Video Yapımcıları Maaşları, İş Tanımı ve Görevleri

Video Yapımcısı İçin Görev Tanımı

Video üreticileri video kaset veya elektronik video sistemlerinde yakalanacak tiyatro, belgesel veya endüstriyel yapımları içeren finansal kararlar alırlar. Senaryoları inceler, seçerler, yeşil ışıkta proje geliştirme, finansman için düzenleme yapar ve toplam bütçeyi belirler. Video yapımcısı genellikle yönetmeni işe alır ve genellikle kilit personel ve başlıca oyuncuları işe alır. Video yapımcısı finansmanı kontrol eder, tüm masraflar için ödemeleri garanti eder ve projeyi hedef kitleye bırakmak için video yayıncıları, distribütörleri ve sponsorlarıyla görüşür.

Eğitim İşletme veya performans sanatları alanında lisans derecesi önerilir
İş Yetenekleri Yetenek gözü, kendini pazarlama, güven ve sebat etme
Ortalama Maaş (2023)* Bütün üreticiler ve yöneticiler için 71.620 TL
İş Büyümesi (2016-2026)* Tüm üreticiler ve yöneticiler için %12

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim bilgisi

Bir video yapımcısı olarak bir kariyere verilen genel hazırlık, işletme veya performans sanatlarından birindeki lisans programı olacaktır. Sanat yönetimi alanında diploma programları sunarak birçok kurum hem tiyatro dünyasına hem de finansal dünyalara maruz kalmayı teklif ediyor. Bununla birlikte birçok video yapımcısı stüdyo veya prodüksiyon evi sıralarında yükselmiş veya video prodüksiyonlarında personel ya da sanatçı olarak zaman geçirmiş, zanaatkârlıkta resmi kolej eğitimi almadan deneyimlerini kazanmıştır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Yeteneğe bir göz ve halkın ilgisini çekecek şeylerin algılanması bir video yapımcısının başarısını artıracak. Kısa vadeli işler normdur: çoğu video üreticisi aktif olarak mevcut projesini tamamlarken bir sonraki projelerini bir araya getirmekle meşgul. Bu yüzden sebat, güven ve kendi kendine pazarlama için bir tesis önemlidir. İş ilişkilerini geliştirme yeteneği, finansmanı sağlamanın yanı sıra nitelikli yetenekleri çekmek için de faydalıdır. Sürekli olarak kaliteli ürün üretmek ve kar etmek için iyi bir itibara sahip olmanıza yardımcı olur.

En Popüler:  Fırın Onarım Teknikeri Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre video üretiminde kariyer, 2016-2026 arasında ortalama %12’den daha hızlı büyüyecek. Fakat interaktif basının büyümesinde ve yeni dağıtım kanallarının geliştirilmesinde birçok bilinmeyen biraz öngörülemeyen bir gelecek. Video prodüksiyon işleri için rekabet, işten çok daha nitelikli başvuru sahibi ile sert olmaya devam edecek. Çoğu video prodüksiyonu, prodüksiyonun bir yüzdesi yerine kârının bir yüzdesi için sözleşme yapacak ve kazançlarda büyük farklılıklar var. Fakat 2017’de ortalama maaş, 71.620 liraydı. Eğlence endüstrisindeki sendikalar ve guild’ler etkilidir ve video üreticileri Sinema ve Televizyon Üreticileri İttifakına ve diğer profesyonel kuruluşlara katılmayı düşünmelidir.

Benzer Meslekler

Film endüstrisinde bir kariyer için bu diğer seçenekleri göz önünde bulundurun:

Yayın ve Ses Mühendisliği Teknisyeni

Normalde bazı okul öncesi eğitime ve iş başında eğitime sahip olan bu teknolojiler, TV ve radyo yayınlarında kullanılan elektrikli cihazlarla çalışmanın yanı sıra ses kayıtları, filmler ve konserler için kullanılan ekipmanı da kurar ve işletir. MİB, 2016-2026 yıllarında ortalama istihdam artışını %8 olarak tahmin etmiştir. Aynı kaynak, 2017’deki ortalama ücretlerini de 42.000 TL olarak açıkladı.

Multimedya Sanatçısı ve Animatör

Genellikle etkileyici bir çalışma portföyü geliştirirken, sanat veya bilgisayar grafikleri alanında lisans derecesi kazanmak, multimedya sanatçıları ve animatörler daha sonra görsel efektler ve animasyonlar biçiminde video oyunları, TV ve filmler için projeler oluşturmak için iş ararlar. MİBnin 2016’da 2026’da ülke genelinde ortalama %8lik bir iş büyümesi öngördüğü tahmin edildi. MİB’e göre bu sanatçılar ve animatörler 2017’de yılda ortalama 70.530 TL kazandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu