Harika Bir Video CV Hazırlayın

İyi hazırlanmış bir video CV, kişiliğinizin parlamasına ve işe alım uzmanlarını etkilemesine izin vermenin etkili bir yoludur.

Her tür iş için uygun olmasalar da video özgeçmişlerinin popülerliği artıyor. İşverenlerin genel olarak reklamı yapılan her rol için başvurularla dolması nedeniyle, CV’nizi öne çıkarmak önemlidir. Kariyer meraklısı mezunların bunu yapmasının bir yolu, özgeçmişlerini video formatında göndermektir.

Video özgeçmişlerinin yalnızca belirli meslekler için geçerli olduğu yönündeki yaygın algıya rağmen herhangi bir sektördeki işe alım görevlileri tarafından fark edilmenizi sağlayabilir.

Video CV nedir?

Video CV, bir adayın bir işe başvurmak için kullandığı kısa bir görsel kayıttır. Geleneksel özgeçmişlerin yerini almak yerine, yazılı bir başvuruyu desteklemek için bir video özgeçmişi kullanılır.

İnternet üzerindeki bir video barındırma sitesine yüklenebilir veya e-posta yoluyla doğrudan işverenlere video dosyası olarak gönderilebilirler.

Bu formattaki bir CV’nin amacı, bir adayın becerilerini ve deneyimini öne çıkarırken, işverenlere kişilikleri hakkında bir fikir vermektir.

‘Disleksi ile büyüdüm. Bu yüzden heceleme ve yazma konusunda çok iyi değildim ve bir geleneksel gibi hissettim, CV kim olduğumu, neyi savunduğumu ve bir kuruma ne getirebileceğimi aktarmayacaktı’ diye açıklıyor.(Ali Büyük)

‘Reklamcılık başta olmak üzere yaratıcı endüstrileri denemek ve hedeflemek için bir video CV hazırlamaya karar verdim. Sahada çalışan bir arkadaşım fark edilmem için öne çıkmam gerektiğini söyledi ve bu şekilde bir video özgeçmiş fikrini ortaya çıkardım.’

Video CV’leri genellikle bir ila üç dakika uzunluğundadır. Videonun yayınlanma süresini minimumda tutarken işe alım görevlisinin dikkatini çekmek önemlidir.

Londra Üniversitesi’nde Bilgi Teknolojileri (Yazılım Tasarımı ve Geliştirme) alanında lisans eğitimi almış bir mezun olan Ufuk Demir’in de benzer bir hikayesi var. Görülmeye ihtiyaç duyduğum için bir video CV oluşturdum. Deneyim eksikliğimden dolayı işverenlerle görüşme yapmakta zorlanıyordum.’

Ne zaman video CV kullanılmalı?

Bir kameranın önüne geçme ve kendinizi kamuya açık bir yere koyma fikri korkutucu olabilir. Fakat bazı endüstrilerde bir video CV sizi gerçekten ayırabilir.

Video CV’ler en yaygın olarak reklamcılık, yaratıcı sanatlar, pazarlama, medya, halkla ilişkiler ve satış gibi sektörlerde yaratıcı ve müşteriye yönelik rollere başvurmak için kullanılır.

Bununla birlikte kayıtlı özgeçmişlerin belirli işler veya sektörlerle sınırlandırılması gerekmez. Ayrıca dijital, gazetecilik, moda veya BT ile ilgili roller için başvururken özellikle yararlı olabilirler.

Bununla birlikte hukuk, muhasebe, tıp, inşaat vb. gibi daha geleneksel işlerde video CV her zaman uygun olmayabilir.

Video CV kullanıp kullanmayacağınıza karar verirken, başvurduğunuz işi ve katılmayı umduğunuz şirketi göz önünde bulundurun. Uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olması için kuruluşun kültürü hakkında biraz araştırma yapın.

Avantajlar ve dezavantajlar

Karar vermeden önce bu uygulama yönteminin avantajlarını ve dezavantajlarını tartmak da iyi bir fikirdir.

En Popüler:  En İyi Sosyal Medya Yönetim Araçları, Uygulamaları ve Yazılımı (2023)

Video CV’lerin birçok avantajı vardır. Örneğin size yardımcı olabilirler:

  • Kalabalığın arasından sıyrılın – Video CV’ler yükselişteyken, hiçbir şekilde ortak değiller. Bu uygulama yöntemini kullanarak, fazladan yol kat etmeye hazırlanan biri olarak hemen öne çıkacaksınız.
  • Yaratıcılığınızı sergileyin – Geleneksel bir CV şablonunu takip etmek yerine kendi işinizi yapacaksınız. Yaratıcı rollerde önemli bir kalite.
  • Kişiliğinizi sergileyin – Kişiliğinizi yazılı bir özgeçmiş veya ön yazında ifade etmek zordur. Video, unutulmaz bir etki yaratmanızı sağlar.
  • Belirli yetenekleri gösterin – Bir video oluşturarak, topluluk önünde konuşma, iletişim ve BT/dijital yetenek gibi yetenekleri fiziksel olarak gösterebilirsiniz. Ayrıca portföy çalışmalarını da gösterebilirsiniz.

Bununla birlikte kendi dezavantajları da var. Şunları yapabilirler:

  • Yanlış nedenlerle öne çıkmanızı sağlayın – Video CV’ler herkes için değildir. Bazı adayların parlamasını sağlarken, diğerlerinin kusurlarını vurgulayacaklar. Bir kamera önünde utangaç veya beceriksizseniz veya gerekli düzenleme becerilerine sahip değilseniz, bu tür bir CV’yi kaçırmak en iyisidir.
  • Kendinizi kısa satmaya yönlendirir – Zaman kısıtlamaları, isteyebileceğiniz tüm bilgileri dahil etmenizi zorlaştırır.
  • Değerli zaman ayırın – Video CV’leri filme almak ve düzenlemek için zaman alır. Bazı işe alım uzmanları, bu zamanın kağıt başvurunuzu mükemmelleştirmek için harcanmasının daha iyi olacağına inanıyor.
  • İşverenleri rahatsız edin – Her bir kağıt özgeçmişine sekiz saniye kadar az zaman harcıyorlar, bu nedenle bir videoyu izlemek için iki ila üç dakika harcama zorluğu başvurunuzu doğrudan sıfıra götürebilir.

Videoya hazırlanın

Denemeye karar verirseniz, çekime başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır. Ali, ilk olarak, online bulduğunuz diğer video CV’lerin kalitesinden korkmamayı tavsiye ediyor. Amacın bir sonraki Elon Musk olmak olmadığını, daha çok kim olduğunuza ve kuruluşların büyümesine nasıl yardımcı olabileceğinize bir bakış atmak olduğunu unutmayın.

Başlamak için, söylemek istediklerinizi yazın. Videoyu senaryo olmadan çekmeye çalışmayın. Bu durum önemli noktaları unutmanıza veya zamanı doldurmak için uğraşmanıza neden olabilir. Biraz doğaçlama yapmak sorun değil ama söylemek istediklerinizi unutmamaya çalışın. Senaryonuzu önceden öğrenmek, bir otomatik kurtarma veya notlardan okumak zorunda kalmanızı da engeller.

Film çekmek için sessiz, iyi aydınlatılmış bir alanınız olmasını sağlamak için videonuzun konumunu planlayın. Ayrıca kaydınızın arka planını da göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Açık ve dağınıklık içermemelidir.

Görünüş de önemlidir. Kıyafetinizi önceden planlayın ve bir röportaj için yaptığınız gibi giyinmeye dikkat edin. Bu durum bir takım elbise ve kravat veya rahat bir iş anlamına gelebilir. Başvurduğunuz organizasyon türünden ipucunuzu alın.

Ali, “Video CV’nizle eğlenin ve hazırlamanın keyfini çıkarın” diyor. Önceden söylemek istediklerinizi düşünün ve videonun nasıl görünmesini istediğinize dair bir fikriniz olsun. Kayda başlamaktan çekinmeyin pratikle daha iyi olursunuz.

Neler videoya dahil edilecek?

Ali, gerçek olmanın önemini vurguluyor. “Başka bir video özgeçmişini kopyalamak cazip geliyor. Fakat kendiniz olarak daha çok eğlenecek ve daha çok öne çıkacaksınız.”

En Popüler:  Nasıl Mali Müşavir Olunur?

Videoyu başlangıcı, ortası ve sonu olacak şekilde yapılandırın. Kendinizi tanıtarak, videoyu neden oluşturduğunuzu ve bu iş için neden doğru kişi olduğunuzu açıklayarak başlayın.

Çalışmanızın örneklerini göstererek ve slayt gösterileri, klipler veya ekran grafikleri kullanarak becerilerinizi göstererek benzersiz satış noktalarınız ve ilgili becerileriniz ve deneyimleriniz hakkında konuşun.

Videonuzun sonunda işverene anlattıklarınızı özetleyin ve rol için neden haklı olduğunuzu tekrarlayın. Videoyu izledikleri için teşekkür edin ve iletişim bilgilerinizi ekleyin. Bir web sitesi veya sosyal medya hesabı gibi uygulamanızı güçlendirebilecek online platformlara bağlantı verin.

Ali, “Bir video özgeçmişinde gösterilecek en önemli şey, tutku ve yeteneğinizdir” diyor.

Videonun formatı bir proje vitrini, sahte röportaj (kameraya ilgili soruları cevapladığınız yer) veya deneyiminizin ve başarılarınızın anlatımlı bir zaman çizelgesi olabilir.

Teknik yönler

Konum ve senaryo gibi pratik hususların yanı sıra, çekim ekipmanı, düzenleme süreci ve videoyu işe alım görevlileri için nasıl erişilebilir hale getireceğiniz gibi teknik hususları da göz önünde bulundurmanız gerekir.

En azından bir bilgisayara, internet erişimine ve kameraya ihtiyacınız olacak. Ayrıca Microsoft Movie Maker veya Apple iMovie gibi bir tripoda, aydınlatma ve düzenleme yazılımına da ihtiyacınız olabilir.

Yüksek kaliteli kameralı bir akıllı telefonunuz varsa bunu kullanabilirsiniz. Fakat profesyonel görünmesini istiyorsanız en iyisi iyi bir DSLR kamera kullanmaktır. Ufuk, “Düşük kaliteli bir kamera kullanmak, CV’nizi bir peçeteye karalanmış olarak teslim etmeye eşdeğerdir” diye ekliyor.

Ali, “Ses kalitesinin iyi olduğundan emin olun” diyor. Muhtemelen biraz daha düşük kaliteli bir videodan kurtulabilirsiniz. Fakat ses mükemmel olmalı. İşverenler ne dediğinizi duyamazlarsa kapanırlar.

Film çekerken, farklı çekimler ve kamera açıları kullanarak videoyu dinamik hale getirin. Düzenleme işlemi sırasında size üzerinde çalışabileceğiniz bir şeyler vermek için mümkün olduğunca çok şey yapın, muhtemelen harika bir video CV oluşturmanın en önemli adımlarından biridir.

Bu aşamada videonuzu daraltabilir, çekimleri yeniden sıralayabilir ve ayarlayabilir, çalışmayan parçaları kesebilir ve görsel efektler ekleyebilirsiniz (ekranda göründüğü gibi metni işaret etmek gibi). Son kesimi yapan sahneler, sizi mümkün olan en iyi ışıkta gösteren sahneler olmalıdır.

Ufuk, “Kaydınızı düzeltmek için çok zaman harcamaya hazır olun,” diye uyarıyor.

Ali, “Düzenleme sahip olduğunuz bir beceri değilse, her zaman bir arkadaşınıza sorabilir veya yardım edebilecek birini online olarak duyurabilirsiniz” diye ekliyor.

Bitmiş bir videonuz olduğunda, bunu işe alım görevlileri için nasıl erişilebilir hale getireceğinize karar vermeniz gerekir. Ali, “Videoyu Vimeo veya YouTube gibi bir platform üzerinden internete yüklemenizi öneririm” diyor. Daha sonra bu bağlantıları işverenlere e-posta yoluyla gönderebilir veya videoyu sosyal medya platformlarınızda veya kendi web sitenizde barındırabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu