Veri İletişim Teknisyeni: İş Görevleri ve Kariyer Gereksinimleri

Veri İletişim Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Veri iletişim teknisyenleri, veri iletişim hatlarının ve bilgisayar ekipmanlarının kurulum, test, sorun giderme ve onarımından sorumludur. Modemler, terminaller, çizgiler ve tellerle çalışırlar. Birçok veri iletişim teknisyeni telekomünikasyon teknisyeni, kablosuz iletişim teknisyeni ve bilgisayar teknisyeni olarak da çalışabilir.

Eğitim Lise diploması veya eşdeğeri 2-3 yıllık endüstri deneyimi veya bir önlisans derecesi/sertifikası
İş Yetenekleri Organize, sözlü ve yazılı iletişim becerilerine sahip problem çözücü, bazı işler için yardımcı direklerin tırmanması, çatı ve çatı katları üzerinde çalışmanın yanı sıra ağır kaldırma
Ortalama Maaş (2023)* Yılda 56.850 türk lirası (telekomünikasyon ekipmanı montajcıları ve tamircileri)
İş Büyümesi (2016-2026)* %-8 (düşüş) (telekomünikasyon ekipmanı montajcıları ve tamircileri)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Bir lise diploması gereklidir. Birçok şirket aynı zamanda bir veri iletişim teknisyeni başvuru sahibinin elektronik, telekomünikasyon teknolojisi veya alakalı bir alanda bir sertifikaya veya ortak dereceye sahip olmasını tercih eder. Birey eğitim geçmişine sahip değilse, veri iletişim teknolojisi alanında en az iki ile üç yıllık iş deneyimi gerekir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Veri iletişim teknisyeni mükemmel problem çözme ve organizasyon becerilerine sahip olmalıdır. Birey ayrıca sözlü ve yazılı olarak etkili iletişim kurabilmelidir. Bazen ve belirli bir işe bağlı olarak kişi kutuplara ve çatılara ve çatı katlarına ve bodrumlara tırmanmayı gerektiren agenel çalışma ortamlarında çalışmak zorunda kalabilir. Veri iletişim teknisyeni ayrıca ağır ekipmanı kaldırabilmelidir. Veri iletişim teknolojisi alanındaki belirli bir iş, bireyin müşteri hizmetleri becerisine ve geçerli bir sürücü belgesine sahip olmasını da gerektirebilir.

En Popüler:  Cerrahi Teknikeri Nedir? Maaşları ve Görev Tanımı

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Veri iletişim teknolojisi alanındaki maaşlar şirkete, lokasyona, sektöre ve bireysel deneyime bağlı olarak değişebilir. Fakat çoğu maaş, 2018’de bu profesyoneller için yaklaşık 32.440 ile 82.860 TL arasında değişmektedir. Meslek İstatistikleri Bürosu, telekomünikasyon ekipmanı montajcıları ve tamircileri için istihdam oranının, 2016-2026’dan itibaren %8 oranında azalacağını belirtti.

Benzer Meslekler

Size hitap edebilecek bir veri iletişim teknisyenine benzer diğer işler şunlardır:

Yayın ve Ses Mühendisliği Teknisyeni

Konserler, televizyon yayınları, filmler ve ses kayıtları için kullanılan ekipmanı kuran ve işleten bu teknisyenler için 2016-2026 yılları arasında ortalama %8’lik bir istihdam artışı bekleniyordu. MİB’e göre normalde bu pozisyonları garanti altına almak için normal eğitim gereklidir ve bu kariyer 2018’de ortalama 43.660 liralık bir ücret sundu.

Bilgisayar Destek Uzmanı

Hem bilgisayar ağı destek işlerini hem de bilgisayar kullanıcısı destek uzmanlık konumlarını içeren bu alan için, okul sonrası eğitimden lisans derecesine kadar bir eğitim gerekmektedir. Genel olarak ikisi de bilgisayar donanımı ve yazılımı kullanan insanlara yardım eder. MİB’e göre 2018’de yılda ortalama 53.470 liralık maaş alıyorlardı ve 2026’ya kadar ortalama %11lik iş artışlarından daha hızlı bekliyorlardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu