Yapı ve İnşaat Müfettişi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Yapı ve İnşaat Müfettişi Nedir?

Bir şehir veya ilçede bir bina ve inşaat müfettişi istihdam edilir ve kullanımlarının güvenli olduğundan emin olmak amacıyla binaları denetler. Müfettiş bunu, incelemeden geçmek için uyulması gereken ayrıntılı ve belirli standartlara sahip bina kodunu uygulayarak yapar.

İncelenen bina yeni inşa edilmiş bir bina, tadilat projesi veya hatta incelenmesi gereken muhtemel bir gayrimenkul alımı olabilir.

Yapı ve İnşaat Müfettişi Ne Yapar?

Bina kodu, belirli bir güvenlik seviyesi ve inşaat kalitesi göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Bir yapının kullanılabilmesi için önce, yapı ve inşaat müfettişinin aranması ve onu kapsamlı bir şekilde incelemesi, kodlara uygun ve kullanım için güvenli olduğunu onaylaması gerekir.

Ancak denetim geçtikten sonra bina işgal edilebilir veya satılabilir. Genellikle inşaat ve inşaat müfettişleri, bir yapı inşa edilmeden önce yeni inşaat planlarına bakarlar. Planlar onay için devlet dairelerine getirilir. Bu sayede herhangi bir sorunu erkenden tespit ederek zamandan ve paradan tasarruf sağlar.

Evlerini yeniden biçimlendiren ev sahipleri ilaveler veya iyileştirmeler yapmak istediklerinde veya evlerinin bir kısmını veya tamamını yıkmak istediklerinde, bunun için izin başvurusunda bulunmaları gerekir. Bir bina ve inşaat müfettişi bu sürece dahil olacak ve farklı tamamlanma aşamalarında yasal ve uygun şekilde yapıldığından emin olacaktır.

İnşaat ve inşaat müfettişleri, teftişlerinde titiz ve seçici olma eğilimindedir. Bunun nedeni, bir müfettiş bir binayı onaylarsa ve daha sonra ciddi bir sorun ortaya çıkarsa, müfettiş sorumlu tutulabilir. Denetçiyle işbirliği yapmak ve önerilerini veya ipuçlarını dinlemek daha hızlı denetim ve onaylara yardımcı olabileceğinden, bireylerin bunu akılda tutmaları yararlı olacaktır.

Bina ve inşaat müfettişleri, bir ev sahibinin eve izinsiz bir ekleme yapması gibi herhangi bir ihlali de işaretleyebilir. Ev sahibine bu ihlalleri düzeltmesi için belirli bir süre verilecektir veya yasal sonuçlarla karşılaşabilir.

En Popüler:  Göz doktoru Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bina kodları sık sık değişir, bu nedenle bina ve inşaat müfettişleri, koda yapılan en son eklemeler veya kaldırmalar hakkında güncel bilgilere sahip olmalıdır.

Bir bina ve inşaat müfettişi, genellikle bir veya daha fazla disiplinde, bir ticari veya konut bina müfettişi veya bir sıhhi tesisat, elektrik veya mekanik müfettiş olarak sertifikalandırılır. Aşağıda listelenen birkaç başka tür müfettiş vardır.

Yapı Müfettişleri

– bir binanın yapısal bütünlüğünü ve güvenliğini kontrol edin ve kullanılan malzemelerin uygun olup olmadığını ve standartlara uygun olup olmadığını belirleyin

Ev Müfettişleri

– çatının, garajın/açık garajın, iç ve dış duvarların, sıhhi tesisat, elektrik, ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ve soğutma sistemlerinin yapısal kalitesi ve durumu için mevcut veya yeni inşa edilmiş mesken konutlarını (evler, apartmanlar ve şehir evleri) kontrol edin. Genellikle satın almadan önce bir evin durumu ve yapısının ne olduğunu görmek isteyen potansiyel ev alıcıları tarafından çağrılırlar.

Elektrik Müfettişleri

– elektrik kodlarına ve standartlarına uyup uymadıklarını belirlemek için elektrik sistemlerini inceleyecek. Aletler, aydınlatma, kablolama, motorlar, üretim ekipmanı ve ses ve güvenlik sistemleri için kurulu elektrik kablolarını kontrol edecekler.

Mekanik Müfettişler

– iyi çalışıp çalışmadıklarını belirlemek için ısıtma havalandırma, klima ve soğutma (HVACR) sistemleri ve ekipmanlarının kurulumunu kontrol edecek. Ayrıca kazanların, ticari mutfak ekipmanlarının ve gaz cihazlarının kurulup kurulmadığını ve düzgün çalışıp çalışmadığını da belirlerler.

Tesisat Müfettişleri

– su sistemlerinin kurulumunu kontrol edecek ve suyun içilebilir ve içilmesi güvenli olduğundan emin olacaktır. Ayrıca endüstriyel boru tesisatını inceleyerek atıkların sıhhi bir şekilde bertaraf edilmesini sağlayacaklar.

Plan Müfettişleri

– bir yapı veya bina için planların bina kurallarına ve standartlarına uygun olup olmadığını kontrol edecek. Binanın mühendislik taleplerine ve çevresel baskılara dayanabileceğini de göreceklerdir.

En Popüler:  Host veya Hostes Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Şartname Denetçileri

– bir yapının veya binanın sahipleri için çalışmak. Yapının planın özelliklerine göre inşa edildiğinden emin olurlar. Sigorta firmaları ve finans kurumları bazen bu tür müfettişleri işe alır.

Yangın Müfettişleri

– Binanın yangın yönetmeliklerine ve standartlarına uygun olduğundan ve yaşamları ve çevresindeki diğer altyapıları tehlikeye atacak potansiyel bir yangın tehlikesi olmadığından emin olun

Bayındırlık Müfettişleri

– inşaat müfettişleri ve yerel, devlet ve hükümetlerin su ve kanalizasyon sistemlerinin, köprülerinin, caddelerinin, barajlarının ve otoyollarının sözleşme şartnamelerine uygun olduğunu ve halihazırda imzalanmış olan anlaşmanın şartlarını ihlal etmediğini kontrol edin. Hendekleri kontrol etme, tarama işlemleri, yapısal çelik, otoyollar ve betonarme konusunda uzmanlaşabilirler.

Kaplama Müfettişleri

– uygun şekilde kaplandıklarından emin olmak için, boyama işleminin köprüler, boru hatları ve bekletme tanklarında düzgün bir şekilde takip edildiğinden emin olmak için kontrol edin

Asansör Müfettişleri

– yürüyen merdivenlerin, asansörlerin, asansörlerin, asansörlerin, hareketli kaldırımların, eğlence araçlarının ve diğer kaldırma ve iletme sistemlerinin mekanik ve elektriksel kontrol sistemlerinin doğru kurulduğundan ve düzgün çalıştığından emin olmak için kontrol edin

Yapı ve inşaat müfettişi Nasıl Olunur?

Yapı ve inşaat müfettişlerinin farklı kişilikleri vardır. Gerçekçi bireyler olma eğilimindedirler. Bu da bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, samimi, pratik ve tasarruflu oldukları anlamına gelir. Dokunsal, fiziksel, atletik veya mekanik görevleri severler. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? İnşaat ve inşaat müfettişinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Yapı ve İnşaat Müfettişinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Çoğu bina müfettişi, özellikle hafta içi olmak üzere tam zamanlı çalışır. Bazen gece veya hafta sonu işleri gerekebilir.

Müfettişler, zamanlarını, binaların değerlendirmelerini yerinde ve bir ofis ortamında tamamlayarak nihai raporlarını hazırladıkları zaman ayırırlar. Koruyucu giysi ve teçhizat, denetçileri sahadayken güvende tutmak için sıklıkla kullanılır.

Yapı ve İnşaat Müfettişleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu