Televizyon Aktörü Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Televizyon Aktörü İçin Kariyer Bilgileri

Televizyon aktörleri, günümüzde televizyon olan farklı alanda rol oynamakta ve farklı işlevlerde çalışmaktadır. Genellikle televizyonlarda veya yerde çalışmak için uzun saatler harcarlar. Her ne kadar ülke genelinde ve uluslararası alanda televizyon şovları çekilse de, pek çok televizyon oyuncusu Los Angeles’ta veya New York’ta, televizyon işlerinin yürütüldüğü ve çoğu oyuncuların seçmeler düzenlediği yerlerde yaşıyor.

Eğitim alanı Tiyatro veya Televizyon ve Film
İş Yetenekleri Oyunculuk tekniklerinde yetenekli, rol oynamada sebat, fiziksel görünüm
Ortalama Ücret (2017)* Saatte 17.40 TL (tüm oyuncular için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %12 büyüme (tüm aktörler için)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bazı başarılı televizyon oyuncuları tiyatro derecelerini tamamladı; diğerlerinin televizyon ve film çalışmalarında dereceleri vardırve hala diğerleri tamamen yeteneklerine ve azmetlerine dayanarak başarı elde etmişlerdir. Associate ve lisans programlarındaki tiyatro programları, televizyon yapımcılarına canlı prodüksiyonlarla ilgili teknik ve destek alanlarına ek olarak oyunculuk teorisi, tarihi ve oyunculuk teknikleri hakkında bilgi sağlar. Bu programlar tamamlamak için iki ile dört yıl arasında bir yer gerektirebilir. Associate ve lisans programlarının televizyon ve film çalışmalarındaki programları, bir televizyon şovu yapımında rol alan tüm öğelerin güçlü geçmişini ve film ve televizyonun tarihçesi ve işiyle ilgili kursların araştırılmasını sağlar.

İş Yetenekleri

Televizyonda oyunculuk kariyerinde yetenek, bilgi ve oyunculuk tekniklerinin pratiği, rollerin sürdürülmesinde sebat ve şans gerekir. Ekran Aktörleri Birliği (SAG), rolleri için belirtilen yükseklik, yaş, ağırlık ve diğer fiziksel özelliklerden dolayı televizyon oyunculuğunun önemli bir yönü olarak fiziksel görünümü listeler. Bununla birlikte televizyon programlarının çeşitliliği ve karakterleri destekleme ihtiyacı nedeniyle, her şekil ve boyuttaki profesyoneller için televizyon oyunculuk fırsatları mevcuttur.

En Popüler:  Süreç/Proses Mühendisi Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Bir televizyon aktörünün kabul ettiği ilk roller hiç ödeme yapamayabilir. Yavaş yavaş, oyuncular tecrübe kazanır ve özgeçmişlerindeki kredi sayısını arttırır ve daha fazla gelir elde etmelerini sağlar. Meslek İstatistikleri Bürosu, birçok aktörün diğer alanlarda ikinci meslek sahibi olduğunu belirtir.

MİB, televizyon oyuncuları da dahil olmak üzere, oyuncuların işlerinin 2016 ve 2026 arasında yaklaşık %12 oranında artacağını öngörüyor. Tüketiciler daha fazla televizyon şovu ve filmi talep ediyor. Fakat bu talebi karşılayacak kadar iş beklenmiyor.

Televizyon rolleri için yapılan dökümün çoğu, Los Angeles ve New York’ta meydana gelir ve bu iki şehri televizyonda oyunculuk çalışması için en iyi yerler yapar. Saat başına daha mütevazı bir miktar ödeyen televizyon oyunculuğunun aksine, MİB, sektörde çalışan aktörler için ulusal ortalama kazancın 2017’de saat başına 32.90 TL olduğunu bildirmektedir.

Benzer Meslekler

Kamu eğlence dünyasında diğer kariyer seçenekleri şunlardır:

Yönetmen

Yapımcı veya yönetmen olabilmek için genellikle lisans derecesi gerekir. MİB’e göre bu profesyonellerin 2016 ve 2026 yılları arasında işlerinde %12lik bir artış olacağı öngörülüyor. Ortalama olarak üreticiler ve direktörler, 2017’de yıllık 90.770 TL (veya saatte 43.60 TL ) kazandı.

Film ve Video Editör

Bu çalışanlar için 2016-2026 raporlama döneminde ortalamadan daha hızlı istihdam artışı %17 olarak öngörülmüştür. Film ve video editörleri için eğitim gereksinimleri değişiklik göstermektedir. Fakat bu profesyonellerin çoğunun bazı resmi eğitimleri vardır. 2017 yılında film ve video editörleri arasındaki ortalama maaş, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) verilerine dayanarak 83.000 TL (saatte 40.30 TL) idi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu