Yardım Masası Destek Uzmanı Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Yardım Masası Destek Uzmanları

Lisans düzeyiÖnlisans veya lisans derecesi
Derece AlanBilgisayar bilimi veya bilgisayar mühendisliği
Lisans/BelgelendirmeGönüllü sertifikalar mevcut
Deneyimİş başında eğitim genellikle gerekli
Önemli becerilerKarmaşık kılavuzları ve terminolojiyi okuma ve anlama yeteneği; donanım reklam yazılımı anlayışı; müşteri hizmetleri, iletişim ve problem çözme becerileri
İş Büyümesi (2014-2024)%12 büyüme
ortalama maaş (2024)61.470 Türk lirası (bilgisayar destek uzmanları için)

Kaynaklar: Meslek İstatistikleri Bürosu

Yardım masası destek uzmanları veya bilgisayar destek uzmanları, bireylere veya şirketlere teknik destek sağlar. Müşterilere yardımcı olmak için, yardım masası uzmanlarının hem sorun giderme için gereken teknik bilgilere hem de teknik sorunlar yaşayan bireylerle etkileşime geçmek için gereken müşteri hizmet becerilerine sahip olmaları gerekir. Bilgisayarla alakalı bir alanda bir ortak veya lisans derecesi, bu alanda çalışmak için genellikle gerekli olmakla birlikte, kayda değer teknik bilgi veya deneyime sahip kişiler de iş bulabilir.

Günlük görevler

Yardım masası destek uzmanları genellikle bilgisayar üreticileri, bilişim firmaları, telekomünikasyon şirketleri veya dış destek hizmetleri için çalışabilirler. Ayrıca finansal, sağlık ve kamu ya da özel eğitim hizmetleri için çalışabilirler.

Yardım masası desteği profesyonel cevaplı telefon görüşmelerine destek verin veya bilgisayarlarda veya yazıcılar veya yönlendiriciler gibi ilgili aygıtlarda teknik sorunlar yaşayan müşterilerin gönderdiği e-postalara yanıt verin. Bir müşteriye yardım ederken, ilk adım bir kişinin bilgisayar problemini belirlemektir. Sorun giderme sürecinin bir parçası olarak yardım masası destek uzmanlarının bilgisayarla ilgili sorunları tespit etmek için teknolojik olarak zorlanan müşterilere birçok adımda rehberlik etmesine yardımcı olun. Bu genellikle karmaşık el kitaplarını ve terminolojiyi okuma ve anlama ve ardından temel terminolojiyi kullanarak müşterilere bilgi iletme becerisi gerektirir.

En Popüler:  Girişimci Nedir? Maaş ve Eğitim Bilgisi

Yardım masası destek uzmanları genellikle her bir müşteri etkileşimini belgeler. Bu sayede diğer profesyoneller de davayı devralmaları durumunda hızlanacaktır. Yardım masası uzmanları genellikle birinci seviye desteğin bazı vakaları yönettiği. Fakat daha üst düzey desteğe veya hatta süpervizörlere gelişmiş konular iletebileceği kademeli bir sistemde çalışır. Bu durum giriş bilgilerinin yanı sıra şifrelerin yönetilmesini ve güvenli bir şekilde saklanmasını içerebilir. Ayrıca işverenlere devam eden müşteri sorunları ve ürünle ilgili sorunlar hakkında geri bildirim sağlamalıdır.

Yardım masası destek uzmanları ayrıca yerinde tanılama yapabilir, yeni yazılım yükleyebilir ve bilgisayar donanımını onarabilir. Ayrıca müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için doğru donanım veya yazılım parçalarını belirlemesi ve sipariş etmesi gerekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu