Web Uzmanı Maaşı, Eğitim ve İş Tanımı

Web Uzmanları İçin Görev Tanımı

Web uzmanları, işletmeler, kuruluşlar ve bireyler için İnternet web sitelerinin tasarlanması ve korunmasından sorumludur. Uzmanlar güncellemeleri yükleyerek, hataları düzelterek ve maksimum çalışma süresi sağlayarak bir web sitesi geliştirecek ve destekleyecektir. Sadece web uzmanları web sitelerini sürekli olarak sürdürmek ve işletmekle kalmaz. Hem de müşterilere destek ve danışmanlık hizmeti veren danışmanlık ekibinin bir parçası olarak da çalışabilirler.

Eğitim Lisans bilgisayar bilimi veya ilgili alanda programlama ve bilgi teknolojilerinde kurs ile lisans derecesi
İş Yetenekleri Bilgisayar programlama, kodlama, baskı altında çalışabilme becerisi
Yıllık Ortalama Maaş (2022)* 69.430 Türk lirası (web geliştirici)
İş Büyümesi (2016-2026)* %15 (web geliştiricisi)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bu alana girmek isteyen herkes, bilgisayar bilimi veya alakalı bir alanda en az bir lisans derecesine sahip olmalıdır. Bir öğrencinin müfredatının bir kısmı, bilgisayar programlama, grafik tasarım, bilgi teknolojisi ve daha fazlasını içerir. Meslek İstatistikleri Bürosuilgili alandaki bir lisansüstü derecesinin, alandaki bazı işverenlerin gerektirebileceğini göstermektedir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Web uzmanlarının güçlü bilgisayar, internet ve programlama becerilerine sahip olmaları ve farklı yazılım ve kodları anlamaları gerekir. Web uzmanlarının karmaşık fikirleri iş arkadaşlarına kavramsallaştırıp iletebilmeleri gerekir. Bu alanda çalışmak sabır, sebat ve baskı altında çalışabilme becerisi gerektirir. İş becerileri, kariyerlerini geliştirmek isteyen uzmanlar için faydalı olabilir.

Ekonomik ve Kariyer Durumu

Web uzmanları için yıllık maaş, teknik becerilerine ve web siteleri için yeni içerik ve grafik oluşturma yeteneklerine bağlıdır. Uzmanlar, büyük şirketlerde ve küçük tasarım firmalarında iş bulabilir; birçoğu serbest olarak çalışmayı tercih ediyor. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre web geliştiricileri (web uzmanları dahil), 2018’de yıllık ortalama 69.430 liralık bir maaş vermiştir..

En Popüler:  Yabani Hayatı Biyologları: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Benzer Meslekler

Web geliştiricilerine benzer bazı kariyer seçenekleri şunlardır:

Grafik Tasarımcısı

Web sayfalarında görünen görüntüleri ve sanatsal unsurları tasarlamak büyüleyici bir kariyer seçeneği gibi görünüyorsa, bir grafik tasarımcı olmayı düşünün. Bu tasarımcılar, müşterilere ve diğer tasarım uzmanlarına danıştıktan sonra fikirleri keşfederler. Metin yazı tipi, renkler ve mizanpajı tasarlama gibi stil bileşenleri seçmenin yanı sıra, resimler çekmek ve fotoğrafları işlemek için özel yazılımlar kullanırlar.

Grafik tasarımcıları, web sayfalarına ek olarak ürün ambalajı, dergiler, pazarlama materyalleri ve diğer baskı projeleri için sanatsal öğeler oluşturur. Bu mesleğe girmek için, grafik tasarım veya ilgili sanat alanında lisans derecesi almak gerekiyor ve işverenler adaylarla mülakat yaparken profesyonel bir çalışma portföyü görmek isteyeceklerdir.

MİB tarafından bildirildiği üzere, 2016-2026 yıllarında %4’lük istihdam artışı öngörülüyor ve yeni pozisyonların birçoğu mobil teknoloji ve video projeleri için sanat yaratmayı içerecek. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) sayılarına dayanarak, grafik tasarımcılarına 2018’de 50.370 TLortalama gelir elde edildi.

Bilgisayar programcısı

Yeni yazılım sistemleri ve uygulamaları için kod üretmek isteyenler için, bilgisayar programcısı olmak iyi bir seçim olabilir. Programcılar, geliştiricilerin yazılım fikirlerini alır ve işleyen bir ürün oluşturmak için Java ve C++ gibi dilleri kullanır. Ayrıca programları test eder ve performans sorunlarını giderir.

Bilgisayar bilimi veya ilgili alandaki lisans derecesi, çoğu programcının sahip olduğu eğitimdir. Fakat programlama dilleri bilgisine sahip bazı bilgisayar uzmanları yalnızca bir ön lisans derecesiyle işe alınabilir. Belirli programlama ürünlerinde ve dillerde sertifika almak, iş piyasasında da bir avantaj sağlayabilir.

MİB, ABD’de 2018’de 230.470 programcının çalıştığını ve yıllık ortalama 84.280 TLmaaş kazandığını tahmin ediyor. MİB’e göre yurtdışındaki dış kaynak kullanımından dolayı, bu alandaki iş fırsatlarının 2016-2026 arasında %7 oranında düşmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu