Klinik Eczacı Yardımcısı Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Klinik Eczacı Yardımcısı İçin Görev Tanımı

Eczane yardımcıları olarak da bilinen klinik eczacı yardımcıları, eczacılar ve klinik eczacı teknisyenlerinin yönetimi altındaki hastanelerde, kliniklerde ve eczanelerde çalışmaktadır. Klinik eczacı yardımcıları en sık idari ve büro görevlerini yerine getirirler. Görevleri kasiyer, telefonlara cevap vermek, raf stoklamak, hasta profillerini korumak ve sigorta talep formlarını hazırlamak. Eczane asistanlığı işleri genellikle fayda sağlar.

Eğitim Lise diploması, iş başında eğitim
İş Yetenekleri Müşteri hizmetleri, iletişim, bilgisayar, yazma, matematik ve okuma becerileri
Ortalama Maaş (2023)* 26.120 Türk lirası (eczane yardımcıları için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %5 düşüş (eczane yardımcıları için)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Bazı işverenler buna ihtiyaç duymazken, lise diploması sizi klinik eczacı yardımcısı olarak daha rekabetçi hale getirecektir. Çoğu klinik eczacı asistanı, kendi iş yerlerinde kullanılan sistemler ve bilgisayarlar hakkında iş başında eğitim almaktadır. Deneyim ve ek eğitim veya sertifikasyon ile klinik eczacı yardımcıları eczane teknisyeni olmak için ilerleyebilir.

Gerekli Yetenekler Nedir?

Klinik eczacı yardımcıları genellikle müşterilerle doğrudan etkileşimde bulunur ve bu nedenle iyi müşteri hizmeti becerilerine sahip olmalıdır. İyi iletişim, matematik ve okuma yetenekleri de bir kariyerde klinik eczacı asistanı olarak çok değerli olacaktır.

Bazı işverenler geçmiş kontrolü ve uyuşturucu testi talep edebilir. Bilgisayar ve yazma yetenekleri de önemlidir ve belirli bir yazma hızı (dakikada 30 kelime gibi) gerekli olabilir.

İstihdam ve Ekonomik Durum

Meslek İstatistikleri Bürosu, klinik eczacı yardımcıları da dahil olmak üzere eczane yardımcılarının istihdamının, 2016-2026 yıllarında %5’lik bir düşüş göreceğini öngörmektedir. 2017’de ortalama saatlik eczane yardımları 12.50 TL ve ortalama maaş 26.120 liraydı. Hekim muayenehanelerinde çalışan eczane yardımcıları, 2017 yılında en yüksek ortalama maaşları kazandı.

En Popüler:  Eğitim Direktörü Maaşları – Eğitim ve Kariyer Bilgisi

Benzer Meslekler

Alandaki diğer kariyerler:

Eczane Teknisyeni

Çoğu devlet, lisanslı eczacının gözetiminde müşterilere reçeteli ilaçlar dağıtmaya yardımcı olan eczane teknisyenleri için bir tür ruhsatlandırma, sertifikalandırma veya tescil ile resmi bir eğitim programının tamamlanmasını gerektirir. 2017’deki ortalama kazançları, 31.750 liraydı ve 2016-2026’dan ortalama %12’lik iş büyümesi bekleniyordu.

Tıp asistanı

Bazı işverenler, yüksek lisans eğitimi almış olanları tercih eder. Fakat doktorlarda ve diğer sağlık görevlilerinin ofislerinde hem klinik hem de idari görevleri tamamlayan asistanlar için her zaman gerekli değildir. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından işlerde ortalamadan çok daha hızlı bir artış, 2016-2026 arasında %29 olarak gerçekleşti. 2017’de ortalama 32.490 TL ücret bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu