Video Kurgu Asistanı Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Video Kurgu Asistanının Görev Tanımı

Video kurgu asistanları editöre ve yönetmene, çoğu zaman kendileri film düzenlemeleri yaparken talimatların düzenlenmesinde, toplanmasında ve denetlenmesinde yardımcı olur. Yardımcı editör olarak kariyer, editör olmak için bir basamak taşı olarak görülmekte ve Los Angeles, Kaliforniya gibi filmlerin yapıldığı yerlerde en fazla talep görmektedir.

Eğitim Film ve video düzenlemede lisans önerilir. Fakat zorunlu değildir
İş Yetenekleri Final Cut pro, veritabanı yönetimi, film ve TV seti bilgisi
Ortalama Maaş (2024)* Giriş seviyesi video editörleri için 40.570 TL
İş Büyümesi (2016-2026)** Film ve video editörleri için %17

Kaynaklar: *Payscale **Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Video kurgu asistanı olmak için zorunlu eğitim gerekmese de, film ve video düzenlemede kişinin devam etmesine ve fark edilme şansına yardımcı olacak birkaç derece programı vardır. Öğrenciler, Final Cut Pro gibi bilgisayar programlarında ustalaşmaya yardımcı olacak ve paketten sıyrılmak istiyorlarsa Apple bilgisayarlarını kullanma konusunda deneyimli olacak dersleri almalıdır. Potansiyel video kurgu asistanları, video ve aydınlatma ekipmanlarında da rahat olmalı. Çünkü bir film setindeki çeşitli rollerde kullanılabilirler.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Apple bilgisayarlarında ve Final Cut pro’da akıcı olmasının yanı sıra, video kurgu görevlileri, tüm çekimlerin kaydını tutmayı ve sayı ve zaman kodu ile kodlamayı içeren veritabanı yönetimi becerilerine aşina olmalıdır. Video kurgu asistanları, bir film, televizyon ve reklam filmi setinin çalışmalarını anlamalıdır. Çünkü video düzenleme uzmanlığı dışında bir iş yapmaları istenebilir.

En Popüler:  Yabani Hayatı Biyologları: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Video kurgu asistanlarının maaşları projenin büyüklüğüne göre değişmektedir. Proje ne kadar büyükse, bütçe o kadar büyük olur. Karşılaştırma için İş İstatistikleri Bürosuna göre 2017’den itibaren yıllık film ve video editörlerinin yıllık maaşları 61.180 liraydı. Asistanların bundan daha düşük bir maaşı olacaktı. PayScale Mart 2019’da, giriş seviyesi video editörlerinin bir asistanın kazancına daha yakın olacak şekilde yaklaşık 40.570 TL civarında bir ortalama maaş kazandığını bildirdi. Birçok video kurgu asistanı, pozisyonlarını merdivene çıkıp tam zamanlı editör veya bazı durumlarda yönetmen olmak için bir basamak taşı olarak görüyor.

Benzer Meslekler

Video düzenlemede kariyer için bu diğer seçeneklere bakın:

Yayın ve Ses Mühendisliği Teknisyeni

Genellikle uygulamalı beceri eğitimi de dahil olmak üzere önlisans derecesini veya yüksek lisans dereceli sertifika programlarını tamamladıktan sonra, bu teknolojiler daha sonra konserler, yayınlar, filmler ve ses kayıtları için elektrikli ekipman kuracakları ve işletecekleri işleri ararlar. MİB, 2016-2026 yıllarında bu pozisyonlar için ortalama %8’lik bir istihdam artışı öngörmüş ve ortalama ücretlerini 2017’de 42.000 TL olarak bildirmiştir.

Kamera operatörü

Kamera operatörleri normalde, video prodüksiyonları kaydeden, ham film çekimleri düzenleyen ve yönetmenlerle işbirliği yapan pozisyonları garanti altına almak için yayın veya filmle alakalı bir alanda lisans derecesine sahiptir. Genelde editörlerin durumuna benzer asistanlar vardır. 2016-2026 yılları arasında bu pozisyonlar için MİB tarafından ortalama %7’den daha yavaş bir iş artışı bekleniyordu. Kamera operatörleri için ortalama maaş 2017 yılında 53.550 liraydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu