Yapım Koordinatörü Nedir? Maaşları, Kariyeri ve Eğitimleri

Üretim Koordinatörü için Görev Tanımı

Üretim koordinatörleri genellikle üretim yöneticisine rapor verir. Üretim asistanlarını denetleyebilir, yiyecek içecek hizmetini koordine edebilir, faturalamayı izleyebilir, aktörlerin çağrı zamanlarını bilmelerini sağlayabilir ve üretim programlarını koruyabilirler. Bir yapım koordinatörünün görevleri bağımsız bir film, stüdyo özelliği, ağ ya da kablolu televizyon dizisi, gece geç saatlerde talk show ya da sabah haber programı üzerinde çalışıp çalışmadığına bağlı olarak değişebilir. Üretim koordinatörleri ayrıca bir ağın tanıtım departmanlarındaki, radyo istasyonlarındaki veya reklam ajanslarındaki personel üzerinde de çalışabilir. Birçok film ve televizyon yapım koordinatörü pozisyonu Los Angeles ve New York’ta bulunmaktadır.

Eğitim Şartları Seçenekler arasında lisans derecesi, yapım asistanı veya diğer ilgili deneyim olarak en az 1 yıllık deneyim bulunmaktadır.
İşin Gereklilikleri Değişken. Fakat üretim asistanlarını denetleme, yiyecek içecek hizmetini koordine etme, faturalamayı izleme, üretim programlarını sürdürme dahil
Ortalama Maaş (2023) 71.620 Türk lirası (yapımcılar ve yöneticiler)
İş Büyümesi (2016-2026) %12 büyüme (üreticiler ve yöneticiler)

Kaynak: Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Derecesiz bir üretim koordinatörü olmak mümkün olsa da birçok işveren – özellikle televizyon ağları – İletişim, TV ve Film ya da Pazarlama alanında lisans diplomasına ihtiyaç duyuyor. İşverenler aynı zamanda, bir yapımcı asistanı veya bir yapımcı asistanı olarak tecrübe içerebilen, televizyon veya film yapımında en az bir yıl ilgili tecrübeye ihtiyaç duyabilirler. Televizyon istasyonlarındaki veya yapım şirketlerindeki stajlar, üretim koordinasyonunda bir kariyer için değerli uygulamalı eğitim ve ağ iletişimi sağlayabilir.

En Popüler:  Genel Muhasebeci Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Üretim koordinatörleri yüksek düzeyde organize, ayrıntı odaklı ve kelime işlemesi, veri girişi ve bütçeleme konularında uzman olmalıdır. Derinlemesine teknik yeteneklere ihtiyaç duyulmasa da üretim koordinatörleri, gardırop, giyinme, kamera, kurgu, tanıtım, bordro veya muhasebe bölümleriyle etkin bir şekilde iletişim kurabilmeleri için üretimin tüm yönlerini bilmelidir. Reklamcılıkta çalışanlar gibi bazı üretim koordinatörleri ayrıca kopya yazabilir, müşteri faturalandırmasını izleyebilir, müşteri web sitelerini güncelleyebilir ve üretilen spotların televizyon istasyonlarına teslim edilmesini sağlayabilir.

Mesleki Görünüm ve Maaş

Tecrübe yoğun sayılır ve bu kariyere düşen görevler farklıdır. Bu yüzden üretim koordinatörleri sitcom, bir saatlik drama, haber, film veya reklam gibi belirli alanlarda uzmanlaşarak iş güvenliğini artıracaktır. Film ve televizyonda prodüksiyon yöneticisi veya çizgi yapımcısı olma yolunda prodüksiyon koordinatörü olacaktır. MİB’e göre ortalama maaş 2017’den itibaren 71.620 TL.

Benzer Meslekler

Üretici ve Yönetmen

Normalde, sektörle ilgili mesleklerde lisans derecesine ve deneyime sahip olan bu profesyoneller senaryoları seçer, seçmen seçer ve seçerler, üretimi denetler ve projeleri bütçe dahilinde ve programa uygun tutarlar. Meslek İstatistikleri Bürosu tarafından 2016-2026 yılları arasındaki üreticiler ve yöneticiler için ortalama istihdam oranının %12’den daha hızlı olması bekleniyordu. 2017 yılında Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) ortalama maaşın 71.620 TL olduğunu bildirdi.

Film ve Video Editör

Yayın veya filmle ilgili bir lisans derecesi kazandıktan sonra, bu editörler film çekimleri düzenleyerek, yönetmenlerle işbirliği yaparak ve bir bilgisayarda sahneleri düzenleyerek iş arayabilirler. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), işlerin büyümesinin 2016-2026 yıllarında bu pozisyonlar için %17 oranında artması beklendiğini söyledi. Film ve video editörleri, 2017 yılında ortalama 61.190 TL kazandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu