Orkestratör Maaşı, Kariyer ve Görev Tanımı

Orkestratör İçin Görev Tanımı

Orkestratörler, filmler, oyunlar ve senfoniler için müzik notaları tasarlamak üzere besteciler ve aranjörlerle yakın çalışır. Bestecinin orijinal konseptine sadık kalarak, hangi enstrümanın belirli notaları çalacağına karar vermekten sorumludurlar.

Hevesli profesyoneller işlerini film müziği, senfoni veya müzikal tiyatro orkestratörleri olarak bulabilirler. Topluluk tiyatroları, müzik grupları, plak grupları veya film şirketleriyle çalışabilirler. Bununla birlikte birçok orkestratör, bireysel bir işveren için personel yerine, hizmetlerini arayan besteciler için serbest olarak çalışmaktadır.

Çalışma alanı Müzik
İş Yetenekleri Müzik teorisi, yaratıcılık, kişilerarası becerilerin anlaşılması
Ortalama Maaş (2023) 50.590 Türk lirası (tüm müzik yönetmenleri ve besteciler için)*
İş Büyümesi (2016-2026) %6 (tüm müzik yönetmenleri ve besteciler için)*

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (2015)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Birçok kolej ve üniversite, müzik alanında lisansüstü programlar sunar ve öğrencilere orkestratör olmak için ihtiyaç duydukları arka planı ve teknik eğitimi sağlayabilir. Genel olarak 4 yıllık bir müfredat müzik teorisi, müzik tarihi ve kompozisyonu derslerini içerebilir. Bazı kolejler veya üniversiteler müzik yapımcılığı, film puanlama ve caz kompozisyonu alanlarında uzman bölümler sunar.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Orkestratörler için müzik teorisi ve kompozisyonu anlayışı esastır. Diğer önemli beceriler arasında yaratıcılık, detaylara dikkat ve müzik okuma yeteneği sayılabilir. Orkestra şefleri besteciler, düzenleyiciler ve müzisyenler ile yakından çalıştığı için kişilerarası ve iletişim becerilerinin de geliştirilmesi gerekmektedir.

Kariyer ve Maaş Genel Görünümü

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre orkestra şefleri de dahil olmak üzere müzik direktörleri ve besteciler için iş olanaklarının, 2016 ve 2026 arasında, diğer tüm mesleklere oranla ortalama %6 oranında artması beklenmektedir. Bu alandaki rekabet yüksek kalmaktadır ve farklı müzik tarzlarında çalışabilen ve tutarlı bir şekilde kaliteli iş üretebilenler iş piyasasında bir avantaj elde edebilirler. 2017’de müzik yönetmenleri ve besteciler için ortalama maaş, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından bildirildiği gibi, 50.590 liraydı;

En Popüler:  Sahne Sorumlusu Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Benzer Meslekler

Müzik alanındaki diğer işler şunlardır:

Dansçılar ve Koreograflar

Dansçılar, duygu ve düşünceleri iletmek veya bir hikaye anlatmak için hareket ile ses arasındaki ilişkiyi kullanırlar ve ifade alanları bale, caz ve modern dansı içerebilir. Koreograflar orijinal hareketleri geliştirir ve öğretir ya da mevcut dans senaryolarını yeniden yorumlarlar. Bale dansçıları, en az beş yaşına kadar antrenmanlarına başlayabilir ve 18 yaşından itibaren profesyonel olarak dans etmeye başlasa da kalkınan modern dansçıların eğitimi lisede başlar. Güzel ve dramatik sanatlar bölümleri tarafından verilen lisans ve yüksek lisans programları bazı kolejlerde ve üniversitelerde bulunabilir.

MİB tarafından bildirildiği üzere, dansçılar ve koreograflar için istihdam olanaklarının 2016 ve 2026 arasında ortalamadan %4 daha yavaş bir oranda artması beklenmektedir. 17.15 YTL.

Müzisyenler ve Şarkıcılar

MİB’e göre müzisyenler ve şarkıcılar için istihdamda ortalama bir artış öngörülmekte olup, 2016’dan 2026’ya kadar tahmin edilen işlerde %6lık bir büyüme öngörülmektedir. Hip-hop veya rock and roll, klasik müzik veya opera çalmak veya şarkı söylemek isteyen pek çok öğrenci müzikoloji veya performans alanında 4 yıllık lisans programlarına devam ediyor. Öğrenme çıktıları canlı bir sahnede performans sergileme veya enstrümantal ve vokal kaydetme yeteneğini içerir. 2017’den itibaren müzisyenlere ve şarkıcılara ortalama saatlik 26.90 TL ücret ödendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu