Görsel Sanatçı Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Görsel Sanatçı için Görev Tanımı

Görsel bir sanatçının çalışması, çizim, boyama, heykel ve tekstil tasarımı da dahil olmak üzere çeşitli disiplinleri içerebilir. Görsel sanatçılar, diğer alanların yanı sıra grafik tasarım, fotoğrafçılık ve film alanlarında da uzmanlaşabilirler. Birçok görsel sanatçı, duygu, fikir veya bilgi mesajlarını ileten eserler yaratmak için bağımsız olarak çalışır. Bazı sanatçılar kendi kendine öğretilse de, çoğu seçilen ortama özgü tekniklere ek olarak biçim, renk ve kompozisyonun temellerini inceledi.

EğitimBachelor of Arts görsel sanatlarda mevcut
İş YetenekleriYazılım tasarımı, iletişim becerileri, işbirliği, pazarlama ve iş becerileri
Yıllık Ortalama Maaş (2021)*Güzel sanatçılar için 46.520 TL, sanat yönetmenleri için 92.750 TL, multimedya sanatçıları ve animatörler için 70.530 TL ve grafik tasarımcıları için 48.950 TL
İş Büyümesi (2016-2026)*Güzel sanatçılar için %7, sanat yönetmenleri için %5, multimedya sanatçıları ve animatörler için %8 ve grafik tasarımcılar için %4

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Lisans, Görsel Sanatlar programında genellikle genel bir eğitim ve stüdyo sanat çekirdeğinin yanı sıra sanat tarihi dersleri ve belirli bir disiplinde bir konsantrasyon bulunur. Bireysel programlar, öğrencinin pazarlanabilir becerilerinin kanıtını sağlayan profesyonel bir portföyde sonuçlanabilir. Ek eğitim kredisiz ve özel sanat dersleri, adaylıklar, stajlar ve mentorluk fırsatları yoluyla bulunabilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Temel sanat ilkelerini anlamaya ek olarak bireysel disiplinler kendi becerilerini de gerektirir. Örneğin multimedya sanatçıları, grafik tasarımcıları ve animatörleri tasarım yazılımı kullanımında uzman olmalıdır. Sanat yönetmenleri için kilit nitelikler arasında mükemmel iletişim becerileri ve diğer profesyonellerle işbirliği içinde çalışma yeteneği var. İş, pazarlama ve kişilerarası beceriler, aynı zamanda güzel sanatların rekabet alanında başarılı olmayı uman profesyonellere de yardımcı olmaktadır.

Kariyer Durumu ve Maaş

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre 2016 ve 2026 yılları arasında, ülke genelindeki sanat yönetmenleri ve iyi sanatçılar için istihdam olanaklarının sırasıyla %5 ve %7 oranında artması bekleniyor. Diğer mesleklere kıyasla, bu ortalama bir büyüme oranını temsil ediyor. Mayıs 2017 itibariyle, genel olarak iyi sanatçılar yıllık ortalama maaşları 46.520 TL, sanat yönetmenleri ise yıllık ortalama 92.750 TL kazanıyor.

Ülke çapında, multimedya sanatçılarının ve grafik tasarımcılarının istihdamının, 2016’dan 2026’ya kadar sırasıyla %8 ve %4 oranında artacağı tahmin edilmektedir. BLS tarafından bildirildiği üzere, multimedya sanatçılarının Mayıs 2017 itibariyle yıllık ortalama 70.530 Türk lirası ücret aldığı; Grafik tasarımcıları aynı dönemde 48.950 TL kazandı.

Benzer Meslekler

Ayrıca görsel sanatlar alanındaki bu kariyerlere bakabilirsiniz:

Masaüstü Yayıncıları

Masaüstü yayıncıları, basılı ve elektronik yayınlar için sayfaları koordine eder, tasarlar ve formatlar. Grafik ile ilgili bir alanda bir ön lisans derecesi veya derece olmayan bir ödül veya eşdeğeri bir deneyim yanı sıra ilgili bilgisayar yazılımı bilgisi, alana girmek için gereklidir. BLS, masaüstü yayıncılarının Mayıs 2017 itibariyle yıllık ortalama 42.350 TL ücret aldıklarını bildirmektedir. Masaüstü yayıncılık görevlerinin grafik ve Web tasarımcıları ve diğer profesyoneller tarafından üstlenilmeye başlanması nedeniyle, istihdam olanaklarının 2016 ve 2026 arasında %14 oranında azalması beklenmektedir.

Web geliştiricileri

Web geliştiricileri, web sitelerinin işlevselliğini tasarlar ve denetler; içeriğin oluşturulmasından da sorumlu olabilirler. Eğitim Şartları bir önlisans derecesi ve bilgisayar yazılımı bilgisi içerir. Söz konusu mesleklere kıyasla, Web geliştiricileri için fırsatların 2016’dan 2026’ya kadar ortalama %15’ten daha hızlı artması beklenmektedir. Mayıs 2017’den itibaren, bu alanda çalışan profesyonellerin bildirdiği gibi yıllık ortalama 67.990 Türk lirası maaş almışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu