Endüstriyel Soğutma Teknisyeni Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Endüstriyel Soğutma Teknisyeni Olmak

EğitimTicaret okullarında mevcut programlar
Lisans ve SertifikalandırmaGereksinimler değişir; Çevre Koruma Ajansı aracılığıyla edinilen kimlik bilgisi
İş YetenekleriSorun giderme, problem çözme, soğutma sistemleri ve ekipmanları bilgisi
Ortalama Maaş (2015)*45.110 Türk lirası (HVAC mekaniği ve montajcıları için)
İş Büyümesi (2014-2024)*%14 (HVAC mekaniği ve montajcıları için)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Endüstriyel soğutma teknisyenleri soğutma sistemleri ve yoğuşma üniteleri, kompresörler ve buharlaştırıcılar gibi ekipmanların kurulum, servis ve onarımını yapmak. İşin bazı görevleri arasında soğutma hatlarının ve elektrik güç kaynaklarının bağlanması, tehlikeli soğutucu akışkan maddelerinin ele alınması ve sızıntılara karşı kontrol sistemleri ve ekipmanı bulunur. Teknisyenler bir işi tamamlamak için genellikle sistem planları veya üreticilerin talimatlarını kullanırlar.

Eğitim, Lisanslama, Sertifikalandırma ve Beceriler

Eğitim

Endüstriyel soğutma hakkında bilgi edinmek için teknik bir ticaret okulunda 6 ile 2 yıllık bir program düşünün. Her ne kadar bu tür bir eğitim gerekli olmasa da bir öğrencinin modern soğutma sistemleri hakkında edindiği güncel teknik öğrenme ve beceriler nedeniyle işverenler için çok çekicidir. Teknik bir ticaret okulundaki kurslar, güvenlik uygulamalarındaki dersleri, soğutma ve soğutma sistemi tasarımını ve matematik ve okuma açısından ağır olan dersleri içerecektir.

Lisanslama ve Sertifikalandırma

Bazı yerel yönetimler, bir lisansa sahip olmak için ısıtma, iklimlendirme ve soğutma teknisyeni ve tesisatçıları gerektirir; şartlar değişebilir. ABD Çevre Koruma Ajansı, soğutucularla çalışan bu tamirciler ve montajcılar için, küçük ev aletleri, yüksek basınçlı soğutucular veya düşük basınçlı soğutucular için özel bir lisans gerektirir. Endüstriyel soğutma teknisyenleri ayrıca gönüllü mesleki sertifikalar alabilirler.

En Popüler:  Mali İşler Uzmanı Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Gerekli Yetenekler

Sorun giderme ve problem çözme yetenekleri bu kariyerde bir zorunluluktur. Ayrıca kendi kendine yeterlilik, doğruluk, teknik beceriler ve soğutma sistemleri ve ekipmanları hakkında geniş bilgi birikimi iş için şarttır.

Kariyer ve Ekonomik Durum

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre ısıtma, iklimlendirme ve soğutma mekanik ve tesisatçıları için ortalama maaş 2015’te 45.110 liraydı. Saha deneyimi arttıkça, kazanç potansiyeli artabilir. İstihdam olanakları, ülkenin nüfus artışı yaşayan bölgelerinde en iyisidir. Bu durum soğutma sistemleri ve ekipmanlarında kurulum ve sürekli servis onarımı gerektiren yeni evlerin, dairelerin ve işletmelerin daha fazla inşası anlamına gelir. MİB, bu alandaki işlerin 2014-2024 döneminde %14 oranında artacağı tahmin edilmektedir.

Benzer Meslekler

Tesisatçı

Tesisatçılar ilgili planlara ve, yerel yönetmeliklere göre konut veya ticari yapılarda sıvı veya gaz taşıyan boruları kurun, bakımını yapın ve onarın. Tesisatçıların genellikle lise diplomasına ve teknik okul eğitimi veya stajyerlik eğitimine devam etmeleri ve ardından iş başında eğitim almaları gerekir. Tesisatçılar genellikle lisans almak için de gereklidir. MİB, tesisatçılara yönelik iş sayısının 2014-2024’ten itibaren %12 oranında artacağı ve su tesisatçılarının 2015 yılında ortalama 50.620 TL kazandıklarını bildirmiştir.

Elektrikçi

Bir elektrikçi ticari ve konut kablolama sistemlerinin ve elektrik taşıyan ilgili parçaların (aydınlatma gibi) kurulum, bakım ve onarımından sorumludur. Elektrikçiler taslakların dışında ve Ulusal Elektrik Kodu ve ayrıca ilgili federalve yerel yönetmelikler. Bir teknik okul programı veya adaylık, istekli elektrikçilere istihdam için hazırlık yapabilir. Lisanslama gereklidir. Fakat şartlar duruma göre değişebilir. Elektrikçilerin istihdamının 2014-2024’ten %14 oranında büyümesi beklenirken, çalışan elektrikçiler 2015 yılında 51.880 liralık ortalama maaş aldılar.

Bir soğutma teknisyeni okula gitmek zorunda değildir. Fakat 6 aydan 2 yıla kadar bir okul programı aday adayın daha fazla işveren tarafından sertifikalandırılmasında ve işe alınmasında yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu