Uydu Mühendisi Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Uzay ve Uydu Mühendisinin Görev Tanımı

Uzay ve Uydu mühendisleri yörüngeli uyduları yönlendiren ve düzgün çalışmasını sağlayan programlar tasarlar. Yer istasyonlarından uydu faaliyetlerini uzaktan kontrol eden, belirli bir görevin işleyişini destekleyecek yazılımlar geliştiren, problemler için uyduları izleyen, iletişim sistemlerinin testini yapan, uydu trendlerini ve davranışlarını izleyen verileri toplayan ve durum raporları yazan uydu komut sistemleri oluşturuyorlar. Uydu mühendisleri öncelikle savunma müteahhitleri ve havacılık şirketleri tarafından istihdam edilmektedir.

EğitimLisans, havacılık, elektrik ve mekanik mühendisliği alanlarında gerekli; Master derecesi tercih edildi
İş YetenekleriAnalitik, detaylarla iyi, özel bilgi, bilgisayar yazılımı programları yazabilme, mükemmel iletişim becerileri
ortalama maaş (2023)*Uzay mühendisleri için 125.220 TL
İş Büyümesi (2016-2026)*Havacılık ve uzay mühendisleri için %6 büyüme
Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Birçok işveren elektrik, mekanik veya havacılık mühendisliği alanında lisans derecesi gerektirir. Fakat bazı pozisyonlar için yüksek lisans derecesi tercih edilebilir. Uydu mühendisliği veya operasyonlardaki deneyim de artı olabilir. Okulun hemen dışındaki uydu mühendisleri, işgücüne orta seviye yardımcı mühendis olarak girebilir.

İstenen Yetenekler

Uzay ve uydu mühendisleri, uzay aracı alt sistemleri, uydu iletişim sistemleri, uzay aracı işlemleri ve yer kontrol sistemleri anlayışıyla, ayrıntı odaklı ve analitik olmalıdır. Mükemmel bilgisayar yetenekleri ve yazılım programları yazabilme becerisine sahip olmaları, ayrıca güçlü yazılı ve sözlü iletişim becerilerine sahip olmaları gerekir. Savunma müteahhitleri için çalışan uydu mühendisleri genellikle güvenlik izni alabilmelidir.

Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu, 2016-2026 dönemi boyunca havacılık mühendisleri için istihdamda %6 büyüme öngörüyor. 2023 yılında uzay ve uydu mühendisliği maaşları ortalama 125.220 TL’di.

En Popüler:  Genel Müdür Yardımcısı Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Alternatif Kariyer

Bir uzay ve uydu mühendisi olmak size ilginç geliyorsa, bu meslekler birçok yönden benzer olduğundan, bunun yerine bir havacılık mühendisliği teknisyeni veya bir elektrik mühendisi olmak isteyebilirsiniz.

Uydu-Uzay Mühendisliği Teknisyeni

Mühendislik eğitimi gereksinimlerini tamamlamak istemeyen, havacılık ve uzay mühendisliği alanında çalışmak isteyenler için, havacılık ve uzay mühendisliği teknisyeni olmak doğru bir seçim olabilir. Uzay aracı ve uçak parçalarının ne kadar güvenli olduğunu belirlemek için, bu teknisyenler test ekipmanı kuruyorlar. Ayrıca simülasyonlar hazırladılar, parçalar ve makineler birleştirdiler, test sırasında bilgisayar ve ekipman çalıştırdılar ve toplanan verilerden raporlar derlediler.

Bir mühendislik teknolojisi önlisans derecesi kazanmak, mesleğe en çok nasıl girdiğidir. Fakat meslek okulu eğitimi de bazı işverenler için yeterli olabilir. Devlet için çalışan birçok havacılık teknisyeni aynı zamanda güvenlik izni için gereken nitelikleri de sağlamak zorunda kalabilir. MİB, 2016-2026 yılları arasında havacılık ve operasyon teknisyenleri için ortalama %7 istihdam artışı bekliyor.

Elektrik mühendisi

Otomobiller, iletişim sistemleri veya elektrik motorları için elektrikli parçaların tasarımı ve denetlenmesi ilginç görünüyorsa, elektrik mühendisi olmayı düşünün. Bu alandaki mühendisler elektriğin ürünleri iyileştirmek ve hayatı kolaylaştırmak için nasıl kullanılabileceğini araştırıyor. Üretim şemaları ve talimatları tasarlarlar, ürün oluşturma sırasında üretim tesisleriyle çalışırlar, performans testlerini gerçekleştirir ve tüm faaliyetlerin proje hedeflerine ve bütçelerine uygun olmasını sağlamak için yöneticilerle işbirliği yaparlar.

İşverenler elektrik mühendisliği alanında lisans derecesi gerektirir ve Profesyonel Mühendis lisansı almak bir iş piyasasında avantaj sağlayabilir. Ruhsat almaya hak kazanabilmek için mühendislerin eğitim ve iş deneyimi gereksinimlerini tamamlamaları ve iki sınavı geçmeleri gerekir. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından öngörüldüğü üzere, elektrik mühendisleri 2016 ve 2026 yılları arasında iş açılışlarında %9 büyüme görmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu