Yardım Masası Destek Uzmanı Maaşları, Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Yardım Masası Destek Uzmanları

Lisans düzeyiÖnlisans veya lisans derecesi
Derece Alan Bilgisayar bilimi veya bilgisayar mühendisliği
Lisans/ BelgelendirmeGönüllü sertifikalar mevcut
Deneyim İş başında eğitim genellikle gerekli
Önemli beceriler Karmaşık kılavuzları ve terminolojiyi okuma ve anlama yeteneği; donanım reklam yazılımı anlayışı; müşteri hizmetleri, iletişim ve problem çözme becerileri
İş Büyümesi (2014-2024) %12 büyüme
Ortalama Yıllık Maaş (2015)51.470 Türk lirası (bilgisayar destek uzmanları için)

Kaynaklar: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Yardım masası destek uzmanları veya bilgisayar destek uzmanları, bireylere veya şirketlere teknik destek sağlar. Müşterilere yardımcı olmak için, yardım masası uzmanlarının hem sorun giderme için gereken teknik bilgilere hem de teknik sorunlar yaşayan bireylerle etkileşime geçmek için gereken müşteri hizmet becerilerine sahip olmaları gerekir. Bilgisayarla ilgili bir alanda bir ortak veya lisans derecesi, bu alanda çalışmak için genellikle gerekli olmakla birlikte, kayda değer teknik bilgi veya deneyime sahip kişiler de iş bulabilir.

Günlük görevler

Yardım masası destek uzmanları genellikle bilgisayar üreticileri, bilişim firmaları, telekomünikasyon şirketleri veya dış destek hizmetleri için çalışabilirler. Ayrıca finansal, sağlık ve kamu ya da özel eğitim hizmetleri için çalışabilirler.

Yardım masası desteği profesyonel cevaplı telefon görüşmelerine destek verin veya bilgisayarlarda veya yazıcılar veya yönlendiriciler gibi ilgili aygıtlarda teknik sorunlar yaşayan müşterilerin gönderdiği e-postalara yanıt verin. Bir müşteriye yardım ederken, ilk adım bir kişinin bilgisayar problemini belirlemektir. Sorun giderme sürecinin bir parçası olarak, yardım masası destek uzmanlarının bilgisayarla ilgili sorunları tespit etmek için teknolojik olarak zorlanan müşterilere birçok adımda rehberlik etmesine yardımcı olun. Bu genellikle karmaşık el kitaplarını ve terminolojiyi okuma ve anlama ve ardından temel terminolojiyi kullanarak müşterilere bilgi iletme becerisi gerektirir.

En Popüler:  Ticari Fotoğrafçı: İstihdam Bilgisi ve Kariyer Gereksinimleri

Yardım masası destek uzmanları genellikle her bir müşteri etkileşimini belgeler, böylece diğer profesyoneller de davayı devralmaları durumunda hızlanacaktır. Yardım masası uzmanları genellikle birinci seviye desteğin bazı vakaları yönettiği. Ancak daha üst düzey desteğe veya hatta süpervizörlere gelişmiş konular iletebileceği kademeli bir sistemde çalışır. Bu, giriş bilgilerinin yanı sıra şifrelerin yönetilmesini ve güvenli bir şekilde saklanmasını içerebilir. Ayrıca, işverenlere devam eden müşteri sorunları ve ürünle ilgili sorunlar hakkında geri bildirim sağlamalıdır.

Yardım masası destek uzmanları ayrıca yerinde tanılama yapabilir, yeni yazılım yükleyebilir ve bilgisayar donanımını onarabilir. Ayrıca müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için doğru donanım veya yazılım parçalarını belirlemesi ve sipariş etmesi gerekebilir.

Kariyer Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu bilgisayar desteği uzmanlarının istihdamının 2014 ve 2024 yılları arasında %12 oranında büyümesini beklemektedir, bu da ortalama bir büyüme oranından daha hızlıdır. Bireylerin ve kuruluşların yeni teknolojiyi benimsemeleri ve anlamaları için bir ihtiyaç oluşturan teknolojik gelişmeler destek uzmanlarına olan talebe katkıda bulunacaktır. Mayıs 2015’te, BLS verilerine göre, bilgisayar destek uzmanları için ortalama yıllık maaş 51.470 liraydı.

Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

BLS’a göre, birçok işveren üniversite eğitimli yardım masası destek profesyonellerini işe almayı tercih etmektedir ve bazı işverenler yalnızca bilgisayar bilimi veya bilgisayar sistemleri mühendisliği gibi bilgisayarla ilgili bir alanda lisans dereceleri tamamlamış destek profesyonellerini işe almaktadır. Diğer durumlarda, işverenler bilgisayarları gidermek için gerekli teknik becerileri veya deneyimleri gösteren resmi eğitimi olmayan bireyleri işe alabilir. Çoğu şirket, yeni işe alımlarının, eğitimleri veya eğitimleri ne olursa olsun, bir aydan bir yıla kadar resmi işbaşı eğitimini tamamlamasını ister.

Sadece özetlemek gerekirse, eğitim veya deneyiminiz varsa, bir bilgisayar veya bir iş yardımcısı yardım uzmanı olarak nitelenebilirsiniz. 2024 boyunca, destek profesyonelleri için iş fırsatlarının, ortalama %12’den daha hızlı bir oranda artması beklenmektedir.

En Popüler:  Baş İdari Görevlisi: Görev Görevleri, Gereksinimler ve Kariyer Bilgileri

Bir Yorum

  1. Kredi talep eden müşterilerimize hızlı bir bildirimde bulunmaktayız olayını sürekli kullanan bir meslek grubudur kendileri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu