Torna Operatörü İş Tanımı ve Maaşları – 2021

Torna Operatörü İş Tanımı

Torna operatörleri, hammaddeleri parçalara ve diğer bileşenlere işlemek için torna adı verilen makineleri kullanır. İşverenleri otomotiv, mobilya, havacılık ve tıp alanları gibi çeşitli endüstrilere hizmet verebilir. Bu durum lise boyunca herhangi bir eğitim gerektirmeyen giriş seviyesi bir konumdur. İşverenler ayrıca torna operatörlerinden sektöre özgü sertifikalara sahip olmalarını isteyebilir. Torna operatörleri genellikle endüstriyel makinelerin çevresinde bir atölye ortamında çalışır. Doğrudan lider makinistlere veya mağaza yöneticilerine rapor verirler.

Torna Operatörünün Görevleri ve Sorumlulukları

Torna operatörleri için özel iş görevleri, işverenlerine göre değişir. Bununla birlikte tüm torna operatörleri için ortak olan birkaç temel görev vardır, örneğin:

Torna Tezgahlarını Çalışmaya Hazırlama

Üretim sürecine başlamadan önce, torna operatörleri makineleri hammaddeleri işlemek için hazırlar. Makine hazırlamak için torna operatörleri yükseklik ve genişlik gibi belirli ayarları yapar.

Üretim İçin Malzemeyi Hazırlama

Torna operatörleri hammaddeyi parça üretimi için hazırlar. Bu durum kullanılan malzemelerin doğru boyutta olmasını sağlar. Torna operatörleri, doğru malzemelerin kullanıldığından emin olmak için taslaklara ve parça planlarına bakar.

Torna Tezgahını Çalıştırın

Makine ve malzemeler imalat için hazırlandıktan sonra, torna operatörleri torna tezgahını ve diğer makineleri güvenli ve verimli bir şekilde çalıştırır. Parçaların doğru şekilde üretilmesi için makinenin düzgün çalışmasından sorumludurlar.

Bitmiş Parçalarda Kalite Kontrolü Yapın

Torna operatörleri ürettikleri tüm parça ve bileşenler üzerinde kalite kontrol muayeneleri yaparlar. Bu durum bitmiş parçaların planları ve diğer planlarla karşılaştırılmasını içerir. Parçalar kalite standartlarını karşılamıyorsa, torna operatörlerinin genel olarak bunları yeniden üretmeleri gerekir.

Gözetim Rutin Bakım

Torna operatörleri, işlettikleri tüm torna tezgahlarının ve diğer endüstriyel makinelerin bakımından sorumludur. Bu durum düzgün çalıştığından emin olmak için torna tezgahının performansını izlemeyi içerir. Torna operatörü makinelerinde herhangi bir sorun bulursa, bakımın planlanmasından sorumludur.

Torna Operatörü Nasıl Olunur?

Torna operatörleri baskı altında iyi çalışır ve endüstriyel makinelerle çalışırken güvenlik kurallarını anlar ve takıntılı olarak takip ederler. İşverenler, en azından lise diplomasına’na sahip olan torna operatörlerini işe almak istiyorlar. İşverenler en az bir yıllık tecrübesi olan adayları işe almayı tercih eder. Ancak birçok pozisyonda adayların önceden deneyime sahip olmaları gerekmez. Başarılı torna tezgahı operatörleri aşağıdaki becerileri ve nitelikleri de gösterir:

 • El-göz kordinasyonu – Torna operatörleri yüksek düzeyde el-göz koordinasyonuna sahiptir ve bu beceriyi endüstriyel makinelerle yüksek basınçlı senaryolarda kullanırlar. Ayrıca hızlı reaksiyon süreleri vardır
 • Envanter yönetimi – Torna operatörleri hammadde envanterinin nasıl izleneceğini ve bakımının nasıl yapılacağını bilir. Daha fazla malzemenin ne zaman sipariş edilmesi gerektiğini anlayabilir ve sipariş sürecini yönetmekte ustadırlar
 • Fiziksel uygunluk – İşin doğası gereği, torna operatörleri bütün gün ayakları üzerinde. Başarılı adaylar fiziksel olarak en az sekiz saatlik vardiyada rahatça durabilecek kadar zinde
 • Detaylara dikkat – Torna operatörleri, ürettikleri parçaların kesin standartlara ve planlara uyması gerektiğinden ayrıntılara takıntı gösterirler. Parçaların bu kalite standartlarına uymadığını anlayabilir ve tornalama işlemi sırasında hataları önlemek için çalışabilirler
 • Güvenliğe adanmışlık – Torna tezgahları gibi endüstriyel makineler torna tezgahı operatörü için belirli bir risk düzeyi ile çalışır. Bu nedenle torna operatörleri güvenlik kurallarına özellikle dikkat eder ve sürekli olarak güvenli olmayan durumları ararlar

Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar

Torna operatörleri genellikle günlük olarak aşağıdaki araçlarla çalışır:

 • Torna makineleri ve diğer endüstriyel makineler
 • Ölçüm aletleri (mikrometreler, yükseklik ve derinlik ölçerler)
 • Microsoft Office Suite (özellikle Word ve Excel)

Torna Operatörü Eğitim ve Öğretim Süreci

Başarılı torna operatörleri en az lise diplomasına sahiptir. Talaşlı imalat konusunda daha fazla eğitim almış olan adaylar, genellikle talaşlı olmayanlara göre işe alınır. Bazı işverenler, torna tezgahı işlemede Ulusal Metal İşleme Becerileri Enstitüsü (NIMS) sertifikası gibi sertifikaları olan adayları da arayabilir.

Torna Operatörü Maaşı ve Ekonomik Durumu

Meslek İstatistikleri Bürosu’na (MİB) göre torna operatörleri, makinist ve takım ve kalıp üreticileri kategorisinde listelenen ortalama yıllık 41.700 TL maaş alıyor. Alanında en çok para kazanan torna tezgahı operatörleri yılda 62.000 TL’ye kadar kazanabilirler. Kazançların düşük olanları yılda 25.900 TL kadar az kazanmaktadır. Torna operatörlerine genellikle işverenlerinden bir yardım paketi verilir. Bu faydalar genellikle dişhekimliği ve görme kapsamı dahil sağlık sigortası ile birlikte tatil ve hastalık zamanını içerir.

MİB, bu kategorideki torna operatörlerinin 2029 yılına kadar yaklaşık %2’lik bir istihdam artışı yaşamayı beklediğini bildirdi. Teknoloji ve makine otomasyonundaki gelişmeler, bu büyüme oranının ortalamanın altında olmasının nedeni olabilir.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Torna makineleri ve genel işleme endüstrisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki yardımcı kaynaklara göz atın:

Amerikan Makinist Metal İşleme Ağı – Benzer fikirlere sahip profesyoneller arıyorsanız, bu LinkedIn grubuna göz atın. Torna operatörleri dahil olmak üzere makinistlerden oluşan bu grup, soru sormak ve cevaplamak için hoş bir forum ile size ağ oluşturma ve alan hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı sunar

Pratik Makinist – Bu durum dünyanın dört bir yanındaki torna operatörleri ve diğer makinistlerle bağlantı kurabileceğiniz bir forum web sitesidir. Benzersiz forum yaklaşımı, soruları yanıtlamaya veya sektördeki en son gelişmeleri tartışmaya yardımcı olabilecek profesyonellerle gerçek zamanlı iletişim kurmanıza olanak tanır

Makine El Kitabı – Bu kitap genellikle makinistlerin son 100 yılda yazılmış en popüler referans kitabı olarak lanse edilir. Hızlı başvuru ve bilgi için kişinize saklayabileceğiniz zengin bir bilgi içerir.

Torna ustası Yardımı Sürdür

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Torna ustası
 • Hat Operatörü
 • Pres Operatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu