Web Güvenlik Uzmanı Maaşı, Eğitim ve İş Tanımı

Web Güvenliği Uzmanı için Görev Tanımı

Bilgisayar ağlarının ve İnternet’in patlamasıyla birlikte, belirli bir bilgisayar destek uzmanı olan Web güvenlik uzmanlarının görevi giderek daha önemli hale geldi. Web güvenliği uzmanları, bilgisayar ağlarını kötü amaçlı yazılımlardan, casus yazılımlardan, korsanlardan ve diğer güvenlik risklerinden korumaya yardımcı olan politika ve sistemleri uygulamak için özel şirketler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, okullar, hükümetler ve diğer birçok kuruluş tarafından kullanılmaktadır. Web güvenliği uzmanlarının ortak görevleri arasında bilgisayar denetleme, güvenlik politikaları oluşturma, paydaşlarla buluşma, bilgisayar yazılımı yükleme ve ağ trafiğini analiz etme sayılabilir.

Eğitim Bilgisayar bilimi veya bilgi teknolojisi alanında lisans derecesi
İş Yetenekleri Problem çözme, analitik beceriler, iletişim
Ortalama Maaş (2024)* Bilgisayar kullanıcı destek uzmanları için 50.980 Türk lirası
İş Büyümesi (2016-2026)* Bilgisayar destek uzmanları için %11

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Bir Web güvenliği uzmanı olarak bir kariyer için eğitim gereklilikleri, pozisyonlarına ve iş yerlerine göre değişmekle birlikte, çoğu işveren, bilgisayar bilimi veya bilgi teknolojisi gibi bir alanda en az lisans derecesine sahip adaylar aramaktadır. Sizi Web güvenliği alanında kariyere hazırlayacak 4 yıllık lisans programındaki genel kurslar arasında ağlar, dağıtılmış bilgi işlem, ağ güvenliği, veritabanı yönetimi, işletim sistemleri, ağ protokolleri ve bilgisayar etiği yer almaktadır. Birçok işveren ayrıca, Cisco ürünleri veya Windows veya Linux işletim sistemleri gibi belirli donanım veya yazılım türlerinde sertifikalar arar.

İstenen Yetenekler

Web güvenliği uzmanları çok güçlü analitik ve problem çözme becerilerine sahip olmalıdır. Ayrıca mükemmel iletişim becerilerine sahip olmaları gerekir. Çünkü işlerinin büyük bir kısmı politika ve prosedürleri bilgisayar kullanıcılarına iletmektir.

En Popüler:  Elektronik Haberleşme Teknikeri Nedir? Maaşları, Eğitimi ve Kariyeri

İstihdam ve Ekonomik Durum

Meslek İstatistikleri Bürosu, 2016-2026 için bilgisayar kullanıcılarının %11 oranında uzman iş büyümesini desteklediğini tahmin ediyor. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) 2018’de bilgisayar kullanıcı destek uzmanlarının (Web güvenlik uzmanları dahil) yılda ortalama 50.990 TL maaş verdiğini bildirdi.

Benzer Meslekler

Bu diğer bilgisayar destek konumlarına potansiyel bir kariyer olarak bakın:

Bilgi Güvenliği Analisti

Bir lisans derecesi kazanarak ve bilgisayarla ilgili alanlarda biraz tecrübe edinerek, bu analistler, şirketlerin bilgisayar sistemlerini ve ağlarını korumaya yönelik önlemleri planlayacakları ve uygulayacakları bu istihdamı ararlar. 2016-2026 yılları arasında bu pozisyonlar için ortalama istihdam artışının %28’den çok daha hızlı olduğu tahmin edilmektedir ve MİB, siber suç sıklığının artmasıyla iş görevlerinin artmaya devam ettiğini belirtmektedir. 2017 yılında Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) ortalama ücretlerini 95.510 Türk lirası olarak bildirmiştir.

Bilgisayar Sistemleri Analisti

Normalde bilgi ya da bilgisayar bilimleri alanında lisans derecesine sahip olan bu analistler, verimlilik ve etkililiği artırmak için mevcut bilgisayar sistemlerinin analizlerine dayanan sistemler tasarlar. 2016-2026 döneminde, istihdamda ortalama artış beklenirken, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından tahmin edilen %9’luk bir büyüme bekleniyordu. Bilgisayar sistemleri analistleri, 2017 yılında ortalama 88.270 Türk lirası maaş aldılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu