Uçak Tamircisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Uçak Tamircisi Nedir?

Havayolları, hükümet, özel şirketler ve ordu, uçaklarda ve helikopterlerde planlı bakımları onarmak ve gerçekleştirmek için uçak teknisyenlerini kiralar.

İnsanların yaşamlarını etkileyebileceğinden, uçakların bakım ve muayenesi ve güvenlik standartlarının karşılanması söz konusu olduğunda muazzam bir sorumlulukları vardır.

Uçak Tamircisi Ne Yapar?

Bir uçak teknisyeni genel olarak şu maddeleri yapar:
– Uçak gövdelerini ve parçalarını kusurlara karşı inceler
– Mekanik veya elektriksel sorunları teşhis eder
– Hassas aletler kullanarak parçaları aşınmaya karşı ölçer
– Onarım yöntemlerini belirlemek için bakım kılavuzlarını okur
– Kanatları, frenleri, elektrik sistemlerini ve diğer uçak bileşenlerini onarır
– El aletleri kullanarak arızalı parçaları değiştirir
– Ölçerler ve diğer teşhis ekipmanlarıyla uçak parçalarını test eder
– Performans standartlarını karşıladığından emin olmak için tamamlanan işi denetler
– Bakım ve onarım çalışmalarının kayıtlarını tutar

Bugünün uçakları, güvenli bir şekilde uçmak için güvenilir parçalar ve servis gerektiren oldukça karmaşık makinelerdir. Bir uçağı en yüksek çalışma durumunda tutmak için, uçak teknisyenleri programlı bakım yapar, onarımlar yapar ve denetimleri tamamlar.

Bazı uçak teknisyenleri, jetler, pervaneli uçaklar ve helikopterler gibi birçok farklı uçak tipinde çalışır. Diğerleri, bir jetin motoru, hidroliği veya elektrik sistemi gibi belirli bir uçak türünün bir bölümünde uzmanlaşmıştır. Daha küçük bağımsız onarım atölyelerinde, teknisyenler çeşitli uçak türlerini denetler ve onarır.

Sivil uçaklarda çalışan çoğu uçak teknisyeninin bir tür resmi sertifikası vardır. Bu sertifikaya sahip teknisyenler, aviyonik teknisyenlerinin görevi olan elektronik uçuş aletleri dışında uçağın herhangi bir yerinde çalışma yetkisine sahiptir.

En Popüler:  Uzaktan Eğitim Koordinatörü Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Uçak tamircisi Nasıl Olunur?

Uçak mekaniğinin farklı kişilikleri vardır. Gerçekçi bireyler olma eğilimindedirler. Bu da bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, samimi, pratik ve tasarruflu oldukları anlamına gelir. Dokunsal, fiziksel, atletik veya mekanik görevleri severler. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Uçak teknisyeninin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Uçak Tamircisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Uçak mekaniğinin istihdamı az sayıda endüstride yoğunlaşmıştır. Çoğunluğu özel şirketler için çalışıyor ve yaklaşık %15’i hükümet için çalışıyor. Uçak mekaniği hangarlarda, onarım istasyonlarında veya hava meydanlarında çalışır.

Uçuş programlarını sürdürmek için genellikle sıkı son tarihlere uymaları gerekir. Fakat yine de güvenlik standartlarını sürdürürler. Bu bazen oldukça streslidir.

Çoğu uçak teknisyeni büyük havalimanlarının yakınında çalışır. Onarım ve kurumsal tamirciler iklim kontrollü dükkanlarda çalışırken, genellikle dışarıda, havaalanında çalışırlar. Silahlı kuvvetler tarafından istihdam edilen sivil uçak teknisyenleri askeri tesislerde çalışıyor.

İş, yüksek sesli uçak motorlarından gürültülü olabilir. İşçiler genellikle merdivenlerden ve iskelelerden eğilmeli, eğilmeli ve uzanmalıdır. Çoğu uçak teknisyeni biraz fazla mesai ile tam zamanlı çalışır. Hafta sonu çalışması yaygındır.

Uçak Mekaniği ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu