Mikroelektronik Mühendisi Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Mikroelektronik Mühendisi İçin Görev Tanımı

Mikroelektronik, yeni biyomedikal, elektronik, havacılık ve bilgi teknolojileri cihazlarının ve sistemlerinin tasarımında kullanılan yarı iletkenler, devre kartları ve mikroçipler gibi küçük elektronik parçaların tasarımına odaklanan bir elektronik alt bölümüdür. Microelectronic mühendisleri, yeni tasarımların prototiplerini oluşturur, özel testler gerçekleştirir ve yeni modellerin performansıyla ilgili verileri kaydeder ve yorumlar.

Eğitim Lisans derecesi gerekli
Lisans Mesleki Mühendislik lisansı mevcut
İş Yetenekleri Yeni malzeme bilgisi, teknik yazı, yorumlama becerisi
Ortalama Maaş (2023)* Elektronik mühendisleri için 102.190 TL
İş Büyümesi (2016-2026)* Elektronik mühendisleri için %4

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Çoğu mikroelektronik mühendisleri elektronik mühendisliği alanında lisans derecesi elde eder. Bununla birlikte çoğu mühendislik alanında olduğu gibi, mikroelektronik, çeşitli mühendislik alanlarından gelen bilgi ve yetenekleri bir araya getirir. Bu sayede birçok mühendis ilgili bir alandan diğerine geçmeyi kolay bulur. Mikroelektronik mühendislerinin, makine mühendisliği veya malzeme mühendisliği gibi alanlardan gelen bilgilerle çakıştığını görmek nadir değildir.

Lisans Gerekliliği

Herhangi bir alandaki mühendisler, bir sınavın başarılı bir şekilde tamamlanması, en az dört yıllık stajyerlik ve Profesyonel Mühendislik lisansına (PE) hak kazanmadan önce iki mühendislik testinin tamamlanmasını içeren sıkı bir lisanslama sürecinden geçer.

İstenen Yetenekler

Microelectronics mühendisleri, elektronik devre yongaları, devre kartları ve yarı iletkenlerin planları geliştirir ve prototipler oluşturur. Yeni tasarımların prototiplerini oluşturmak için mekanik sistemler, yeni malzemeler ve elektronik bilgilerini kullanırlar. Yarıiletken raporları hazırlamak ve ilerleme raporlarını okumak, hazırlamak ve derlemek için yorumlama yetenekleri için teknik yazma yetenekleri ve malzeme bilimi konusunda uzmanlık bilgisi gerektirir.

En Popüler:  Polis Dedektifi Maaş, Kariyer ve İş Tanımı

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu tarafından bildirildiği üzere elektrik ve elektronik mühendisleri için öngörülen büyümenin, 2016-2026 yılları arasında %4 artması bekleniyordu. Bu durum kısmen azalan bir imalat sektöründen kaynaklanmaktadır. 2017’deki MİB verilerine göre elektronik alanında çalışan bilgisayar dışı mühendislerin ortalama geliri yaklaşık 102.180 liraydı. Elektrik mühendisleri için en yüksek istihdam seviyeleri Kaliforniya, Texas, Colorado, Arizona ve Virginia’da bulunabilir.

Benzer Meslekler

Mühendislik kariyerindeki diğer birkaç seçenek:

Elektrik Mühendisliği Teknisyeni

Bir elektrik mühendisliği teknisyeni, elektrik mühendisleri ve bilgisayar donanımı mühendisleri tarafından tasarlanan projelerin geliştirilmesinde aktif rol oynamaktadır. Bir prototip ve navigasyon sistemleri gibi çalışan elektronik bileşenleri kurup test ettiler. Hatta elektronik cihazların performansı hakkında rapor veriyorlar ve gerektiğinde değişiklik önerileri yapıyorlar. Bu işte çalışanlar genellikle elektrik mühendisliği teknolojisinde bir önlisans derecesine sahiptir. Elektrik gücü testinde endüstri sertifikası mevcuttur. MİB’e göre elektrik ve elektronik mühendisliği teknisyenlerinin iş sayısının 2016-2026’dan itibaren %2 oranında artması bekleniyor. Bu profesyoneller 2017 yılında ortalama maaş yaparak 63.660 TL kazandılar. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), elektrik ve elektronik mühendisliği teknisyenlerinin en fazla çalıştığı durumların Kaliforniya, Teksas, Virginia, New York ve Florida olduğunu bildirmektedir.

Bilgisayar Donanımı Mühendisi

Bilgisayar donanım mühendisleri, bilgisayarları araştırma, geliştirme, test etme ve değiştirme gibi faaliyetlerle çalıştıran parçaları geliştirir. Yönlendiriciler, devre kartları ve işlemciler gibi bilgisayar bileşenlerinde teknolojik ilerlemeyi zorlarlar ve yeni araştırılan parçaların mevcut parça ve yazılımlarla iyi çalışmasını sağlar. İşler genellikle bilgisayar mühendisliği alanında ABET onaylı bir lisans derecesi gerektirir. MİB’e göre bilgisayar donanımı mühendisleri için işlerin 2016-2026’dan itibaren %5 artması bekleniyor. MİB, bu iş için ortalama ücretin 2017’de 115.120 TL olduğunu; Bu kariyerde istihdamın en yüksek olduğu ülkeler Kaliforniya, Maryland, Colorado, Massachusetts ve Florida idi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu