Uygulama Geliştiricisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Uygulama Geliştiricisi Nedir?

Teknoloji söz konusu olduğunda, bir kişinin alabileceği birçok kariyer yolu vardır. Popülerlikte inanılmaz bir artış gören alanlardan biri de uygulama geliştirmedir. Müzik uygulamalarından bankacılık uygulamalarına kadar bugün kelimenin tam anlamıyla milyonlarca uygulama mevcut. insanların belirli görevleri yerine getirmelerine yardımcı olan.

Bir uygulama geliştiricisi, birincil sorumlulukları bilgisayarlar, cep telefonları ve tabletler için uygulamalar oluşturma, test etme ve programlamayı içeren bir bilgisayar yazılımı mühendisidir. Bu geliştiriciler genellikle ekipler halinde çalışır ve genel halk için veya belirli bir müşteri ihtiyacı için fikirler ve kavramlar üzerinde düşünürler.

Uygulama geliştiricileri, kodlama dillerini ve bunların nasıl kullanılacağını anlar ve ayrıca uygulama oluşturmak için grafik sanatçıları, veri bilimcileri ve diğer yazılım uzmanlarıyla birlikte çalışabilirler. Ayrıca, ürün piyasaya sürülmeden önce bulunan hataları da test edip düzeltirler.

Uygulama Geliştiricisi Ne Yapar?

Uygulama yazılımı, Android, iOS veya Windows gibi belirli bir işletim sistemi (OS) için yazılabilir. Uygulama geliştiricileri genellikle cep telefonu uygulamaları, grafik yazılımı, muhasebe yazılımı veya ofis paketleri gibi belirli bir geliştirme alanında uzmanlaşmıştır.

Pazarlama firmaları genellikle tüketici ihtiyaçları ile ilgili bilgi toplamak için araştırma yaparlar. Bu bilgiler daha sonra kullanım ve maliyet açısından halkın ihtiyaçlarını karşılayan yeni uygulamalar oluşturan uygulama geliştiricilerine aktarılır. Cep telefonları, tabletler ve kişisel bilgisayarlar gibi farklı cihaz türleri tarafından okunabilen aynı temel uygulamanın birkaç sürümü yapılmıştır.

Bir uygulama tamamlandıktan ve üretime girdiğinde, uygulama geliştiricisi, periyodik olarak halka yayınlanan yamalar (yükseltmeler) oluşturmaya çalışır. Uygulama geliştiricileri, küçük, orta ve büyük ölçekli şirketlerde çalıştıkları sıklıkta kendileri için çalışırlar ve insanların görevleri tamamlamalarına, içerik tüketmelerine ve markalar ve diğer insanlarla etkileşimde bulunmalarına olanak tanıyan ‘yerel’ deneyimler oluşturur.

Uygulama Geliştiriciler için İş Becerileri ve Gereksinimler:

Analitik beceri – Müşterilerin ihtiyaçlarını tanımak ve bu ihtiyaçlara cevap veren yeni uygulamalar oluşturmak
İletişim – Fikirlerin kodlayıcılara, ekip arkadaşlarına ve yönetime açıkça iletilmesi
Yaratıcılık – Sorunları ele almak ve yenilikçi uygulamalar geliştirmek için yeni yöntemler icat etmek
Müşteri servisi – Doğrudan müşterilerle ve müşterilerle ilgileniyorsanız, soruları yanıtlamak ve sorunları çözmek için mükemmel müşteri hizmetleri becerilerine sahip olmak
Detaylara dikkat – Uygulamanın çalışması için tüm uygulamaların birlikte çalışması
Problem çözme – Projeyi ileriye taşıyan kararlar almak
Takım çalışması – Büyük bir geliştirici ekibinin parçası olarak başkalarıyla iyi çalışıyor
Teknik beceriler – Bilgisayar dillerinde uzman olmak ve iyi teknik bilgiye sahip olmak

En Popüler:  Web Proje Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Aşağıdakiler üç tür Uygulama Geliştiricisidir:

Mobil Uygulama Geliştiricileri

Akıllı telefonlar ve son zamanlarda tabletler giderek daha fazla insan için tercih edilen bilgisayar haline geliyor. Mobil uygulama geliştiricileri, küçük elektronik cihazlar için tasarım konusunda özel eğitim almış ve akıllı telefonlar ve diğer mobil cihazlar için bilgisayar programları yazmaktadır.

Daha büyük bir bilgisayar ekranı oluşturmak yerine, bu geliştiriciler son derece küçük Android, iPhone veya BlackBerry ekranlarıyla uğraşıyorlar. Çoklu ortam uygulamalarında ve çoklu mobil bilgisayar programlama dillerinde deneyimlidirler.

Mobil uygulama geliştiricileri genellikle C++, Python veya Java kullanarak programlar yazar. Her mobil cihaz, uygulama geliştiricilerin anlaması gereken belirli bir programlama dili kullanır.

Android Geliştiricileri

Android, Google’ın sahip olduğu mobil işletim sisteminin adıdır. Android genellikle Samsung, Sony ve Motorola gibi birçok üreticinin çeşitli akıllı telefonlarına ve tabletlerine (Google’ın kendi Nexus akıllı telefonuna) yüklenir ve kullanıcıların Arama, YouTube, Haritalar, Gmail vb. gibi Google hizmetlerine erişmesini sağlar.

Bir android geliştiricisi, interaktif oyunlardan medya oynatıcılara, elektronik kitap okuyuculara ve küresel navigasyon yazılımına kadar android işletim sistemini kullanan telefon ve tabletlerde kullanım için uygulamalar geliştirir. Android geliştirme için gereken kod çoğunlukla açık kaynak kodludur ve Android işletim sistemi ile kullanılmak üzere uygulama geliştirmek isteyen herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir.

Android geliştirme alanında kariyer yapmak için heyecan verici bir zaman. Sağlıklı bir iş arzı var, Android uygulamalarına olan talep hızlanıyor ve teknoloji ilerliyor.

iOS Geliştiricileri

iOS, ‘iPhone OS’ veya ‘iPhone İşletim Sistemi’ demenin kısaltılmış bir yoludur ve Apple’ın iPhone ve iPad gibi mobil cihazlarında çalışan mobil işletim sistemidir.

iOS geliştiricileri yazılım geliştirir; yazılımın nasıl yapılandırılacağını, test edileceğini, hata ayıklanacağını ve kaynak kontrolünün nasıl kullanılacağını bilirler. iOS geliştiricileri Swift veya Objective-C’yi bilir (ve bazıları en iyisi her iki dili de bilir).

İOS’u biliyorlar. Bu da derleme görünümleri hakkında iyi bir kavrayışa sahip oldukları anlamına geliyor; kullanıcı etkileşimini idare edebilir; verileri görüntüleyebilir; uyarıları göster; navigasyonu yönetmek; görüntüleri, etiketleri ve metin görünümlerini görüntüleyin; ve REST API’leri ile entegre edin ve JSON’u ayrıştırın.

En Popüler:  Jeolog Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Uygulama geliştirici Nasıl Olunur?

Uygulama geliştiricilerin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları aynı zamanda sanatsal yani; yaratıcı, sezgisel, hassas, açık ve ifade edici.

Bu meslek sana göre mi? Uygulama geliştiricisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Uygulama Geliştiricisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Uygulama geliştiricileri, finans ve kamu sektörü dahil olmak üzere çeşitli iş sektörlerinde çalışır. Genellikle yazılım mühendisleri ve sistem analistleri gibi diğer BT uzmanlarıyla bir ekibin parçası olarak çalışırlar ve özelliklerine göre programlar yazarlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Uygulama geliştiricisi ile bir web geliştiricisi arasındaki fark nedir?

Her iki tür geliştirici de kullanıcıya yönelik uygulamalar oluşturmak için yazılım yazarken, web geliştiricileri bir tarayıcıda çalışan web teknolojileri (ör. Google Chrome, Internet Explorer veya Mozilla Firefox) üzerine ürünler geliştirirken, uygulama geliştiricileri çeşitli (genellikle platform- işletim sistemi içinde daha tutarlı ve doğal bir deneyim oluşturmak için belirli) diller.

Farklı uygulama ortamları hangi dilleri kullanır?

Uygulama geliştiricileri tarafından kullanılan diller, hem platforma hem de amaca göre değişebilir. C gibi düşük seviyeli dillerde yazılan komut satırı odaklı uygulamalardan Javascript ve HTML/CSS gibi modern web teknolojileri kullanılarak yazılan çapraz platform grafik uygulamalarına kadar, uygulama geliştirmedeki birçok uzmanlık çok çeşitli dillerin kullanıldığı anlamına gelir.

Java gibi platformlar arası çözümler de dahil olmak üzere sayısız başka seçenek mevcut olmasına rağmen grafik Windows uygulamaları genellikle C # veya Visual Basic kullanılarak oluşturulur. Microsoft, uygulama geliştirmeyi daha basit hale getirmek için Visual Studio adlı bir geliştirme paketi sağlar. Fakat Windows uygulamaları oluşturmak için çeşitli farklı uygulamalar ve yöntemler vardır.

MacOS ve iOS geliştirme hızla yeni geliştirilen Swift programlama diline geçiyor. Fakat birçok uygulama önceden tavsiye edilen Objective-C’yi kullanmaya devam ediyor. Her iki durumda da Apple platformları için geliştirme genellikle Mac’ler ve Apple’ın Xcode geliştirme paketi kullanılarak yapılır.

Android’de özel Java benzeri bir dil kullanılır. Fakat iOS’ta (ve hatta masaüstü işletim sistemlerinde) olduğu gibi, uygulama oluşturmak için web dillerini kullanmak için birkaç seçenek vardır. Android Studio, Google tarafından sağlanan, Android geliştirmeyi büyük ölçüde basitleştiren ve hızlandıran bir geliştirme yazılımıdır.

Uygulama Geliştiricileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu