Ayakkabı Tasarımcısı Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Ayakkabı Tasarımcısı için Görev Tanımı

Ayakkabı tasarımında kariyer, kurumsal ya da bağımsız ayakkabı perakendecileri için ayakkabı tasarımı, mühendisliği ve pazarlamasında moda uzmanlığı, tasarım becerisi ve işletme bilgilerini birleştirir. Ayakkabı tasarımı eğitimi almış kişiler, teknik tasarım, üretim, satış veya ayakkabı ticaretine odaklanabilirler ve birçok ayakkabı tasarımcısı yürüyüş ayakkabısı ve açık hava ayakkabıları, gelin ve resmi kadın ayakkabısı, çocuk ayakkabısı veya iş ayakkabısı (hemşire ayakkabısı veya işçi ayakkabısı gibi).

Eğitim Ayakkabı tasarımında ortak programlar; moda tasarımı veya moda mağazacılığı lisans programları
İş Yetenekleri Bilgisayar becerisi, yaratıcı, detay odaklı, kişilerarası beceriler
Ortalama Maaş (2023)* 78.870 Türk lirası (moda tasarımcısı)
İş Büyümesi (2016-2026)* %3 (moda tasarımcısı)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Ayakkabı tasarımı kariyerleriyle ilgilenen öğrenciler, uluslararası alanda birçok moda tasarım enstitüsünde iki yıllık bir ortaklığın veya ayakkabı tasarımında ileri çalışma derecelerini alabilirler. Bu programlar genellikle ayakkabı mühendisliği, endüstriyel tasarım ve moda pazarlaması derslerini içerir. Diğer öğrenciler, ayakkabı tasarımcısı olmadan önce güzel sanatlar veya endüstriyel tasarım alanında lisans dereceleri alıyorlar.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Moda endüstrisine aşinalık, illüstrasyon becerileri, geniş tekstil ve malzeme bilgisi ve ayakkabı mühendisliği anlayışı, ayakkabı tasarımcısı olmak için temel becerilerdir. Bilgisayar destekli tasarım (CAD) programları ve modelleme yazılımı ile de yeterlilik de faydalıdır. Ek olarak güçlü pazarlama becerileri, trend analizi uzmanlığı ve temel iş zekası, kendi ayakkabı hatlarını başlatmak isteyen girişimci ayakkabı tasarımcıları için önemlidir.

Kariyer Durumu

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre ayakkabı tasarımcıları da dahil olmak üzere her türlü moda tasarımcılarının kazandığı ortalama maaş 2017’de 78.870 liraydı. Fakat MİB ayrıca moda tasarımı alanında maaşların başladığını gösteriyor düşük olmak; tasarımcılar müşterilerini kurarken para kazanmaya başlar ve kendi tasarım estetiği için bir pazar geliştirir. New York ve Kaliforniya, diğer devletlerden daha fazla moda tasarımcısı kullanıyor.

En Popüler:  Maden Mühendisi Nedir? Maaşları, Kariyeri ve Eğitimleri

2016 yılında MİB, ayakkabı tasarımcıları dahil olmak üzere moda tasarımcılarının yaklaşık %19’unun serbest meslek sahibi olduğunu bildirdi. Ayakkabı tasarım alanları yaratıcı (kadın tasarımcı ayakkabı) ve pratik (ortopedik ayakkabı) kapsamına girdiğinden, güçlü temel yeteneklere sahip olanlar için kariyer yönleri çok çeşitlidir.

Benzer Meslekler

İlgili meslekler ayakkabı moda tasarımcıları, grafik tasarım ve satın alma sayılabilir.

Grafik Tasarımcısı

Grafik tasarımcıları, müşteriler, sanat yönetmenleri veya diğer meslektaşlarla birlikte, istenen bir kavramı ileten görüntüler veya görüntüler ve metinler oluşturmak için çalışır. Bazı tasarımlar elle veya bilgisayar yazılımı ile geliştirilebilir. Bir lisans derecesi ve bir portföy istihdam için ortak gereksinimlerdir. Yazılım satıcısı tarafından verilen sertifika mevcuttur.

MİB, grafik tasarımcıları için işlerin 2016-2026’dan %4 artacağını tahmin ediyor; baskı olanaklarının düşmesi beklenirken, elektronik ve web fırsatlarının artması bekleniyor ve istihdamın rekabetçi olması bekleniyor. Bu iş için ortalama maaş 2017 yılında 53.290 TL oldu.

Alıcı

Bir alıcı, bir şirketin satması için hangi üründen satın alınacağına ilişkin kararlar almak için bir şirketin envanteri ve satışları, tedarikçileri ve satıcıları hakkındaki ayrıntıları toplar. Tek veya çoklu hatlardan (veya ürün türlerinden) bir alıcı sorumlu olabilir. Eğitim Şartları çok değişkendir. Fakat iş başında eğitim yaygındır. MİB, toptan ve perakende alıcıların 2016-2026’dan itibaren %2’lik bir iş düşüşü bekleyebileceklerini tahmin ediyor. Bir bütün olarak alıcılar ve satın alma acenteleri, 2017 yılında ortalama 66.960 TL maaş kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu