Video Prodüksiyon Asistanı Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Video Prodüksiyon Asistanının Görev Tanımı

Bir video prodüksiyon asistanı olarak çalışmak, bir video prodüksiyonunun karşı karşıya kalması gereken sorumlulukların genişliğini anlamak için mükemmel bir yoldur. Bir video yapımcısı yardımcısı olarak da adlandırılan iş, toplantılara ve seçmelere katılmak, bir stajyer ekibini yönetmek, klipler ve referans materyalleri toplamak, araştırma yapmak ve bir prodüksiyonun sayısız meselesinden hangisinin olması gerektiğini bilmek dahil, yapımcıya mümkün olan her şekilde yardımcı olmaktan ibarettir. hemen çözüldü ve hangisinin üreticiye geçmesi gerektiğine karar verildi.

EğitimSanat, sanat yönetimi veya işletme alanında lisans derecesi önerilir, zorunlu değildir
İş YetenekleriUzun saatler boyunca dayanıklılık, diplomasi, araştırma becerileri, kamera operasyonu
Yıllık Ortalama Maaş (2021)Yapım asistanları için 31.170 TL
İş Büyümesi (2016-2026)Tüm üreticiler ve yöneticiler için %12

Kaynak: maas, Çalışma İstatistikleri Bürosu

Gerekli Eğitim Geçmişi

Birçok video prodüksiyon asistanı sanat, sanat yönetimi veya işletme alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Ancak mutlak eğitim gereksinimleri yoktur. Eğlence endüstrisindeki deneyim, iş ya da yapımlar açısından çok önemlidir. Sinemada veya tiyatroda çalışmak, video prodüksiyonunda bir iş için çok iyi hazırlık olabilir.

Gereken Beceriler

Video yapımcısıyla iyi bir çalışma ilişkisi, kişiliğin destekleyici bir rolle verimli çalışabilmesi gibi esastır. Sanata adanmışlık, uzun saatler boyunca çalışabilme gücü ve başkalarıyla iyi çalışacak diplomasi, bir video prodüksiyon asistanının sahip olabileceği yararlı yeteneklerdir. Araştırma becerileri, senaryo yazımı, ses kaydı ve kamera çalışması bazen gereklidir.

Mesleki Görünüm

Tüm üretim asistanları arasındaki ortalama yıllık maaş, 31.170 TL olarak rapor edildi. Mart 2019’da. Bazı video prodüksiyon asistanlığı işleri ücretsiz stajyer konumlardır. Ancak başarılı bir staj ileride diğer prodüksiyon işlerine kapı açabilir. Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2016-2026’dan itibaren ortalama %12lik bir büyüme ve daha hızlı bir deneyim yaşayacağını öngörmektedir.

Benzer Meslekler

Videodaki bir kariyer için bu alternatif seçenekleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

Film ve Video Editör

Normalde yayın veya film alanında lisans derecesine sahip olan editörler, prodüksiyonun genel vizyonunu yerine getirmek için gerekli düzenleme teknikleri konusunda karar vermek için yönetmenlerle birlikte çalışır. BLS’ye göre 2016-2026 arasında bu alanda %17 büyüme öngörülmüştür. Aynı kaynak, editörlerin ortalama yıllık maaşlarını 2017 yılında 61.190 TL olarak bildirmiştir.

Multimedya Sanatçısı ve Animatör

Etkileyici bir çalışma portföyünün yanı sıra canlandırma, güzel sanatlar, bilgisayar grafikleri veya benzeri bir alanda lisans derecesiyle birlikte, bu sanatçılar ve animatörler daha sonra filmler, TV, video oyunları ve filmler için görsel efektler ve animasyonlar yaratarak istihdam peşinde koşuyorlar. BLS’ye göre 2017’de yıllık ortalama 70.530 liralık maaş kazandılar, sinema ve video endüstrilerinde çalışanlar en yüksek maaşları alıyorlar. 2016-2026 yıllarında BLS tarafından ortalama %8’lik bir iş artışı öngörülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu