Sistem Analisti İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Sistem Analisti İş Tanımı

Sistem analistleri bilgi sistemlerini değerlendirir ve tasarlar, sistemleri mevcut bilgisayar ağlarına entegre eder ve mevcut bilgisayar sistemlerini geliştirir. Bilgisayar sistemleri olan birçok işletme, başta ofis ortamlarında olmak üzere tam zamanlı çalışmak için sistem analistlerini işe alır. Sistem analistleri, iş analistleri, teknik destek personeli ve diğer bilgi teknolojisi profesyonelleri ile işbirliği içinde çalışır ve genellikle teknik departman yöneticilerine veya teknik ekip amirlerine rapor verir. Bilgisayar sistemlerini ofis içinden yükselten ve koruyan sistem analistleri için seyahat nadiren gereklidir.

Sistem Analisti Görevleri ve Sorumlulukları

Sistem analistlerinin iş görevleri, sahip oldukları bilgisayar sisteminin büyüklüğüne, işe alım sektörüne ve düzenli olarak birlikte çalıştıkları teknoloji personelinin sayısına göre değişir. Fakat sistem analistleri için bu temel görevler tüm endüstriler ve işletmeler için evrenseldir:

Test ve Monitör Teknolojisi

Sistem analistleri mevcut bilgisayar programlarını, yazılımlarını ve sistemlerini test eder ve izler.

Kodu Değerlendir

Sistem analistleri programlama kodlarını ve komut dosyalarını değerlendirir.

Plan Sistemleri

Sistem analistleri, işe alım şirketinin iş ihtiyaçlarına göre yeni bilgisayar sistemleri planlar ve oluşturur.

Sistemlerde Sorun Giderme

Sistem analistleri, bağlantı, verimlilik ve diğer sorunlar için bilgisayar sistemlerinde sorun giderir.

Destek Destek Talepleri

Sistem analistleri, teknik destek personeli tarafından çözülemeyen destek taleplerini yanıtlar.

Rapor Oluştur

Sistem analistleri, bilgisayar sistemlerinin nasıl kullanıldığını takip etmek için raporlar oluşturur ve bu raporları teknoloji departmanı yöneticilerine ve amirlerine sunar.

Bilgileri Ayıkla

Sistem analistleri performansı artırmak için bilgisayar sistemlerinden bilgi alırlar.

Yeni Teknoloji Ekle

Sistem analistleri, mevcut sistemi yükseltmek ve teknoloji güncellemeleriyle güncel tutmak için bilgisayarlara yeni teknoloji ve yazılımlar ekler.

Analiz Sistemleri

Sistem analistleri bilgisayar sistemlerini bilgi akışı, donanım ve yazılım gereksinimleri ve güvenilirlik açısından inceler. Bu durum sistem içindeki veritabanlarının analizini içerir.

Tasarım Çalışmaları

En Popüler:  Hizmetçi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Sistem analistleri, potansiyel sistem çözümleri ve yükseltmelerini gösteren tasarım çalışmaları yapar. Bu durum bilgisayar yükseltmeleri eklemek için maliyet tahminleri oluşturmayı içerir.

Sistem Analisti Nasıl Olunur?

Sistem analistleri, işlevselliği artırmak ve iyileştirmeler yapmak için bilgisayar sistemlerini koruyan ve yükselten programlama ve bilgisayar becerilerine sahip detay odaklı profesyonellerdir. Sistem analistlerini işe alırken, işverenler aşağıdaki ek yeteneklere sahip profesyonelleri ararlar:

  • Programlama – Sistem analistleri, mevcut bilgisayar kodunu ve komut dosyalarını analiz etmek ve gerekli değişiklikleri yapmak için programlama becerilerini kullanır
  • Bilgisayar yetenekleri – Güçlü bilgisayar becerileri, bilgisayar sistemlerini izleyen ve geliştiren sistem analistleri için bir zorunluluktur.
  • Detaylara dikkat – Sistem analistleri bilgisayar sistemleri için raporlar ve tasarım planları oluşturduklarından, bu profesyonellerin son derece detay odaklı olmaları gerekir
  • İletişim yetenekleri – Sistem analistleri güçlü sözel iletişim yetenekleri gerektiren işbirlikçi bir ortamda çalışır
  • Problem çözme yetenekleri – Sistem analistleri, bilgisayar sistemi sorunlarını gidermek ve verimliliği artırmanın yollarını bulmak için problem çözme becerilerini kullanır
  • Zaman yönetimi – Sistem analistleri sıkı zaman sınırları içinde çalışabilmelidir, bu nedenle işverenler iyi zaman yönetimi becerilerine sahip profesyonelleri ararlar

Sistem Analisti Eğitimi ve Öğretimi

Birçok işveren sistem analistlerinin bilgisayar bilimleri, bilgi sistemleri veya ilgili bir çalışma alanında lisans derecesine sahip olmalarını ister. BT alanındaki yüksek lisans derecesi birçok işveren tarafından tercih edilir. Genellikle sistem analistleri için gerekli değildir.

Günlük iş işlevlerini yerine getirmek için gerekli eğitim ve yeteneklere sahip olan sistem analistlerine çok az veya hiç iş eğitimi verilmemektedir. Yeni işe alınan sistem analistlerine, işletmenin bilgisayar sistemine aşina olmaları için kısa bir eğitim veya oryantasyon süresi verilir. Fakat bu genellikle bir haftadan fazla sürmez.

Sistem Analisti Maaşı ve 2023 Yıllık Kazancı

Meslek İstatistikleri Bürosu tarafından sağlanan verilere göre bilgisayar sistemleri analistleri yıllık ortalama 88.270 TL maaş alıyorlar. 2019’da bilgisayar sistemleri analistleri için 2029’a kadar %9 büyümesi beklenen 600.000’den fazla iş vardı. Bu durum ABD’deki ortalama iş büyüme oranı kadar hızlı.

En Popüler:  Strateji Yöneticisi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Birçok işveren sistem analistlerine ücretli izin ve tatil günleri, hastalık günleri ve emeklilik ödenekleri gibi sosyal yardım paketleri sunar. Diş ve görme faydalarını içeren sağlık sigortası kapsamı standarttır. Birçok işveren hayat sigortası teminatı da sunar.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Her türlü sistem analisti, iş bulma arayışındadır, eğitimlerini ilerletir ve yüksek teknolojili bilgisayar sorunlarını ve günlük sorunları bu kaynaklarda yer alan bilgilerle çözmek için püf noktaları öğrenir:

Bilgisayar Bilimi – Bu web sitesinde sistem analistleri ve diğer birçok BT uzmanı için iş ilanları bulunmaktadır. Kariyer kaynaklarını bulmak, burs programlarını keşfetmek ve ABD genelindeki lisans programları hakkında daha fazla bilgi almak için bu siteyi ziyaret edin.

Bilgisayar Sistemleri Analisti Olarak Kariyer – Bu kitabı bir sistem analisti olmak için ne gerektiğini öğrenmek, işverenlerin neler beklediğini öğrenmek ve bu kariyerle ilgili tüm görevleri tamamlamak için ipuçları ve stratejiler keşfetmek

IEEE Bilgisayar Topluluğu – Bir sistem analisti olarak ilerlemek için iş panosunda fırsatlar arayın, yaklaşan konferans ve etkinlik tarihlerini bulun, mesleki eğitim kaynaklarını arayın ve bu web sitesindeki dijital kütüphaneye göz atın.

Sistem Analisti Çözümleri: Windows Komut Satırından Kurumsal Ağ Yamalama – Bu kitapla yazılım yüklemek, yapılandırma değişiklikleri yapmak ve sistem analistlerine yönelik diğer stratejileri okumak için ipuçları ve teknikler okuyun

İş analitiği – Bu sitedeki sistem analistleri ve iş analistleri için online programları, derece bilgilerini, kariyer bilgilerini ve diğer kaynakları keşfedin

Sistem Analizi ve Tasarımı: UML ile Nesneye Yönelik Bir Yaklaşım – Sistemleri bu kitaptaki kaynaklarla analiz etmek ve tasarlamak için ne gerektiğini anlayın

Sistem Analisti ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Sistem Analisti
  • Sistem Müdürü
  • BT Analisti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu