UX Araştırmacısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İyi bir analitik beceriniz varsa ve psikoloji, araştırma ve kodlama ile ilgileniyorsanız, UX araştırmacısı olarak bir kariyer size uyabilir.

Bir UX araştırmacısı olarak rolünüz, bir web sitesinin kullanıcıları için mümkün olan en iyi deneyimi sunmak ve web sitesini olabildiğince basit kullanmaktır.

Kullanıcı davranışını ve tercihini araştırmanın yanı sıra, web sitelerinin içeriğine de bakacak ve renkler ve görüntüler gibi tasarım öğelerini göz önünde bulunduracaksınız. Bazı şirketlerde size daha teknik bir BT görevi verilebilir.

UX araştırmacılarının rolleri, UX analisti, UX tasarımcısı ve UX mimarı ile örtüşmektedir ve siz bu başlıklardan herhangi biri tarafından biliniyor olabilirsiniz.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Bir UX araştırmacısı olarak yapmanız gerekenler:

 • Gereksinimleri hakkında bilgi toplamak ve neyin araştırılması, tasarlanması veya kullanılabilirlik testleri gerektiğini öğrenmek için müşterilerle tanışın
 • Tasarıma geliştirme ekibine geçmeden önce eskiz, prototip ve bazen de kullanıcı testine dahil olmak
 • Nitel araştırma yöntemlerini anlayabilir
 • Maliyetler ve bütçeler hakkında farkındalığa sahip olmak
 • Basit, kullanımı kolay ve iyi görünümlü bir hale getirmek için kullanıcıları bir tasarımın merkezine sokun
 • Tasarım geliştirme aşamalarını işletme kullanıcılarına sunmak için sunum becerilerinize güvenebilirsiniz
 • Web geliştiricileri ve programcıları da dahil olmak üzere multidisipliner bir ekip içinde yakın çalışmak
 • Programcılara ne yapılması gerektiğini açıklayabilmek için teknik bilgiye sahip olmak
 • Web sitelerinin yasalara ve fırsat eşitliği politikalarına uymasını sağlamak.

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • UX araştırmacıları için başlangıç ​​maaşları 49.000 TL ile 54.000 TL arasındadır.
 • Tecrübeyle 48.000 TL ile 62.000 TL arasında para kazanabilirsiniz.
 • Bu pozisyonda on ya da daha fazla yıllık deneyim ile 82.000 TL veya daha fazla kazanabilirsiniz.

Deneyim seviyenize bağlı olarak serbest meslek sahibi olarak günde 450 ile 900 TL arasında almayı bekleyebilirsiniz.

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Genellikle normal çalışma saatleri pazartesiden cumaya, 09:00 – 17:00 saatleri arasında çalışırsınız. Fakat son başvuru tarihlerini karşılamak için bazı hafta sonu ve akşam çalışmaları olabilir.

Kısa vadeli sözleşmeler, yarı zamanlı çalışma ve serbest meslek olanakları mevcuttur.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • İş ilginç bir çeşitlilik sunuyor. Bir takımda tek bir UX uzmanıysanız, genellikle durum böyle ise, çeşitli görev ve sorumluluklarınız olacaktır.
 • Genellikle bir ofiste bulunacaksınız. Fakat ofislerinde müşteri toplantılarına katılmak zorunda kalabilirsiniz. Fırsatlar uluslararası olarak da var.
 • Kıyafet, rahat ve gayrı resmi olma eğilimindedir. Bunun yerine, beklenen standarda göre çalışma yaratma ve zamanında teslim etmeye odaklanmıştır.
 • Kullanıcı deneyimi, mezunlar için artan sayıda işin yaratıldığı, büyüyen bir alandır.
En Popüler:  Tercüman Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

UX araştırmacısı olarak bir kariyere çeşitli giriş yolları vardır. Bir derece üzerinden giriş yapmak ortaktır. Fakat iş başında eşdeğeri deneyim ile giriş yapmak mümkündür.

Giriş, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli bölümlerde gerçekleştirilebilir:

 • Bilgisayar Bilimleri
 • Dizayn
 • İnsan merkezli etkileşim
 • Psikoloji
 • Araştırma Yöntemleri
 • Web tasarımı ve geliştirme.

İnsan merkezli etkileşimin bir Üstatlığı, zorunlu olmasa da faydalı ve ilgili olarak düşünülebilir ve kullanıcı deneyimi tasarımı bağlantılı alanında Üstatlık kursları da sunulmaktadır.

Bilgi ve tecrübe en önemli şartlar olma eğilimindedir. İşverenler, iş örnekleri gösteren güçlü bir portföy arayışında. Bunlar oluşturduğunuz tel kafesleri, geliştirdiğiniz senaryoları veya bir atölye yönettiğiniz fotoğraflarını içerebilir. Portfolyonuz online veya PDF formatında olabilir ve bir görüşme sırasında UX sürecinde konuşmanıza destek olmalıdır.

Gerekli Beceriler Nedir?

Sahip olmanız gerekenler:

 • Yaratıcı ve teknik becerilerin bir karışımı
 • Mükemmel takım çalışması becerileri
 • Araştırma bulgularınızı ve tasarım kararlarınızın ardındaki sebepleri sunarken sözlü iletişim becerileri
 • Web sitesi için kopyasını yazarken, güçlü yazılı iletişim becerileri
 • Yaratıcılık ve yenilik, yeni fikirler ortaya çıkarmak
 • Tasarım ve teknoloji coşkusu önemlidir
 • HTML, Javascript ve CSS gibi kendi kendinize yapmıyor olsanız bile, bazı kodlama bilgileri
 • Prototip oluşturma yazılımı kullanma tecrübesi, örneğin Axure Pro ve Omnigraffle
 • Photoshop da dahil olmak üzere Adobe Creative Cloud kullanma yeteneği.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

UX’teki bir kariyer için ilgili bölümlerden bazıları, sektörde bir yıl veya bir işe yerleştirmedir. Bu durum deneyim oluşturmak için harika bir yoldur. Ayrıca dereceniz sırasında veya sonrasında staj yapılabilir.

Özellikle dereceniz UX araştırmacısının görevi ile doğrudan ilişkili değilse, bazı iş deneyimleri edinmeye çalışmanız önerilir. Deneyim geliştirmenin diğer yolları, web sitelerinde kendi kullanıcı araştırmanızı yapmaktır. ‘Hackathon’lar veya şirket yarışmaları gibi müfredat dışı projelere katılın ve farklı uzmanlıklara sahip öğrencilerle birlikte çalışın. UX topluluğu için buluşmalara, konferanslara ve atölye çalışmalarına katılın.

En Popüler:  Bilim Araştırmacısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İş deneyimi isteyen veya iş gölgesi isteyen şirketlere spekülatif başvurular göndermek, rol hakkında daha fazla bilgi edinmek ve hangi alana girmeyi tercih edeceğinizi görmek için yararlı bir yol olabilir. Bu aynı zamanda temas kurmak için harika bir yoldur.

İşverenler ve İş İlanları:

UX, neredeyse her sektörde çalışan UX araştırmacılarının yer aldığı bir büyüme alanıdır. Bu medya, dijital pazarlama ajansları, telekomünikasyon şirketleri, bankalar, web geliştirme ajansları ve perakende içerir. Kamu ve özel sektörde, çok uluslu şirketler ve KOBİ’lerde pozisyonlar bulunmaktadır.

Serbest çalışanlar için günlük oran çekici olsa da iş daha tahmin edilemez olabilir ve geliriniz daha istikrarsız olabilir.

Sosyal medya aracılığıyla fırsatlar hakkında daha fazla bilgi edinin. Twitter üzerinden düşünce liderlerini takip edin ve UX alanında çalışan kişileri LinkedIn aracılığıyla tanımlayın.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Eğitiminizin çoğunluğu, ısmarlama online kurslar, bağımsız araştırma ve kendi kendine öğrenmenin yanı sıra daha deneyimli meslektaşlardan öğrenme yoluyla olacaktır. Online kurslar, insan-bilgisayar etkileşimi ve web kullanılabilirliğini içerir.

Anketler ve kullanılabilirlik testleri de dahil olmak üzere UX metodolojilerinde beceriler geliştireceksiniz ve Adobe Creative Cloud ile Sketch ve Axure RP’de uzmanlığın artması muhtemeldir.

Odaklanmanıza bağlı olarak HTML ve CSS gibi teknik beceriler de dersler alabilir veya kendi kendine öğrenebilirsiniz. Vurgunuz kullanılabilirlik testi yönleri üzerine ise, araştırmanızı psikoloji üzerine odaklayabilirsiniz.

UX topluluğu içerisinde, profesyonel olarak gelişmenin başka bir harika yolu olan birçok konferans ve buluşma vardır. Başkalarının sektörde neler yaptıkları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz ve rehberlik için fırsatlar vardır.

UX alanı sürekli olarak gelişmektedir. Bu yüzden en son yazılım ve cihazlarla güncel kalmak için ilgi önemlidir.

Kariyer ve İş İmkanları

Kariyerlerine başlayan UX araştırmacıları küçük, stajyer veya mezun UX rolüyle başlayabilir. UX araştırmacısının konumuna terfi etmek iki yıl kadar kısa bir sürede mümkündür. Daha fazla deneyim ile genellikle yaklaşık beş ile on yıl boyunca, kıdemli bir UX araştırmacısı, öncü UX araştırmacısı, UX araştırmacısı, kullanıcı deneyimi başkanı veya UX iş araştırmacısı olmak için ilerleme kaydedebilirsiniz.

Bu roller içinde, iş dünyası ve teknik paydaşlarla atölye çalışmalarına liderlik edecek ve kolaylaştıracak ve daha büyük, daha karmaşık projeler üzerinde çalışacaksınız. Ayrıca genç UX araştırmacılarını ve küçük UX tasarımcılarını yönetme sorumluluğunu da alabilirsiniz. Potansiyel olarak sadece UX uzmanı olduğunuz küçük ve orta ölçekli şirketlerde, ilerlemek için belirli bir rol olmayabilir. Fakat bilgi ve becerileriniz arttıkça, sorumluluk seviyeniz ve ücretiniz de yükselmeli.

Psikoloji veya tasarım gibi UX’in belirli yönlerine odaklanarak daha fazla yanlara doğru hareket etmek de mümkündür. Bazı UX araştırmacıları, iş analisti veya UX danışmanı gibi rollere girer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu