Uluslararası Pazarlama Müdürü Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Uluslararası Pazarlama Müdürü İş Tanımı

Uluslararası pazarlama yöneticisi olarak da adlandırılan küresel bir pazarlama yöneticisi, firmalarının uluslararası pazar payını ve karlarını en üst düzeye çıkarmaktan sorumludur. Küresel pazarlama alanında çalışmak, küresel pazar eğilimlerinin farkında olmayı ve uluslararası talepleri karşılayan ürünler geliştirmeyi gerektirir. Global pazarlama yöneticileri ayrıca rekabetçi ve kârlı fiyatlandırma stratejileri oluşturmak için çalışmaktadır.

Eğitimİşletme veya Lisans Yüksek Lisans
İş YetenekleriYaratıcı, rekabetçi, kararlı ve çok dilli.
Ortalama Maaş (2023)*134.290 Türk lirası (tüm pazarlama yöneticileri)
İş Büyümesi (2018-2028)*%8 (tüm pazarlama yöneticileri)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Uluslararası Pazarlama Müdürü Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Çoğu küresel pazarlama müdürü genellikle işletme veya pazarlama alanında lisans veya yüksek lisans derecesine sahiptir. Kurslar genellikle pazarlamaya odaklanır ve ekonomi, işletme, finans ve uluslararası ticaret hukuku derslerini içerir. Başarılı birçok küresel pazarlama yöneticisi, üniversitelerin son yıllarında firmalara stajyer olarak hizmet eder; Küresel pazarlama yöneticileri genellikle daha genç rollerden kademeli olarak terfi ederek pozisyonlarına geliyorlar.

Gerekli Yetenekler Nedir?

Uluslararası pazarlama yöneticilerinin yaratıcı olması, yeni ve yenilikçi fikirler üretmesi gerekiyor. Genellikle doğası gereği rekabetçi ve belirleyicidirler. Business Marketing Association’a göre farklı ülkelerden gelen iş adamları ve kadınlarla sık sık iletişim kurdukları için, birden fazla dilde akıcı olan küresel pazarlama yöneticileri, yabancı müşteriler kazanma konusunda avantaj sağlıyor.

Uluslararası Pazarlama Müdürü Maaş ve İş Görünümü

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre küresel pazarlama konusunda uzmanlaşmış olanlar da dahil olmak üzere pazarlama yöneticilerinin istihdamının 2018’den 2028’e kadar ortalama %8’den daha hızlı artması beklenmektedir.

En Popüler:  Yurtdışı Satış Müdürü Maaşları, Ne İş Yapar? Görev Tanımı

Uluslararası pazarlama yöneticileri genel olarak iyi bir şekilde telafi edilmektedir. Fakat maaşlar sektöre, yönetim sorumluluğuna ve firmanın büyüklüğüne göre değişmektedir. MİB, pazarlama yöneticilerinin toplamda 2023’de yıllık 134.290 TL yıllık maaş kazandığını bildirdi.

Benzer Meslekler

Size hitap edebilecek bir global pazarlama yöneticisine benzer diğer işler şunlardır:

Satış müdürleri

En az bir lisans derecesine ve satış temsilcisi olarak çalışma deneyimine sahip olan bu yöneticiler, hedeflerini belirleyerek, eğitim programları geliştirerek ve verileri analiz ederek kuruluşlarının satış ekiplerine liderlik eder. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından 2018-2028 yıllarında ortalama %5’lik iş artışı öngörülmüştür.

Pazar Araştırması Analisti

Bu analistler hangi ürünlerin satılacağına ve tüketicilerin onlar için ne kadar ödemek isteyeceğine karar vermek için pazar eğilimlerini inceler. Normalde en az bir lisans derecesine ve güçlü matematik becerisine sahiptir; belli başlı araştırma pozisyonları için yüksek lisans derecesi istenebilir. 2018-2028 yıllarında MİB pazar araştırması analisti pozisyonları için ortalama %20’lik istihdam artışından çok daha hızlı olacağını öngörmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu