Web Tasarım Uzmanı Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Web Tasarım Uzmanı için Görev Tanımı

Web üretim uzmanları, web tasarımları ve içeriği yaratan belirli bir masaüstü yayıncısı türüdür. Web tasarım uzmanlarının medya şirketleri, teknoloji firmaları, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, hükümet ve diğer birçok işletme için çalışması. Web tasarım uzmanlarının ortak görevleri arasında dijital görüntüler oluşturmak ve iyileştirmek, ekip ve satıcılara danışmak, web siteleri oluşturmak, düzenlemek ve sürdürmek için bilgisayar yazılımı kullanmak, bakım yapmak ve sorunları belirlemek ve çözmek sayılabilir.

EğitimGenellikle ilgili bir alanda bir önlisans derecesi gerektirir
İş YetenekleriGrafik ve web tasarımını anlama; teknik ve bilgisayar becerileri
Yıllık Ortalama Maaş (2021)42.910 Türk lirası (masaüstü yayıncı)*
İş Büyümesi (2016-2016)%14 düşüş *

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Web üretiminde bir kariyer için kesin eğitim gereksinimleri, her pozisyon ve işverenin taleplerine göre değişir. Genel olarak grafik tasarım veya iletişim gibi bir alanda minimum bir önlisans derecesine ihtiyacınız olacaktır. Sizi bir web tasarım uzmanı olarak hazırlamak için 2 yıllık bir önlisans veya 4 yıllık lisans programındaki genel kurslar arasında grafik tasarım, tipografi, web iletişimi, web grafikleri, renk teorisi ve basamaklı stil sayfaları bulunur.

Gerekli Yetenekler Nedir?

Web üretim uzmanları başarılı olmak için güçlü bir estetik tadı olması gerekir. Ayrıca güçlü teknik ve bilgisayar becerilerine sahip olmaları gerekir. Ortak grafik ve web tasarımı uygulamalarının kapsamlı bir şekilde anlaşılması gerekir.

Ekonomik ve İstihdam Görünümü

Çalışma İstatistikleri Bürosu, masaüstü yayıncılara yönelik istihdamın 2016-2026’dan %14 azalacağını öngörmektedir. 2018’de bu alan için ortalama yıllık gelir 42.910 liraydı.

Alternatif Kariyer

Aşağıda web üretim uzmanlarına benzer beceriler içeren bir kaç kariyer tartışılmaktadır.

Grafik Tasarımcısı

Bir web tasarım uzmanı ile aynı web sitesi çalışmasının çoğunu gerçekleştiren bir grafik tasarımcı, bültenler, broşürler, logolar ve diğer pazarlama öğeleri gibi basılı çalışmaların düzenini ve tasarımını yaratır. Yazarlar ve sanat yönetmenleriyle birlikte çalışan grafik tasarımcıları, istenen mesajı ileten projeler oluşturmak için renk, yazı tipi ve diğer sanat öğelerini kullanır. Bu meslekte çalışmak için, grafik tasarım alanında lisans derecesi gereklidir ve birçok işveren profesyonel bir portföy görmek isteyecektir. 2016 ve 2026 arasında, BLS bu alan için ortalama %4’lük büyümenin daha yavaş olacağını tahmin ediyor. 2018 Mayıs ayındaki BLS rakamlarına dayanarak, grafik tasarımcıları yıllık ortalama 50.370 liralık maaş kazandı.

Web Geliştiricisi

Web sitelerinin oluşturulmasında ve korunmasında daha fazla sorumluluk isteyenler için, web geliştiricisi olmak düşünülmelidir. Web geliştiricileri ne tür bir siteye ihtiyaç duyulduğunu planlar, programlama kodunu oluşturur, grafik ve videolar gibi içerikler ekler, hataları giderir ve siteye gelen trafiği izler. İşin karmaşıklığına bağlı olarak web tasarımı, bilgisayar programlama veya ilgili bir alandaki bir önlisans veya lisans derecesi, işverenler tarafından istenebilir. BLS’ye göre 2016-2026 yıllarında web geliştiricileri için iş fırsatlarında %15’lik bir artış öngörülerek 24.900 yeni iş sonuçlandı. BLS tarafından 2018 yılında bildirildiği üzere, bu uzmanlar ortalama 69.430 Türk lirası gelir elde etmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu