Sabit Mühendis Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Sabit Bir Mühendis İçin Görev Tanımı

Sabit mühendisler, pompalar, kazanlar ve türbinler gibi trenlerde ve gemilerde kullanılana benzer ekipmanlara hizmet eder ve izler. Fakat ekipman mobilden ziyade durağandır. Ayrıca ticari binalarda ısıtma, iklimlendirme, elektrik, yangın ve güvenlik sistemlerini kontrol eden mekanik teçhizatlar bulundurur ve çalıştırırlar. Alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, stadyumlarda, endüstriyel komplekslerde ve fabrikalarda çalışabilir, göstergeleri izleyebilir, aşınmış veya arızalı ekipmanı değiştirebilir ve bakım olaylarını belgeleyebilirler. Denetçiler veya baş mühendis olma yolundalar ve sabit tesislerdeki yardımcı mühendis ekiplerini daha büyük tesislerde yönetebilirler.

Eğitim Lise diploması ve 4 yıllık stajyerlik eğitimi
İş Yetenekleri Mekanik, bilgisayar ve analitik beceriler, sorun giderme, iyi iletişim ve kişilerarası beceriler
Ortalama Maaş (2023)* 60.440 TL (sabit mühendisler ve kazan operatörleri için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %5 (sabit mühendisler ve kazan operatörleri için)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim ve Lisans Gereklilikleri

Yolculuk seviyesinde sabit bir mühendis olmak, genellikle lise diploması ve Uluslararası İşletme Mühendisleri Birliği (IUOE) aracılığıyla dört yıllık bir stajyerlik eğitiminin tamamlanmasını gerektirir. IUOE çıraklığı, sınıf eğitimi ile 8.000 saatlik eğitimin bir birleşimidir. Birçok sabit mühendis aynı zamanda sabit mühendislikteki sertifika programlarını tamamlar veya endüstriyel teknoloji gibi alanlarda ön lisans dereceleri alır. Ayrıca mekanik sistemlerin daha fazla bilgisayar kullanımı gibi teknik gelişmelere ayak uydurmak için ek eğitim de faydalıdır. Neredeyse her devlette ruhsat istenmektedir ve yazılı bir sınavı geçmenin yanı sıra daha fazla ödev de gerektirebilir. Her biri farklı gereksinimlere sahip çeşitli lisans düzeyleri yayınlanmıştır.

En Popüler:  Denetçi Maaşları - Ne Kadar Kazanıyorlar?

Gerekli beceriler

Sabit mühendisler, mekanik ve analitik becerilerin yanı sıra, ortaya çıkan sorunları giderme ve çözme becerisine sahip olmalıdır. Tesisin büyüklüğüne bağlı olarak bağımsız ve ekibin bir parçası olarak çalışabilmeli, güçlü iletişim ve kişiler arası beceriler gerektirmelidir. Denetleyici pozisyonlara yükselen sabit mühendisler, güçlü bir yönetim ve liderlik yeteneğine sahip olmalıdır. Mekanik sistemlerin artan otomasyonu çoğu pozisyon için bilgisayar becerilerini zorunlu kılar ve sabit mühendisler teknik gelişmelere ayak uydurabilmek için sürekli olarak yeni beceriler öğrenmelidir. Gürültülü ortamlarda çalışabilmeli, uzun süre bekletebilmeli, sürünebilmekte, tırmanabilmeli ve tehlikeli ekipmanlarla çalışabilmelidirler.

Kariyer ve Ekonomik Tahmin

Meslek İstatistikleri Bürosu, kısmen yeni mekanik sistemlerin otomasyonu nedeniyle bu mesleğin diğer mesleklerden daha yavaş büyüyeceğini öngörüyor. MİB, 2016-2026 yıllarında sabit mühendisler ve kazan operatörleri için %5’lik iş artışı öngörüyor. Deneyimli sabit mühendisler, sürekli eğitim ve ek lisans alarak, terfi ve iş olanaklarını güçlendirebilir. Maaşlar deneyime göre değişmekle birlikte, 2018’de MİB, sabit mühendisler için ortalama kazancını 60.440 TL, maaşları 36.000 TL ile 96.660 TL arasında değişmiştir.

Alternatif Kariyer

Sabit bir mühendis ile benzer kariyerlere şunlar dahildir:

Santral İşletmecisi

Elektrik üreten makineler çalıştırmak ve ev ve iş yerlerine elektrik sağlamak isteyenler için, bir elektrik santrali işletmecisi olmak uygun olabilir. Bu operatörler, elektrik akımlarının akışını yönetmenin yanı sıra, sorun belirtileri için kontrol monitörlerini gözlemlemenin yanı sıra, ekipmanı açmak ve kapatmak için gösterge panellerini kullanır.

İş başında eğitim bu işe en çok ne kadar hazırlıklı olsa da bazı işverenler bir kolej veya meslek okulunda matematik ve elektrik dersleri alan adayları tercih edebilir. Bazı şirketler, başvuru sahiplerinden işle ilgili sorumluluklarını yerine getirip getiremediklerini görmek için Tesis Operatörü ve Santral Bakımı sınavlarına girmelerini isteyebilir. Ek olarak nükleer santrallerde çalışan reaktör operatörleri için lisans almak gerekir.

En Popüler:  Mağaza Satış Temsilcisi Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Teknolojideki ilerlemeler ve daha otomatik ve verimli kontrol sistemlerinden dolayı, MİB, güç operatörlerinin iş olanaklarının 2016-2026’dan itibaren %1 oranında artmasını bekliyor. 2018 Mayıs ayında, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) bu işçiler için ortalama maaşın 79.610 Türk lirası olduğunu tahmin ediyordu.

Su Arıtma Tesisi İşletmecisi

Aynı tür enerji santrali işletmecisinin görevini yerine getirirken, su arıtma tesisi işletmecileri sudaki yabancı maddeleri temizleyen ve gelecek kullanım için hazırlayan makineleri izler ve kontrol eder. Ayrıca tankları ve diğer ekipmanları temizler, su örneklerini analiz eder, kimyasalların eklenmesini yönetir ve temizleme işleminin ayrıntılı kayıtlarını tutarlar.

Lise dışındaki eğitim, arıtma tesisi operatörleri için genellikle gerekli değildir. Fakat su kalitesi yönetiminde bir sertifika veya önlisans derecesi kazanmak bazı işverenlere çekici gelebilir. Gerekli devlet lisansına hak kazanmak için operatörler genellikle giriş seviyesi görevlisi pozisyonunda başlar ve gerekli iş deneyimini kazanırlar.

MİB’e göre su ve atık su arıtma tesisi işletmecileri, 2016 ve 2026 arasında %3’lük bir istihdam düşüşü yaşamalıdır. Bu işçiler, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) raporlarında görüldüğü gibi, 2018’de ortalama 46.790 TL gelir elde etmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu