Vinç Operatörü Maaşı, Eğitim ve İş Tanımı

Vinç Operatörleri için Görev Tanımı

Petrol ve gaz çıkarma endüstrilerinde çalışan Vinç operatörleri sondaj ekipmanı bulundurur, çamur pompaları hazırlar ve çalıştırır, sondaj akışkanlarını karıştırır, sondaj borularının uygun şekilde yerleştirilmesini kontrol eder ve kuleleri denetler ve tamir eder. Tecrübeli vinç operatörleri aynı zamanda sondaj ekiplerini denetleyebilir, toprak ve kaya numuneleri alabilir ve sondaj yerleri belirleyebilir.

İnşaat ve nakliyede çalışan Vinç operatörleri, ağır malzemeleri ve ekipmanları hareket ettirmek için kablolar kullanılarak vinç ve vinç operatörleri olarak sınıflandırılabilir. Vinç operatörleri, madencilik, petrol ve gaz çıkarımı şirketleri, inşaat ve nakliye endüstrileri ve köprü, barajlar ve enerji santralleri inşa eden devlet kurumları tarafından istihdam edilmektedir.

Eğitim Lise diploması ve yerinde eğitim; eğitim programları ve adaylıklar çeşitli kuruluşlardan edinilebilir.
İş Yetenekleri Matematik becerisi, raporlama, ekipman bakımı ve tamiri, yükseklik değerlendirme, karar verme
Ortalama Maaş 2017 46.140 Türk lirası (yağ ve gaz), 43.210 Türk lirası (vinç ve vinç operatörleri)
Kariyer Durumu 2016-2026 %26 (vinç operatörleri, petrol ve gaz), %-1 (vinç ve vinç operatörleri)

Kaynak: Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

İşverenler genel olarak vinç operatörlerinden lise diplomasına sahip olmak ister ve çoğu 18 yaşından büyük olan adaylara iş başında eğitim verir. Vinç işletmecileri ayrıca, bağımsız vinç işletmecisi okulları tarafından sunulan eğitim programlarına ve Uluslararası İşletme Mühendisleri Birliği  tarafından sunulan ağır ekipman işletimindeki adaylıklara katılarak deneyim kazanabilirler. Birçok işveren ve bazı devletler ayrıca, Ulusal Vinç Operatörlerinin Sertifikasyonu Komisyonu  tarafından sertifikalandırılmasını da isteyebilir.

En Popüler:  Fizik Öğretmeni Maaş, Kariyer ve İş Tanımı

Temel Beceriler

Vinç operatörleri iyi mekanik yeteneklere ve yükseklikleri ve mesafeleri yargılama becerisine sahip olmalıdır. Baskı altında tekrarlayan çalışmalar yapabilmeli, talimatları izleyebilmeli ve karar verebilmelidirler. İyi iletişim ve takım çalışması yetenekleri çok önemlidir. İyi matematik yetenekleri ve şemaları yorumlama konusunda bir göze sahip olmaları, ayrıca iyi analitik beceriler ve sorun giderme, inceleme raporlarını tamamlama ve ekipmanı bakım ve onarım yetenekleri olmalıdır. Bazı işverenler, ticari bir ehliyet talep edebilir.

Kariyer Durumu ve Finansal Tahmini

MİB, petrol ve gaz endüstrisinde çalışan vinç operatörleri için %26 istihdam artışı ve 2016’dan 2026’ya kadar malzeme taşıma endüstrisinde %1’lik bir düşüş öngörüyor. 46.140 liraydı; Kaldırma ve vinç vinç operatörleri için 43.210 liraydı.

Benzer Meslekler

Ağır ve Traktör Römorklu Kamyon Şoförü

Ağır makineler kullanmaktan hoşlanan. Fakat şantiyeden çıkmayı tercih edenler, ağır bir kamyon veya traktör römork sürücüsünün kariyerini sevebilirler. Bu sürücüler ağır yükleri uzun mesafelere çeker ve sürerler. Büyük araçlar kullanmak için, bu sürücülerin topluluk kolejleri veya profesyonel kamyon sürüş okulları aracılığıyla alınabilecek özel eğitime ihtiyaçları vardır. Ağır ve traktör römorklu kamyon sürücüleri, ticari bir ehliyete ihtiyaç duyar ve iş başında eğitimi tamamlamak için gerekli olabilir. 2017’de bu sürücüler ortalama 42.480 liralık bir maaş almışlardı. Bu alandaki işlerin 2016’dan 2026’ya kadar %6 oranında artacağı tahmin edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu