yatırım Görevlileri kuruluşlarındaki her departman ve projenin ne kadar para alacağına karar vermelidir. Bu kararları alabilmek için, Yatırım Görevlisi risk yönetimi modellerini kullanmalı, bütçe limitlerini analiz etmeli ve belirli hedefleri gerçekleştirmek ve belirli projeleri mümkün olduğunca doğru bir şekilde tamamlamak için ne kadar para gerektiğini tahmin edecektir.

Güvenli Üçüncü Taraf Hizmetleri

Bir Yatırım Görevlisi organizasyonunun üçüncü taraf yatırım sağlayıcılarından tavsiye ve hizmet alması nadir değildir. Bu durum Yatırım Görevlisinin işinin onlar için yapılacağı anlamına gelmez – yine de kuruluş için uygun olup olmadıklarını belirlemek için potansiyel üçüncü taraf sağlayıcılarla değerlendirme ve iletişim kurması gerekecektir.

Takımlar Oluşturun

Kuruluşlarının yatırımlarından ve varlık yönetiminden sorumlu olan kişi olarak Yatırım Görevlileri de bu sorumluluğu üstlenmelerine yardımcı olabilecek nitelikli personelin seçilmesinde aktif bir rol oynamalıdır. Bunun için mülakat yapılması, özgeçmişlerin gözden geçirilmesi ve potansiyel adayların araştırılması gerekmektedir.

En Popüler:  Veri Uzmanı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Yatırım Sorumlusu Olmak İçin Gereken Beceriler ve Özellikler

Başarılı Yatırım Yetkilileri, karmaşık yatırım portföyleri tarafından göze çarpmayan, motivasyonu yüksek, sonuç odaklı bireylerdir. Mükemmel liderler ve hızlı düşünürler, aynı zamanda büyük resmi projelerle rahatça başa çıkmak için günlük görevleri planlıyorlar. Bu genel yeteneklere ve kişilik özelliklerine ek olarak işverenler aşağıdaki yeteneklere sahip Yatırım Görevlileri arıyorlar.

Ana beceriler: Online iş ilanları analizimize dayanarak, işverenler aşağıdaki temel yeteneklere sahip Yatırım Görevlileri arıyorlar. Yatırım Sorumlusu olarak bir kariyer peşindeyseniz, bunlara odaklanın.

 • Getiri stratejileri hakkında güçlü bilgi
 • Tüm varlık sınıfları hakkında güçlü bilgi
 • Çeşitli yatırım ürünleri hakkında güçlü bilgi
 • Mükemmel sözlü ve yazılı iletişim
 • Mükemmel liderlik becerileri
 • Birden fazla projeyi dengeleyebilme
 • Büyük takımlara liderlik edebilme

Gelişmiş beceriler: Birçok işveren aşağıdaki yetenekleri kesinlikle gerekli olarak listelemese de, çoğu tercih edilenleri listeler. Kariyer fırsatlarınızı genişletmek için bunlara odaklanın.

 • Potansiyel bir işverenin ait olduğu sektördeki deneyim

Ticaret Araçları: Yatırım Görevlileri günlük hedeflerine ulaşmak için çeşitli araçlar kullanırlar. Yatırım Sorumlusu olmayı planlıyorsanız, aşağıdakilerden memnun olduğunuzdan emin olun.

 • Dijital finansal yönetim sistemleri
 • Microsoft Office yazılım paketlerinin son sürümleri
 • Telekomünikasyon sistemleri
 • E-posta gibi dijital iletişim sistemleri

Yatırım Sorumlusu Soru-Cevap

Bir yatırımcının Yatırım Sorumlusu olmanın nasıl bir şey olduğuna dair bir bakış açısı elde etmek için Yatırım Uzmanı CMT Joshua Wilson ile konuştuk.

Bir Yatırım Görevlisi tarafından gerçekleştirilen temel görevlerden bazıları nelerdir?

CIO aslında bir yatırım evinin tüm hareketli parçalarını düzenli tutmaktan sorumludur. Bu durum yatırım ekiplerinin yönetilmesi, yatırım personelinin ve yatırım fırsatlarının kaynaklanması ve gözden geçirilmesi, mevcut yatırımların gözden geçirilmesi ve firmanın yatırım yönünün ve felsefesinin paydaşlara iletilmesi anlamına gelir.

Bir Yatırım Görevlisi hangi zorluklarla karşılaşır?

Zaman yönetimi muhtemelen en büyük engeldir. CIO’yu sadece yatırım kararları alan biri olarak düşünmekle birlikte, pozisyon daha fazlasını gerektirir. CIO’nun çok çeşitli görevleri vardır. Gerçek yatırım yönetimi ile ilgili bazıları daha teknik ve veri yoğundur, diğerleri ise daha fazla kişilerarası beceri ve uyum gereksinimlerini karşılama ve pazarlama personeli için olanları tercüme etme yeteneğine ihtiyaç duyar.

Yatırım Görevlileri en çok hangi yetenekleri kullanır?

Kendimi profesyonel bir çevirmen olarak görüyorum. Analistler, danışmanlar ve portföy yöneticileri tarafından bana sunulan veri ve raporları almalı ve önemini değerlendirmeli, sürecimize uygulamalı ve müşteriye dönük personelin ve pazarlama personelinin anlayabileceği ve fayda sağlayabileceği şekilde tercüme etmeliyim. ondan.

En Popüler:  Gece Müdürü İş Tanımı ve Maaşları - 2023

Birisi Yatırım Sorumlusu olmadan önce nelere dikkat etmelidir?

Bir CIO olmadan önce, gerçekten zevk alabilecekleri belirli görevlerden uzaklaşmak isteyip istemedikleri düşünülmelidir. Örneğin bir CIO bir portföy yöneticisinin yaptığı gibi veri oluşturma veya bir portföyün günlük yönetimi ile fazla zaman harcamaz. Bir müşteriyle ilişki yöneticisinin ara yüzünü oluşturmak için fazla zaman harcamaz. CIO, yatırımla ilgili her şeyin büyük resminden sorumludur ve bu nedenle verilerle veya müşterilerle derin ilişkiler kuramaz. Bunlardan herhangi birini çok fazla özleyecekseniz, CIO olmazsanız daha mutlu olabilirsiniz.

Bu işte ne tür bir kişi başarılı?

Veri ve süreçlerden hoşlanan ancak mikro seviyeden uzaklaşıp büyük resme odaklanabilen biri.

Yatırım Sorumlusu olmanın en faydalı tarafı nedir?

Bulmacaları severim ve finansal piyasalar çok karmaşık ve sürekli gelişen bir bulmaca oluşturur. CIO’nun görevi benzer şekilde tarif edilebilir. Bu bulmacanın bir araya geldiğini ve başarılı bir şekilde adapte olduğunu görmek (ki) çok faydalı buluyorum.

Yatırım Sorumlusu Maaşları

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre Yatırım Yetkilileri de dahil olmak üzere, Yöneticiler için ortalama 175.110 TL’dir. Alt dilimdeki Yatırım Yetkilileri yılda 68.000 TL kazanırken üst dilimdekiler yıllık 187.000 TL kazanıyor.

Yatırım Sorumlusu Kaynakları

Bu kaynaklar listesini Yatırım Sorumlusu olarak kariyerinizi araştırmaya devam etmenize yardımcı olmak için derledik. Bilgilendirici bloglar veya yararlı kitaplar arıyorsanız, aşağıda bir şeyler bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

İnternetteki Bilgi Kaynakları

Anormal İade – Bu blog on yıldan uzun bir süredir aktiftir ve yatırım ve finansla ilgili haber hikayelerine bağlantılar hakkında birçok makale içermektedir.

Reform Edilmiş Broker – Mali müşavir Joshua M. Brown tarafından yazılan bu blog siyaset, finans ve medyayı analiz ediyor.

Ortak Akıl Zenginliği – Bu blogda, CFA Ben Carlson, varlık yönetimi, yatırımcı psikolojisi ve finansal piyasalar hakkındaki görüşlerini paylaşıyor.

Linkedin üzerinde

Dünya Çapında Financial Club – Bu grup yaklaşık 150.000 üyeye sahiptir ve finansal analitik kültürünü genişletmeyi amaçlamaktadır.

Yatırım Yönetimi Profesyonelleri – 26.000’den fazla üyesi bulunan bu grup, özellikle Yatırım Görevlileri gibi yatırım yönetimi profesyonellerine yöneliktir.

Yatırım Yönetimi ve Portföy Analizi – Bu grubun 25.000’den fazla üyesi vardır ve varlık yönetimi, finansal modelleme, risk analizi ve daha fazlası hakkında tartışmayı teşvik eder.

Kitap Kaynakları

Nicel Yatırım Analizi – Bu kitap finans ve yatırım konularına istatistik teorilerini uygulamaktadır.

Modern Portföy Teorisi ve Yatırım Analizi – Bireysel menkul kıymetler, tahmin, uyarım ve daha fazlasını kapsar.

CFA Şartı için Doğrudan Yol – Chartered Financial Analyst (CFA) sınavını geçmek için bu kılavuz, örnek çalışma programları, uygulanabilir paketler ve kanıtlanmış stratejiler sağlar.

Yatırım Sorumlusu ile Benzer Meslekler

Geniş online kitaplığımızda benzer olan bu mesleklere göz atın:

 • Şef yatırım görevlisi
 • Portföy Analisti
 • Mali İşler Müdürü
 • Finans planlamacısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu