Uyum Görevlisi Nedir? Nasıl Olunur?

Uyum Görevlisinin İşi Nedir? Ne Yapar?

Bir Uyum Görevlisinin görevi, şirket yönetmeliklerinin ve prosedürlerinin doğru şekilde uygulanmasını sağlamak ve prosedürlerin uygunluğunu doğrulamaktır. Uyum Görevlisi, Uyum Görevlisi, Uyum Avukatı, Daimi Kontrol ve Uyum Görevlisi, Uyum Analisti, Uyum Görevlisi veya Etik Görevlisi olarak da bilinir.

Uyum Görevlisinin Görevleri Nelerdir?

Bir Uyum Görevlisinin görevleri çeşitlidir ve şirketin yapısına bağlıdır. İç uyum kurallarının uygun şekilde uygulanmasından, etik belgelerin hazırlanmasından (örneğin: uyumluluk sözleşmeleri, düzenleyici hükümler vb.) ve bunları çalışanlara iletmekten sorumludur. Uyum görevlisi, yürürlükteki standartların ve düzenlemelerin doğru şekilde uygulanmasını sağlamak için düzenli kontroller yapar. Yatırım ve finansman projeleri üzerindeki riskleri analiz eder.

Uyum görevlisi aynı zamanda faaliyet raporları üreterek yapılan işlemleri izlemeli, aynı zamanda sorunlar ve yapılacak ayarlamalar konusunda amirlerini bilgilendirmelidir. İyi uygulamalar ve uygunlukları hakkında bilgi sahibi olmak için tüm sistemler üzerinde bir izleme de yapılmalıdır.

Uyum Görevlisinin Maaşı Ne Kadar?

Maaşı etkileyen birkaç faktör vardır. Nitekim, yılların sayısı, kıdem veya şirketin yapısı, ücret düzeyini belirleyen parametrelerdir.

Bir Uyum Görevlisinin maaşı 49.000 TL ile 65.000 TL arasındadır. (En İyi Meslekler Maaş Rehberi)

Uyum Görevlisi için Gerekli Beceriler

  • Mükemmel iç kontrol teknikleri bilgisi
  • Farklı bankacılık düzenlemelerine hakim olma
  • İngilizce yeterlilik
  • Finans, muhasebe ve risk analizi konusunda iyi bilgi
  • Uyum sorunlarının kontrolü
  • Uluslararası düzenlemeleri öğrenin
  • Veri yönetimi araçları hakkında iyi bilgi
  • Sektörün hizmetleri, ticareti ve ürünleri hakkında iyi bilgi

Uyum Görevlisi olmak için ne yapmalı?

Bir Uyum Görevlisi, genellikle üniversitede finans, muhasebe, hukuk veya ekonomi alanlarında uzmanlaşmış bir yüksek lisans derecesi elde etmiştir. Bununla birlikte muhasebe, finans veya bankacılık hukukunda uzmanlaşmak koşuluyla başka dersler de mümkündür.

En Popüler:  Matematikçi Nedir? Nasıl Olunur?

Uyum Görevlisi İçin Mesleki Gelişme

Uyum görevlisi, bir uyum görevlisi, daimi kontrol görevlisi, risk yöneticisi ve hatta uyum yöneticisi görevine ilerleyebilir.

Uyum Görevlisinin işine benzer meslekler: İç Denetim, Hukuk Görevlisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu