Website Kodlayıcısı Maaşı, Eğitim ve İş Tanımı

Bir Web Sitesi Kodlayıcısının Görev Tanımı

Web sitesi kodlayıcıları, Köprü Metni Biçimlendirme Dili (HTML) ve diğer programlama dillerini kullanarak web siteleri geliştirir, bakımını yapar ve günceller. Web sitesi kodlayıcıları genellikle işletmeler, okullar, devlet kurumları ve İnternet ortamında bulunan diğer kuruluşlar için destek veya tasarım ekibinin bir parçası olarak web yöneticilerinin denetimi altında çalışır.

EğitimMinimum gereksinim yok; lisans veya önlisans derecesi tipik
İş YetenekleriAnalitik beceri, yaratıcılık, detay odaklı doğa, teknik beceri
Yıllık Ortalama Maaş (2021)*69.430 Türk lirası (tüm web geliştiricileri)
İş Büyümesi (2016-2026)* %15 (tüm web geliştiricileri)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Örgün bir eğitimin bir web sitesi kodlayıcısı olması zorunlu olmamakla birlikte, birçoğu HTML, JavaScript, Photoshop, CSS, Flash ve diğer yazılım sistemlerinde bir kurs veya lisans derecesini almışlardır. Web kodlayıcılarının çoğu, HTML Kodlayıcı Loncası tarafından önerildiği gibi, alandaki yeni gelişmelere odaklanan kurs ve seminerlerle bilgilerini sürekli olarak günceller.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Web sitesi kodlayıcıları son derece ayrıntılı odaklıdır. Bir bilgisayar ekranının önünde uzun saatler boyunca çalışmak, odaklanmak ve öz motivasyon gerektirir. Web geliştiricileri soyut düşünceyi kullanabilir ve alfanümerik kodların istenen estetik tasarıma nasıl ulaşacağını düşünebilir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, web sitesi kodlayıcılarını içeren web geliştiricileri için iş olanaklarının 2016-2026 yıllarında %15 oranında artacağını tahmin ediyor. Daha fazla sanayi ve devlet kurumu, ticaret için internete ve diğer etkileşimlere bağlı olduğundan, web sitesi kodlayıcılarına olan talep artmaya devam edecektir.

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre web geliştiricileri için yıllık ortalama maaş Mayıs 2018’de 69.430 liraydı. Web geliştiricileri için en yüksek ödeme yapan ülkeler arasında Washington, Columbia Bölgesi, Kaliforniya, Virginia ve New Jersey vardı.

Benzer Meslekler

Web geliştirme alanında kariyer yapmayı düşünenler bilgisayar programlama ve grafik tasarım gibi ilgili iş alanlarıyla ilgilenebilirler.

Bilgisayar programcısı

Web siteleri yerine yazılım programları için kod oluşturmaya meraklı olanlar için, bilgisayar programcılığı alanında kariyer iyi bir seçenek olabilir. Bilgisayar programcıları, geliştiricilerin yazılım fikirlerini alır ve işleyen bir program oluşturmak için Java ve C++ gibi dilleri kullanır. Ayrıca mevcut bilgisayar programlarını değiştirir, performans sorunlarını giderir ve sorunları gidermek için kodu yeniden yazarlar. Bilgisayar bilimleriyle ilgili bir alanda lisans derecesi çoğu bilgisayar programcısının kazandığı şeydir. Ancak bazıları sadece önlisans derecesi ve bilgisayar dili bilgisine sahip bir meslek edinmiştir. BLS, 2016-2026 yıllarında bilgisayar programcılarının istihdamını %7 oranında azaltacağını öngördü ve bu bilgisayar uzmanları, 2018’de bildirildiği gibi, yıllık ortalamada 84.290 TL kazanıyorlar.

Grafik Tasarımcısı

Web sayfaları için görsel tasarım ve sanatsal içerik oluşturmak ilginç görünüyorsa, grafik tasarımcı olmayı düşünün. Bu profesyoneller, sadece renk ve metin stili gibi web sayfası öğelerini seçmekle kalmaz, aynı zamanda mizanpajı seçer ve gazeteler, dergiler, pazarlama malzemeleri ve diğer baskı projeleri için grafik görüntüler ve logolar oluşturur. Bu meslekte iş bulmak için, grafik tasarım alanında lisans derecesi ya da ilgili bir alan gerekmektedir ve tasarımcılar, iş ararken en iyi çalışmalarından oluşan profesyonel bir portföy sunmaya hazır olmalıdır. Çoğu endüstri işi dijital olarak yapıldığından tasarım yazılımı bilgisi de önemlidir. BLS tarafından 2017 Mayıs ayında bildirildiği üzere, grafik tasarımcıların ortalama ücreti 48.950 liraydı. BLS ayrıca, bu meslekteki iş fırsatlarının 2016-2026’dan itibaren %4 oranında artmasını bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu