Maden Mühendisi Nedir? Maaşları, Kariyeri ve Eğitimleri

Maden Mühendisi İçin Görev Tanımı

Maden mühendisleri, doğal kaynakları bulmak, çıkarmak ve taşımak için kullanılan sistemleri tasarlar ve oluşturur. Yeni madencilik ekipmanları geliştirip tasarlarlar ve kullanılan madencilik prosedürlerinin güvenli ve verimli olmasını sağlarlar. Giderek artan şekilde, madencilik mühendisleri dikkatlerini, madencilik ekipmanı ve çevreye olabildiğince kolay olan teknikler oluşturmaya odaklamaktadır.

Eğitim Şartları Lisans
İş Yetenekleri İletişim, yaratıcılık, matematik, problem çözme
Yıllık Ortalama Maaş (2021)* 94.240 TL (madencilik ve jeoloji mühendisleri için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %8 (madencilik ve jeoloji mühendisleri için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Maden mühendisleri iş bulmak için en az lisans derecesine ihtiyaç duyarlar ve birçok araştırma pozisyonu yüksek lisans veya doktora gerektirir. Öğrencilerin almaları gereken bazı dersler arasında jeoloji, madencilik işletmesi, maden tasarımı, metalurji ve çevresel ıslah yer alır.

Lisans Gereklilikleri

Kamu sektöründe çalışan herhangi bir maden mühendisi devlet lisansına sahip olmalıdır. Gereksinimler duruma göre değişir. Genellikle eğitim ve deneyim kombinasyonunu ve bir dizi testi içerir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Maden mühendisleri matematik ve fen bilimlerinde güçlü bir geçmişe, iyi organizasyon becerilerine ve güçlü problem çözme yeteneklerine sahip olmalıdır. Yaratıcılık ve etkili iletişim kurma yeteneği de gereklidir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosuna (BLS) ABD’ye göre madencilik ve jeoloji mühendisliği alanındaki iş sayısının, 2016-2026’dan bu yana ulusal ortalamaya paralel olarak %8e kadar çıkması beklenmektedir. BLS ayrıca madencilik ve jeoloji mühendisleri için ortalama yıllık maaşın 2017’de 94.240 TL olduğunu belirtti.

Benzer Meslekler

Maden bilimci olmak isteyenler, petrol mühendisliği ve jeoloji gibi ilgili meslekleri göz önünde bulundurabilirler.

Petrol mühendisi

Bir petrol mühendisinin çalışması, petrol ve gazın yerden çıkarılmasına odaklanır. Bu çalışma, mekanik veya kimyasal işlemlerin iyileştirilmesini, sondaj planlarının yapılmasını, iyi testlerin veya sahada ekstraksiyon ekipmanlarının bakımını içerebilir. Giriş seviyesindeki çalışmalar için, petrol mühendisliği alanında lisans derecesi veya yakından ilgili bir alan gerekmektedir. Kamu sektöründe çalışan petrol mühendisleri devlet lisansına sahip olmalıdır; lisans gereklilikleri eyaletlere göre değişmekle birlikte çoğu ABET tarafından onaylanmış bir program, iş deneyimi ve iki sınavdan bir derece gerektirir. Petrol mühendisleri ayrıca Petrol Mühendisleri Derneği sertifikası alabilirler. BLS, bu alandaki işlerin 2016-2026 arasında %15 oranında artmasını bekliyor. Bu meslek, 2017 yılında, 132.290 TL ortalama maaş ödedi.

Geoscientist

Bir yerbilimci, Dünya gezegeninin fiziksel özelliklerini ve işlemlerini inceler. Yerbilimleri, oşinografi, paleontoloji, sismoloji ve daha fazlası gibi alt alanlarda uzmanlaşabilirler. Yerbilimciler bu alanda çalışır, gözlemler yapar, ölçümler veya örnekler alırlar ve laboratuvarda araştırma ve analiz yaparlar. Bu kariyer en az bir lisans derecesi gerektirir; bir doktora araştırma işleri için genellikle gereklidir. Devlete bağlı olarak lisans gereklilikleri de geçerli olabilir. BLS, yerbilimci işlerinin 2016-2026’dan %14 artacağını tahmin ediyor; Yerbilimciler, 2017’de ortalama para olarak 89.850 TL kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu